Çözüldü BIOS'a virüs geçmiş olabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

725127

Femtopat
Bundan 7 ay önce bilgisayarım hacklendi ve RAT olabileceğinden şüpheleniyordum. Bilgisayara temiz kurulum yapıp Kaspersky Premium aldım. Bu sıralarda BIOS virüsleriyle ilgili konular görünce ya benim de biosuma girdilerse diye düşünmekten uyuyamıyorum 7 aydır Kaspersky Premium kullanıyorum ayrıca hem ESET hem Malwarebytes hem de BitDefender üzerinden tarama yaptım ancak bir şey çıkmadı BIOS'ta virüs varsa nasıl anlayabilirim veya yaptıklarım yeterli midir? Ayrıca RAT'ın silindiğinden emin olmak istiyorum.

Çözüm
Şu zamana kadar BIOS zararlısıyla karşılaşıp da böyle konular açan kimse görmedim. Çünkü bu zararlılar bulaştığında konu açmalarına olanak sağlayacak bir bilgisayar kalmıyor ortada. Doğrudan UEFI kilitleniyor, arayüze de giremiyorsunuz genelde. Varyantlar elbette çeşitlenebilir fakat genel olarak yaptıkları bu.

Bu sebeple, ESET Scanner gibi boot sektörlerini tarama kabiliyeti olan tarama araçları temiz sonuç çıkarıyorsa ve BIOS'a girmekte, sistemi boot etmekte bir sorun yaşamıyorsanız endişeye gerek yok. Bunlar çok nadir rastlanan binde bir zararlılar. Hatta milyonda bir demek daha doğru olur. Kaldı ki Windows 10 ve 11 gibi güncel sistemlerde öyle BIOS birimlerine müdahale etmek kolay değil. Sürücü imzası kaldırılması, UAC altatılması ve diğer pek çok katmanın atlatılması gerekiyor.

Eskiden Meltdown ve Spectre kullanılarak bu istismar edilebilirdi (başaran göremedim). Fakat güncel bir sistemde (donanım dahil) bu oldukça zor.
Bundan 7 ay önce bilgisayarım hacklendi ve RAT olabileceğinden şüpheleniyordum. Bilgisayara temiz kurulum yapıp Kaspersky Premium aldım. Bu sıralarda BIOS virüsleriyle ilgili konular görünce ya benim de biosuma girdilerse diye düşünmekten uyuyamıyorum 7 aydır Kaspersky Premium kullanıyorum ayrıca hem ESET hem Malwarebytes hem de BitDefender üzerinden tarama yaptım ancak bir şey çıkmadı BIOS'ta virüs varsa nasıl anlayabilirim veya yaptıklarım yeterli midir? Ayrıca RAT'ın silindiğinden emin olmak istiyorum.

Bildiğim kadarısıyla RAT'ler BIOS'a giremez temiz kurulum yaptıysanız silinmistir.

Diyelim BIOS'una virüs bulaştı. En fazla yapacağı şey bilgisayarı bozmak. Şifreni falan çalamaz. Kapasite meselesi.

UEFI'ne virüs bulaştıysa da sürekli donanım hatası alırsın, kendini belli eder. Örneğin Reddit'te birisi rootkit virüsünü başlangıçta ekran kartının işletim sisteminden önce hazır duruma alınmasından kaynaklı bir sorundan tespit etmişti. Çözüm? EFI dosyasını silmek.

Her halükarda aklındaki gibi bir virüs olmaz. Ya bilgisayarı bozar, ya da belirli bir tarihte bozar.

O yüzden hayır.

Merak etmeyin, hayır.
Teknik olarak UEFI'ye zararlı yazılım bulaşabilir ve bu tür zararlı yazılımlar genellikle "BIOS virüsleri" veya "UEFI rootkitleri" olarak adlandırılır.
Bios'unuzu güncel tutun ve "secure boot" ayarını kesinlikle açık tutun. Bir sorun yaşanmayacaktır.

Bildiğim kadarısıyla RAT'ler BIOS'a giremez temiz kurulum yaptıysanız silinmistir.

Tamamdır teşekkürler.

Diyelim BIOS'una virüs bulaştı. En fazla yapacağı şey bilgisayarı bozmak. Şifreni falan çalamaz. Kapasite meselesi.

UEFI'ne virüs bulaştıysa da sürekli donanım hatası alırsın, kendini belli eder. Örneğin Reddit'te birisi rootkit virüsünü başlangıçta ekran kartının işletim sisteminden önce hazır duruma alınmasından kaynaklı bir sorundan tespit etmişti. Çözüm? EFI dosyasını silmek.

Her halükarda aklındaki gibi bir virüs olmaz. Ya bilgisayarı bozar, ya da belirli bir tarihte bozar.

O yüzden hayır.

Teşekkürler peki Kaspersky Premium yeterli olur mu normal kullanım için?

Merak etmeyin, hayır.
Teknik olarak UEFI'ye zararlı yazılım bulaşabilir ve bu tür zararlı yazılımlar genellikle "BIOS virüsleri" veya "UEFI rootkitleri" olarak adlandırılır.
BIOS'unuzu güncel tutun ve "Secure Boot" ayarını kesinlikle açık tutun. Bir sorun yaşanmayacaktır.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır teşekkürler.

Teşekkürler peki Kaspersky Premium yeterli olur mu normal kullanım için?

Teşekkürler.
Kaspersky Premium şuan kişisel kullanım için en iyi güvenlik paketlerinden biri zaten. Fazlasıyla yeterli olur.

BIOS'a virüs sızdırmak herkesin yapabileceği bir şey değil büyük bir tehdit altında olan önemli birisi olmanız gerekir gidip de sıradan biri eşek şakası yapabilmek için ya da kazancı olmayacak birisine böyle bir şey yapamaz zor bir virüs yöntemi çok eskiden yapılıyordu artık günümüz bilgisayarlarında BIOS'ta ek güvenlikler var bunun için. Yani korkacak bir durum yok içiniz rahat olsun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı