BIOS'a Zararlı Yazılım Bulaşıp Bulaşmadığı Nasıl Anlaşılır?

kipatlik

Hectopat
Merhaba.

BIOS'a bulaşabilen virüsler olduğunu duydum. Mesela:

CIH (computer virus) - Wikipedia, the free encyclopedia (Hepimizin duymuş olduğunu düşündüğüm Çernobil virüsü.)

Trojan.Mebromi.B | Symantec (BIOS'a bulaşıp MBR'a yerleşen trojan.)

New BIOS Virus Withstands HDD Wipes (Her ne kadar deneysel amaçlarla olsa da, BIOS'a virüs bulaştırmayı becerebilmişler.)

Bir gün tanımadığım birisinin amatör sunucusunda oyun oynadıktan sonra , IP adresimin durduk yerde değiştiğini fark ettim. Bende virüs şüphesi doğuran da bu oldu zaten. Tabii IP adresimi öğrenen birisi flood saldırısında bulunmuş da olabilir belki.

Neyse, hemen ADSL modem/router'ımı üstündeki reset tuşuna 10 saniye basarak fabrika ayarlarına döndürdüm. CMOS ayarlarını sıfırladım. Bilgisayarımı formatladım ve sistemi yeniden kurdum. Şu ana kadar sıradışı bir davranış gözlemlemiş değilim. Anti-virus, anti-malware, ant-rootkit taramaları da bilgisayarımın temiz olduğunu söyledi.

Evde başka bilgisayar olsa, gerekli şeyleri indirip BIOS'u flashlayacağım ama tek bilgisayarım var, virüslü olma ihtimali olan bu tek bilgisayarımdaki potansiyel virüsler, flashlama için kullanacağım yazılımlara bulaşabilir diye korkuyorum, risk almak istemiyorum.

Neyse, sorum kısaca şu:

BIOS'umun enfekte olup olmadığından emin olamıyorum. Korsanlar tarafından takip edilmekten korkuyorum. BIOS'a bulaşan zararlıları nasıl tespit ederiz? Evet, BIOS'a virüs bulaşmasının çok çok küçük bir olasılık olduğunu biliyorum fakat, 100% emin olmak istiyorum.

Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. Yalan yanlış şeyler yazıp bilgisayar bilimini katlettiysem de şimdiden özür dilerim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Neyse, hemen ADSL modem/router'ımı üstündeki reset tuşuna 10 saniye basarak fabrika ayarlarına döndürdüm. CMOS ayarlarını sıfırladım. Bilgisayarımı formatladım ve sistemi yeniden kurdum. Şu ana kadar sıradışı bir davranış gözlemlemiş değilim. Anti-virus, anti-malware, ant-rootkit taramaları da bilgisayarımın temiz olduğunu söyledi.

Evi yakmayı unutmuşsunuz. Şaka bir yana, modern BIOS'lara artık virüs bulaşmıyor. IP adresi dinamiktir, sürekli değişir. Bu normaldir. Paranoya derecesine ulaşmış sizdeki bu şüphe.

İyi geceler arkadaşlar başıma gelen durum galiba.
Torch'dan bulaştığını tahmin ettiğim bi virüsle karşıkarşıyayım galiba.
Birkaç Format attım Bios güncelledim fakat bilgisayarda çok gereksiz bi yavaşlama var, birazdan farklı hdd ile huyum olmayarak dvd ile Format atcam bakalım sorun devam edecek mi?
Finalde sorumu sormak istiyorum, Bios'un bulaşmışsa nasıl silebilirim?

:) Sizde ki durum en fazla modem root'una bulaşıp bilgilerle oynanmış olabilir, haricinde bir durum olduğunu sanmıyorum. Eğer o kadar endişeniz varsa bios'u sıfırlayıp tekrar güncelleyin.
Ne olabilir?

Evi yakmayı unutmuşsunuz. Şaka bir yana, modern BIOS'lara artık virüs bulaşmıyor. IP adresi dinamiktir, sürekli değişir. Bu normaldir. Paranoya derecesine ulaşmış sizdeki bu şüphe.

