Bir evde kaç kolon olmalı?

StromRS2.0

Picopat
Daha fazla  
Ev Adana'da evde 11 adet kolon, perde duvar, radye temel ve bodrum (-1kat) bulunuyor. Evin kolon boyutları şu şekil: 5 adet 16'lık, 6 adet 14'lük kolon var. Depremi hasarsız hatta çatlaksız atlattı ama Adana'da deprem olursa ne olur eve (ev 5 yıllık)?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ev Adana'da evde 11 adet kolon, perde duvar, radye temel ve bodrum (-1kat) bulunuyor. Evin kolon boyutları şu şekil: 5 adet 16'lık, 6 adet 14'lük kolon var. Depremi hasarsız hatta çatlaksız atlattı ama Adana'da deprem olursa ne olur eve (ev 5 yıllık)?

Ev bodrum ve giriş katı mı sadece tam anlayamadım.

Hayır ev 8. katta bu hesapta benim hesabımdır 🙂

Bina yüksekliği fazla. Depremi hatayda yaşayıp hatayda yaşamaya devam eden biri olarak bizim evimiz 8 katlıydı ve 10 katlık temel bulunmasına rağmen ağır hasar aldı. Bina 6 yıllıktı. Eğer sizin binanızın hesaplamaları vs iyi ise muhetmelen yıkılmaz. Ama hasar konusunda kesin bir şey diyemem. Ki bir daha böyle büyük bir deprem ne zaman olur bu kadar büyük olur mu onu da bilemeyiz.

Çok geçmiş olsun hocam ev 8 katlı en son katta katının demir yoğunluğu vs. bilmiyorum ama müteahhit güvenilir ve standartlara göre diktiğini belirtti ve evimin zemini çok kaliteli yanında dağ var çevresinde dere vs. yok.

Kolon sayısından ziyade kolonların konumu, donatının kalitesi, etriyelerin sayısı ve düzgün bağlanıp bağlanmaması, betonun kalitesi daha önemli. Binanın diğer elemanlarının durumu da önemli. Perde duvarlar düzgün yapılmadıysa binanın rijitlik dengesini bozarak deprem kuvvetlerine karşı dayanımını ciddi şekilde azaltabiliyor. Binanın kendisi dışında zeminin nasıl olduğu da çok önemli. Yanı kısacası sadece kolon sayısına bakarak binanın mühendisliği hakkında yorum yapmak mümkün değil.

1705584655079.png

Bina yüksekliği fazla. Depremi hatayda yaşayıp hatayda yaşamaya devam eden biri olarak bizim evimiz 8 katlıydı ve 10 katlık temel bulunmasına rağmen ağır hasar aldı. Bina 6 yıllıktı. Eğer sizin binanızın hesaplamaları vs iyi ise muhtemelen yıkılmaz. Ama hasar konusunda kesin bir şey diyemem. Ki bir daha böyle büyük bir deprem ne zaman olur bu kadar büyük olur mu onu da bilemeyiz.
Birçok faktöre bağlı olarak hafif ya da ağır hasar alması olası. Ayrıca Hatay'da yaşanan koşullar olabilecek en kötü koşullardı, bunu da unutmamak lazım.

Yeni binaların durumu belediyelerden sorgulanabiliyor sanırım depremde böyle şeyler konuşulmuştu.Benim tecrübe ettiğim şu oldu,hiç mühendis görmemiş,ustaların yaptığı 40 yıllık binalar ayakta kaldı,on yıllık apartmanlar ağır hasar aldı tamamen zeminden kaynaklı.Çoğu binaların yıkıldığı yer eskiden sazlıkmış tabi biz bilmiyoruz eskiler anlatıyor.Bu söylediğimden eski evler daha sağlam oluyor anlamı çıkmasın,zeminin etkisinden bahsediyorum.Deprem başladığında bf1 oynuyordum.

Kolon sayısından ziyade kolonların konumu, donatının kalitesi, etriyelerin sayısı ve düzgün bağlanıp bağlanmaması, betonun kalitesi daha önemli. Binanın diğer elemanlarının durumu da önemli. Perde duvarlar düzgün yapılmadıysa binanın rijitlik dengesini bozarak deprem kuvvetlerine karşı dayanımını ciddi şekilde azaltabiliyor. Binanın kendisi dışında zeminin nasıl olduğu da çok önemli. Yanı kısacası sadece kolon sayısına bakarak binanın mühendisliği hakkında yorum yapmak mümkün değil.

Eki Görüntüle 2088681

Beton kalitesi 30 zemini kaliteli fakat biraz çıkmaları var mimarı tanıyorum acemi birisi değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı