BIOS'a bulaşan trojan ve temizlenince düşen performans

Tokiler

Decipat
Makaleler
1
Merhaba, bundan 1 ay önce bilgisayarıma, BIOS'a kadar bulaşan bir trojan girdi. O bulaşmadan önce bilgisayar çok hızlıydı ancak bilgisayarı çok güvendiğim bir bilgisayarcıya götürüp virüs ü BIOS'tan temizlettiğimde, benimle aynı sistemi kullananların, 70 FPS aldığı oyundan, ben de 70 FPS alarak ama FPS düşmesi yiyerek oynamaya başladım. Kafam çok karışık. Bilgisayarıma 1, 5 ayda 15 kere format atıldı ve acaba, HDD'ye mi zarar geldi diye düşünmeye başladım. Tüm HDD kontrol uygulamalarını kurdum ve hepsi %100 performans diyor. Anakart'a mı zarar geldi bu temizleme işlemi yapılırken? Virüs gitmedi mi diyeceğim ancak hiçbir program tekrar trojan bulmadı. Ne düşünüyorsunuz? Windows güncel, BIOS güncel. Bu olay cidden canımı sıkmaya başladı. Bu sistemle PUBG Lite ile bile FPS düşmesi yiyorum.

i5 9400F.
Gigabyte GTX 1650 Super.
Gigabyte H310M h2.0.
WD 1TB HDD.
HyperX 8 GB 2666MHz RAM.
Xigmatek kasa ve PSU.

NOT: Bitdefender, Kaspersky ve Malwarebytes ile 4 saat boyunca tam tarama yaptım ve virüs çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a virüs nasıl bulaşıyor? Çernobil virüsü mü bu? Binde bir yaşanacak olay nasıl sizin başınıza geliyor?
Şöyle anlatayım, ücretsiz bir oyunu kendi sitesinden değil de yayımlayan başka bir siteden indirdim. Defender, Trojan uyarısı verdi. Trojan'ı sildim ancak performans düşüşü düzelmedi ve bilgisayarcıya format atması için gönderdim. Adam, 6-7 kere format atmış. Sonra BİOS'a bulaşmış olduğunu söyledi. Normalde bununla uğraşmam ama tanıdıksın, benim bir arkadaşım bunu temizliyor, sana ücretiyle yaparım dedi. Bios'a bulaşan Trojan mı başka virüs mü bilmiyorum.
Cidden yardıma ihtiyacım var.

Şöyle anlatayım, ücretsiz bir oyunu kendi sitesinden değil de yayımlayan başka bir siteden indirdim. Defender, Trojan uyarısı verdi. Trojan'ı sildim ancak performans düşüşü düzelmedi ve bilgisayarcıya format atması için gönderdim. Adam, 6-7 kere format atmış. Sonra BİOS'a bulaşmış olduğunu söyledi. Normalde bununla uğraşmam ama tanıdıksın, benim bir arkadaşım bunu temizliyor, sana ücretiyle yaparım dedi. Bios'a bulaşan Trojan mı başka virüs mü bilmiyorum.
Adam sizi fena yemiş. Defender o tarz crackleri genelde virüs olarak görüyor. Ha çoğunda virüs olduğu doğru ama öyle BIOS Trojan'i falan hikaye. Başka bir sorun olabilir PC'de FPS anlık düşüyorsa.

Adam sizi fena yemiş. Defender o tarz crackleri genelde virüs olarak görüyor. Ha çoğunda virüs olduğu doğru ama öyle BIOS Trojan'i falan hikaye. Başka bir sorun olabilir PC'de FPS anlık düşüyorsa.
Virüs cidden bulaştı çünkü onu kurmadan önce tam performans veren PC, Opera'yı 5 saniyede açmaya başladı.

Cidden yardıma ihtiyacım var.
O adam seni yiyor. BIOS'a bulaşmış. Çok 3 kağıtçı bu adamlar ya.

Bu arada daha önce de crack'li oyun kurdum. Defender hiçbir zaman virüs uyarısı vermöedi.

Virüs cidden bulaştı çünkü onu kurmadan önce tam performans veren PC, Opera'yı 5 saniyede açmaya başladı.
Diyorum ki virüs bulaşabilir doğru ama BIOS'luk bir durum yok. Adam gözünü korkutup para alma derdinde. Önce indirdiğin oyuna dair ne varsa sil. Sistem bakımını yap. Windows hızlandırma rehberlerinden bakabilirsin. Sonra bilgisayarı Defender'la tara, virüs bulmazsa ek virüs yazılımın varsa onla temizle. Yoksa Malwarebytes ya da Kaspersky öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı