BIOS Güncellemesi Sonrası Siyah Ekran Sorunu

oguzhanaslan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Asus M5A78L LE, ürün kodlu anakarta sahibiyim. BIOS update yapmak için, sitesinden ilgili dosyayı yükleyip, BIOS update'i gerçekleştirdim. Utility ekranında her şey doğru giderken, kendisini tekrar başlattıktan sonra, siyah ekran ile karşılaştım ve bir daha da ilerleme olmadı. Bekle bekle derken bende kendim restart attım.

M5A87L ve M5A87L LE gibi kafa karıştırıcı iki model var. Sanırım ben, yanlış BIOS dosyasını yükledim ve bu hatalar başıma geldi. Şu an hangi dosyayı yüklediğimi de hatırlamıyorum işin kötüsü. Ama ilk seferde bir dosyayı yüklemeye çalışırken ,uyumsuz diyerek de engelledi beni. Ardından sanırım kendi doğru versiyon anakartla uyumlu BIOS dosyasını indirip kurduğumda ise başarılı oldu yükleme, ama sonucu siyah ekran oldu.

Forumda biraz araştırma yaptıktan sonra, Asus'un online kitapçığını ve yardım sayfalarını okudum.
Üç pinli CLRTC pinini resetledim ve BIOS pilini çıkartıp tekrar yerine taktım. Tam olarak şuradaki talimatlara uydum: [Anakart] BIOS ayarları nasıl geri yüklenir?

Fakat yine siyah ekran probleminden kurtulamadım. Bilgisayarımı çalıştırdığımda ekrana hiç görüntü gitmiyor.
CPU vs. çalışıyor fakat ilk açılış ekranı bile gelmiyor. Farklı ekran kartı ile deneme yaptım fakat sonuç alamadım.

Bu aşamadan sonra ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
BİOS a girin LEGACY mi seçili UEFİ mi? Legacy ise UEFİ yapın değilse tam tersini yapın kaydedin.

Düzeltebileceğinizi sanmıyorum. Anakartı Brick etmişsiniz. Servise götürürseniz onlar rahatlıkla çözebilir. Ancak kaç para alırlar bilemem.

Düzeltebileceğinizi sanmıyorum. Anakartı Brick etmişsiniz. Servise götürürseniz onlar rahatlıkla çözebilir. Ancak kaç para alırlar bilemem.
ASUS USB BIOS Flashback Rehberi - Technopat

burada öyle demiyor ama. fakat bu özellik benim anakartımda yok. bence elbette bir çözümü vardır.

Ekran kartımın fanları bilgisayarı açmamla çalışıp, durduğunu farkettim bugun. nvidia gtx960

Eski bir ekran kartını takıp denediğim de ise, o ekran kartının fanları çalışıyor. ati fx5200

Bios ekran kartımı bozmuş olabilir mi? Acaba psu ile ilgili bir sorun olabilir mi? Başka psu olmadığı için test edemedim. Hala çözüm bulabilmiş değilim.

Hayir ekran karti normal. 60 dereceye kadar fanlsr donmez zaten GTX 960'da bildigim kadariyla. ATI eski oldugu icin fanlari doner surekli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı