Bir ekran kartı kaç sene Ultra'da oynatır?

Kahinlik;

2 yıl.
İki yıl çok az. Hem ekran kartları çok pahalı, her iki yılda bir ekran kartı alınmaz ki. Üç dört sene oynatmalı bence.
Mesele yalnızca grafiklerin kalitesi değil. Yapay zeka, görüntü işleme teknolojileri, kullanılan efektler, ışın izleme, kenar yumuşatma, çözünürlük gibi bir sürü etken var.

DLSS teknolojisini direkt çözünürlük düşürme olarak algılanmasına karşıyım. DLSS geliştirildiği zaman farkına bile varamayacak kullanıcılar bana göre. Şimdi bile bazı oyunlarda harika işleyişi olan bir teknoloji.

Cyberpunk oyununa şaşıyorum doğrusu. En son teknoloji kartlarla Ultrada 50-60 FPS oynanıyor. Başka bir yeni çıkan oyunu oynansa 150 FPS verecek aynı kart. Bu oyun zamanın ötesinde grafiklere mi sahip anlamadım.

Oyunlar ne kadar gelişecek, gelişen oyunlara ekran kartları yetişebilecek mi, yazılım ne denli etkili olacak?
Eğer yazılım çok gelişirse yüksek ekran kartlarına ihtiyacımız olmaz, DLSS, FidelityFX Super Resolution (bugün çıkıyordu sanırım) gibi.
Eğer oyunlar çok gelişirse daha güçlü ekran kartına veya daha iyi yazılımlara ihtiyaç olur.
Eğer ekran kartları çok gelişirse oyuncular yüksek çözünürlükler aramaya başlar.
Bana göre bugüne kadar ekran kartı ve oyunlar hep baş başa gitti fakat bu aralar yazılıma daha fazla önem veriliyor ve bu nedenle elimizdeki yeni ekran kartların uzun süre götüreceğini düşünüyorum.
Somut örnek istersen GTX 1060'ın testlerine bakabilisin, artık Ultra olmasa da normal ayarlarda hala güzel sonuçlar veriyor, 5 yıl olmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2016
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2021
Kimse gelecekte neye daha fazla ihtiyaç olur bilemez.

İki yıl çok az. Hem ekran kartları çok pahalı, her iki yılda bir ekran kartı alınmaz ki. Üç dört sene oynatmalı bence.

Yenisini nasıl satacaklar?

Oyun sektörü büyüyor teknoloji ilerliyor daha iyi grafikler daha iyi donanım istiyor.

Very Low-Low-medium-High-Ultra olarak sıralarsam.

Ultra'da değil de High'ta oynatır 2 yıl sonra.

Yenisini nasıl satacaklar?

Oyun sektörü büyüyor teknoloji ilerliyor daha iyi grafikler daha iyi donanım istiyor.

Very Low-Low-medium-High-Ultra olarak sıralarsam.

Ultra'da değil de High'ta oynatır 2 yıl sonra.
Ekran kartları geliştiğine ve daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek performans verdiğine göre, daha düşün çözünürlüklerde de daha uzun süre stabil performans vermeli. Bence 3-4 sene 1080p ultrada oynatmalı orta seviye bir kart.

Geri
Yukarı