BIOS güncellerken PC kapandı, açılmıyor

@mystry5 öncelikle iki yöntem var. Birincisi USB bellek hazırlayarak içerisine BIOS dosyanızı üreticinizin önerdiği biçimde koyup ardına belirli tuş kombinasyonlarıyla sistemi açıp kurtarmayı başlatabilirsiniz. İkinci yöntem ise laptopu açıp içerisindeki BIOS çipini bulursunuz. Ardından internetten satın alacağınız BIOS çip programcıları ve onboard çip klipsleri ile direk çipe bağlanıp uygun ROM'u yazabilirsiniz. Ben genelde ikinci yöntemi kullanıyorum. Ancak bazen onboard yöntem olmayabiliyor. Çipi anakarttan sökmek gerekebiliyor. Söküp o şekilde programlamak gerekebiliyor. İyi yıllar.
kendim denemek isterim öncelikle bu konu hakkında yardımcı olabilir misin ?
olmadı ankarada mı ikaamet ediyorsun ?

Evet. Ankara'da ikamet ediyorum. ASUS laptoplar için tam kesin bir bilgim yok. Örnek video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim kullandığım kit ise bu:
Tahmini Teslimat Zamanı

ASUS laptop BIOS kurtarma için araştırma yapmam lazım. Sen de biraz internette araştır istersen.
Yöntem genelde şu:
1- Orjinal BIOS dosyası indirilir. İsmi önerilen şekilde değiştirilip fat/fat32 şeklinde formatlanmış flasha atılır. örn: AMIBIOS.ROM
2- Üreticinin sunduğu kombinasyonla flash bellek takılı iken sistem açılır. Bu bios kurtarmaya sistemi sokar. Ancak BIOS çipinin bunu algılayan bölgesi yazılmış/zarar görmüşse olmayabilir. Çoğu zaman da olmaz zaten. örn: Windows tuşu + ESC + Power. Windows ve ESC basılı tutulur. Sinyal sesi gelir vs vs.

Umarım yardımcı olur. Ekipman yanımda olmadığı için getir bakayım vs diyemiyorum. Kusuruma bakmazsın umarım. Kolay gelsin.

flash ile kurtamayı ben denerim sadece :D diğer kısım beni aşar flash ile kurtaramaz ise başkasına yaptırırım.
ben araştırdım da asus laptop için bir şey bulamadım.

güzel haberlerini bekliyorum kardeşim inşallah çözeriz flash ile yoksa baya masraflı olacak @swatcyp

bu arada bataryayı taktığımda sadece batarya ışığı kırmızı yanıyor çıkarıp direk güç kablosunu bağladığımda ışık falan yanmıyor

Keşke zamanım olsa da getir bir kaç gün bende kalsın ben denerim derdim. Ancak vaktim yok. Buna ek olarak ekipmanlarım da yanımda değil. Memlekette. İşini bilen bir bilgisayarcıya götürsen yapabilir aslında. Ankara'da Bahçelievler'de EVA bilgisayar var. Oradaki kişi olaya hakim. Fiyat danışabilirsin. Ne kadar pahalı olabilir ki zaten...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı