Bir babanın oğluna bırakabileceği manevi miraslar nelerdir?

sial

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Bir babanın oğluna kesinlikle bırakması gereken manevi miraslar benim fikrimce; tıraş olmayı öğretmek. Manuel araba sürmeyi küçük yaşta öğretmeye başlamak. İş hayatı hakkında temel bilgilendirme yapmak. İlişki hayatı hakkında diyalog oluşturmaya çabalamak. Kişisel saygı ve öz güven eğitimi. Bunlardır. Sizce neler eklenmeli?

Son düzenleyen: Moderatör:
12 yaşımda tır sürmeyi bizzat babamdan öğrenmiş birisi olarak benim fikrim bence saya saya bitmez bu.

12 yaşımda tır sürmeyi bizzat babamdan öğrenmiş birisi olarak benim fikrim bence saya saya bitmez bu.
Haklısınız, tarih boyunca zilyon tane kişisel gelişim kitabı yazılmıştır, fakat tümünü toplasanız dahi bir baba kadar etkili olmaz.

Baba olsun yeter.

Gerekli olan eğitimi versin yeter. Tıraş olmak, küçük yaştan araba sürmeyi öğretmek vb. işler değil onlar bir şekilde halledilir.

Önemli olan çocuğunun derdini tasasını korkmadan çekinmeden anlatabilmesi, akıl alabilmesi. Babası ile keyifli vakit geçirebilmesi yeri gelince arkadaş yeri gerince baba evlat gibi zaman geçirebilmesi. Babası tarafından senden bir bok olmaz değil de ne istersen onu ol, onu yap destek çıkarız vb. lafları duyabilmesi.

Arkasına bakınca benim kapı gibi babam var bir şekilde hallederiz diyebilmesi. Arkasını dönünce sırtını yaslayıp güç alamayacağı bir insan evladının bile olmadığını görecek durumda olmamasıdır.

Zaten bu olay olduğunda evladına hayatında kullanabileceği neredeyse çoğu şeyi öğretir, tek tek saymaya gerek dahi yok.

Son düzenleme:
Ahlakı, saygıyı, parayı doğru idare etmeyi, dış dünya ve iyiyi-kötüyü ayrıt edebilmeyi.

Geri
Yukarı