Çözüldü BIOS virüsü BIOS güncellemesi ile silinir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çözüm
Peki kesin diyebilir miyiz?
Bir de sizce BIOS güncellemesi ile BIOS virüsü silinir mi?

Bunun cevabini net olarak bilemeyiz.
USB kullansanizda kullanmasaniz da silinmeme ihtimali var.
BIOS virusu varsa zaten kendini isletim sisteminde baslatmistir. Format atsaniz da BIOS'tan kendini geri kopyalar.

Isletim sisteminden BIOS guncellemesi yapip BIOS'daki virusu silseniz bile virus isletim sisteminde aktifse kendini BIOS'a geri kopyalayip aktif hale getirebilir.
BIOS'u silmiyor sadece BIOS dosyalarını siliyor geri yüklüyor. Eğer virüs yazılımı kendini gerekli bir yazılım gibi tanıtabiliyorsa kalır orada.

Bir de şu var okumuş muydun.

BIOS'u silmiyor sadece BIOS dosyalarını siliyor geri yüklüyor. Eğer virüs yazılımı kendini gerekli bir yazılım gibi tanıtabiliyorsa kalır orada.

Tamam işte BIOS dosyalarında yer alıyor ya zaten BIOS virüsü de. Ve bildiğim kadarıyla uygulama fark etmeksizin bütün BIOS çipini sıfırlıyor. Diye biliyorum.

Bir de şu var okumuş muydun.

Tam anlayamadım ancak boot Sector'e kendisini imzalı bir yazılım olarak göstererek sistemde kalıyor olarak anladım.

Hocam peki şimdi:
Bana bir BIOS virüsü bulaşmışsa güncellemede USB kullanmadığım sürece BIOS virüsü silinir mi? Ve BIOS güncellenirken BIOS virüsü başka yerlere (diskler, bilgisayardaki depolaması olan her yer vs.) Atlayıp güncelleme bittikten sonra BIOS'a geri dönebilir mi?

Silinip silinmeyeceğini bilemem.

Peki sizce silinir mi silinmez mi?

Sadece BIOS'da durur virüs. Başka yerlere bulaşacağını sanmam.

Peki kesin mi başka yerlere bulaşmayacağı?
Yani ben BIOS'u güncellerken falan bilgisayardaki herhangi bir depolaması olan yere bulaşmaz değil mi?

Bir de bunların dışında bu BIOS virüsü setup dosyalarına (Discord setup gibi) bulaşıp oradan da sistem temiz olsa veya BIOS virüsünden temizlense bile o Setup'ı çalıştığında oradan BIOS virüsünün tekrar bulaşma gibi bir ihtimali var mıdır? Yani bu setup dosyalarının ilk indirilirken ya da sonradan sistemde dururken BIOS virüsünün o setup dosyasına bir şekilde bulaşma ihtimali var mıdır?

Ve bir de abartıyorum mu bilmiyorum ancak.

Bu BIOS virüsü ben Discord'u indirmek istediğim zaman Discord'u arattığımda beni fake bir siteye gönderip oradan da setup dosyasını indirdiğim zaman o BIOS virüsü tekrar bulaşabilir mi?

Son düzenleme:
Bulaşmaz merak etme yani inşaallah.

Hocam altta yazdiklarımı boş verin sadece şunları soracağım.

Sizce bu BIOS virüsü silinir mi silinmez mi?

Bu BIOS virüsünün başka yerlere bulaşmayacağı kesin mi?
Yani ben BIOS'u güncellerken falan bilgisayardaki herhangi bir depolaması olan yere bulaşmaz değil mi?

İşte kesin konuşamıyorum çünkü bu işi iyi bilen biz değiliz. Ayrıca BIOS güncellemesi silebilir de silemeyebilir de emin olamayız ancak yazanlar bilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı