Bir ekran kartı kaç sene Ultra'da oynatır?

watchdogs123p

Kilopat
Yer
İstanbul
Yeni ve orta seviye bir ekran kartı aldık diyelim. Örneğin; RTX 3060 olsun bu kart. Kaç sene boyunca oyunları 1080p Ultra'da akıcı oynatacak? Üç sene mi, beş sene mi? Genel bir soru soruyorum. Merak ettiğim aldığımız güncel bir ekran kartının kaç sene boyunca oyunları Ultra'da oynattığı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Piyasa çok hızlı ilerliyor ama bence bir yerde durur en ama en fazla 50 serisi çıkar sonrasında daha yüksek sisteme ihtiyaç duyulacağını düşünmüyorum grafikler daha ne kadar güzel olabilir ki?

Ne kadar bişey söylemek zor olsa da, DLSS teknolojisine sahip kartların daha uzun ömürlü olduğunu söylemek gerek.

Piyasa çok hızlı ilerliyor ama bence bir yerde durur en ama en fazla 50 serisi çıkar sonrasında daha yüksek sisteme ihtiyaç duyulacağını düşünmüyorum grafikler daha ne kadar güzel olabilir ki?
Mesele yalnızca grafiklerin kalitesi değil. Yapay zeka, görüntü işleme teknolojileri, kullanılan efektler, ışın izleme, kenar yumuşatma, çözünürlük gibi birsürü etken var.
Çözünürlüğü düşürürsek her kartın ömrü uzun oluyor teknik olarak.
DLSS teknolojisini direkt çözünürlük düşürme olarak algılanmasına karşıyım. DLSS geliştirildiği zaman farkına bile varamayacak kullanıcılar bana göre. Şimdi bile bazı oyunlarda harika işleyişi olan bir teknoloji.

Geri
Yukarı