Recep Baltaş problemi çözemedim.
Konuyla alakalı bilgi sahibiysen yardımına ihtiyacım var.
Farklı hdd ile diskin tamamını silerek Format attım ama problemi çözemedim.
Bios'dan şüphelerim.
Aldığım en bariz hata ( şimdi çok basit ne gerek var diyebilirsiniz) klasörleri sürükle bırak yapamıyorum, tarayıcıda sekmeler arasında geçiş olmuyor / tıklayınca sekme kapanıyor en sonuncu ve en önemlisi donanım güncel olduğu halde yani orta üst seviye diyebilirim makina taş arabası gibi oldu.
Rica ediyorum acil yardım lütfen.

Ali, sende kendi açından senaryolar ile uğraşıyorsun. Biosta virüs olsa sen sistemi açana kadar bir sürü hata ile karşılaşırsın bilgisayarı dahi açamayabilirdin.
Sendeki durum doğru format atamaman ve sürücüleri güncellememen.
Tarayıcı diyorsun ama formattan hemen sonraki durumu demiyorsun. Bellekler gidik olabilir onun için sapıtma ve kilitlenmeler yaşanır. Memtest ile test et. Çok virüsten şüpheleniyorsan imzadaki Kaspersky IS kur fullscan yap.

İlgin için teşekkür ederim.
İzlediğim yöntemleri sayıyorum, cd ile portable win8 boot ettim kasıntı aynı, yeni hdd ile yeni baştan Format Windows 7 ve Windows 8 (lisanslı / orijinal) denedim yine aynı sistemde hiç program yüklü olmadığı halde hdd sürekli bi yazma gayretinde deli gibi dosya yazdırıyor bilgisayarıma ilk çift tıklamada (hiç program olmadığı halde) kasılma görev yönetici sadece aç kapat donma olayı gidiyor sürükle bırak özelliği güm.
En son hdd low format attim sonra sistemi yeni baştan kurdum malesef sonuç (problem) aynı.
Bu arada sabahladığımı söylemek isterim.
İlgiye teşekkür ederim tekrar. Uzun zamandır bilgisayar kullanan bilinçli bir kullanıcı olduğumu söyleyebilirim.
Yani en ufak değişiklikleri bile farkediyorum.
(çok sinir bozucu)

İlgin için teşekkür ederim.
İzlediğim yöntemleri sayıyorum, cd ile portable win8 boot ettim kasıntı aynı, yeni hdd ile yeni baştan Format Windows 7 ve Windows 8 (lisanslı / orijinal) denedim yine aynı sistemde hiç program yüklü olmadığı halde hdd sürekli bi yazma gayretinde deli gibi dosya yazdırıyor bilgisayarıma ilk çift tıklamada (hiç program olmadığı halde) kasılma görev yönetici sadece aç kapat donma olayı gidiyor sürükle bırak özelliği güm.
En son hdd low format attim sonra sistemi yeni baştan kurdum malesef sonuç (problem) aynı.
Bu arada sabahladığımı söylemek isterim.
İlgiye teşekkür ederim tekrar. Uzun zamandır bilgisayar kullanan bilinçli bir kullanıcı olduğumu söyleyebilirim.
Yani en ufak değişiklikleri bile farkediyorum.
(çok sinir bozucu)
Bu arada kav 2015 kullanıyorum Full tarama da yaptım. Çözüm bulamadım, en son çok güzel bi fikir geldi aklıma o da çok masraflı (bilgisayarı camdan atmak).

Dediğim gibi memtest ile test et sonuçları paylaş. HDtune error scan(quick işaretsiz olacak) ve healt bölümlerinden tarama sonrası resimleri paylaş.
Donanımsal olarak temizlik, macun yenileme, gereksiz aygıtları çıkartmak gibi bakıma gidebilirsin. Görsel olarak kapasitörleri kontrol et, aida64 ile sıcaklıkları kontrol et. Bunların sonuçlarını doğru verirsen ve iyi kontrol edersen az çok nerede sorun olduğu anlaşılabilir.

Dediğim gibi memtest ile test et sonuçları paylaş. HDtune error scan(quick işaretsiz olacak) ve healt bölümlerinden tarama sonrası resimleri paylaş.
Donanımsal olarak temizlik, macun yenileme, gereksiz aygıtları çıkartmak gibi bakıma gidebilirsin. Görsel olarak kapasitörleri kontrol et, aida64 ile sıcaklıkları kontrol et. Bunların sonuçlarını doğru verirsen ve iyi kontrol edersen az çok nerede sorun olduğu anlaşılabilir.
Tamamdır, bu gece de uykusuz kalicim yani.

Geri
Yukarı