Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi

kiLLersouL

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Geçenlerde bozulan harici diskimi sata kablosu ve güç kablosu yardımıyla anakarta bağladım çünkü içinde önemli dosyalarım vardı. Bağladıktan sonra bilgisayarı başlattım. Disk Error yazdı ve altındaki Press ( F1 ) Resume yazısına tıklayana kadar PC devam etmedi.

Daha sonra pc'yi açtım bilgisayar yönetiminden disk yönetimine girdim ve karşıma Diski Başlat diye bir kutucuk çıktı. Kutucukta sadece Disk 1 yazısı vardı ve o işaretliydi. MBR (Ana Önyükleme Kaydı) seçili olduğundan değişiklik yapmadan tamam dedim. Bir süre bekledikten sonra
bir hata verdi hatanın adı 'Sanal Disk Yöneticisi' (Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi yazıyordu. Yani diski birtürlü başlatamadım ne yapmalıyım sizce ?

Bir şey tavsiye etmeden önce:
0) Diski bağladığın sistem masa üstü mü yoksa dış ünite ile bir laptop mu?
* Masaüstüne bağlama şansın varsa daha sağlıklı olacaktır.

1) Harddisk'in dış ünite tipi miydi (external HDD) yoksa standart bir sabit disk miydi?
* Harici sabitdiskler daha fazla harekete maruz kalabiliyorlar. (Misal tozunu alabiliyorsunuz.)

2) Bozulma olayı herhangi bir şekilde fiziksel zarar veya elektirik kesintisi/dalgalanması sonrası mı yaşandı?
* Düşme, çarpma sonrası olan bir eylem yaşandıysa fiziksel zarar ve kurtarılabilme ihtimali azalıyor. Bilgisayar ve elektronik konusunda ciddi bir tecrübeniz varsa elektirik kesintilerinden kaynaklı G/Ç durumlarını kurtarma ihtimali artıyor - aynı tip ve Firmware'i aynı bir hdd'nin parçasını takarak.

Şimdi... Windows 7 kullandığını varsayıyorum.

Başlat'a tıkla,
Aramaya başla... yazan yere cmd yaz, cmd.exe çıkınca seç

veya " " lar olmadan;

Windows tuşu + R harfine bas, çıkan "Çalıştır" kutucuğuna "cmd" yazıp enter'a bas,

orada "Chkdsk /r *:" yaz

* senin taramak istediğin sürücüyü temsil ediyor. C: ise C:, Z: ise Z:.

Kısa sürecek bir işlem sayılmaz ve istediğin sonucu garantilememektedir.

Bunlar harici sabit disk kurtarma için kullanılabilecek belli başlı programlar var, onları da deneyebilirsin.

Tek fiziksel yüzeyli sabit diskleri tercih etmek her zaman daha güvenli gelmiştir bana. 2 x 320 gb disk'e sahip sabit disk yerine 1 x 500 gb gibi.

Bol şans.

Mert kardeşim öncelikle yardımların için teşekkür ediyorum. Benim harici diskim iomega 500 GB. Bu sorun uzun zamandır var Recep Baltaş saolsun HDD içindeki verilerimi kurtarmam için PC'ye SATA ve güç kablosuyla takıp şansımı denemem gerektiğini söyledi. Ben de onun anlattığı şekilde bağladım. Şimdi senin önerine gelince cmd komut satırına yazmam için HDD'ye harf atamam gerekiyor ama diski başlat dediğim zaman bu hatayı alıyorum. Haliyle harf atayamadığım için disk1 olarak gösteriyor. CMD komut satırına ise yazdığım zaman komut hatası uyarısını alıyorum. Anlayacağın sorun tam olarak diski başlatamadığımdan kaynaklanıyor. Diski başlat dediğim zaman "Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi." hatası alıyorum. Disk Yönetimi'ne girdiğim zaman Disk1 bölümünde şöyle bir görüntü oluyor.

Disk Tür Kapasite Ayrılmamış Alan Durum Aygıt Türü Bölümleme Stili

Disk1 Bilinmeyen 0 MB 0 MB Başlatılmamış IDE Uygulanamaz

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarıyla diskin bölümlemelerini belirleyen kısımlar uçmuş, üzücü ama kullanılamaz durumda sayılmaz. 2 yıl kadar önce farklı bir şekilde başıma gelmişti, diskin bir kısmını çeşitli programlar yoluyla kurtarmıştım;

Data Recovery Softwareadresinden deneme sürümünü veya güvendiğin başka sitelerden bu programın sana gereken sürümünü indirip biraz kurcalayabilirsin, en azından sana diskin ne kadarının kurtarılabilir olacağı konusunda fikir sunabilir.

Bu yöntemlerle ilerlerken - istemesek de - her zaman veri kaybı ihtimalini göz önüne almalısın.

Konuyu okuyan arkadaşlar, bildiğiniz benzer programlar var ise, lütfen ekleyin.

Mert teşekkür ederim ilgilendiğin ve önerdiğin program için ama programı kurdum tarama yaptı ve harici diski buldu ve ileri dedim ama hiç bir işlem yapmadı. Sanki HDD'nin içinde veri yokmuş gibi 2-3 saniye içinde tamamlanıp kaydettiğini yazdı ama kayıt dosyasının içine girdiğim zaman boş gösteriyo.

Mert epey uğraşmış sağolsun fakat G/Ç genelde donanımsal hatadır. I/O diye geçer, girdi/çıktı hatası. Bu hata çoğu durumda donanımsaldır ve tamir edilemez. Taşınabilir disk sarsıldı ya da düştüyse ölmüş maalesef. Veri kurtarma programı olarak tavsiyem Restorer Ultimate olacaktır ama bu diskte işe yarayacağını sanmıyorum.

usb g/ç gç hatası veriyor ben usb tamir etmekten vazgeçtim içindeki bilgilerimi almam için bana bir yol göstermenizi rica ediyorum

Arkadaşlarım yeni bir sshd(seagate st1000lm015) almıştım. Ancak eskisiyle bir türlü yer değiştiremedim. Çünkü klonlama yapamıyorum. Klonlama yapmamın sebebi ise windoows dahil olmak üzere bütün verileri hazır bir şekilde bir kere uğraşarak çözmekti. Bu konuları araştırırken recep baltaş arkadaşın videosunu gördüm araştırdım buraya kadar geldim. Neyse ben o videodaki macruim reflect programını indirip 5 kere clonlama yaptım hepsinde de I/O error 9 ve sonrasında da second best drive error 23 hatasını aldım. macrium reflectin kendi yardım sorunları giderme kütüphanesinde bulunan adımları izledim yine aynı sonucu aldım. Bu hatalar nereden kaynaklanan bir durum nasıl çözebilirim?
NOT: ST1000LM035te windows yüklü ben ST1000lm015 klonlamak istiyorum.
UYARI: Yeni harddiske geçmemin sebebi bilgisayar açılırken S.M.A.R.T. backup .....yazıyor. SADECE amacım Verilerin ve windows orjinal direk kopyalamak .
ACİL OLARAK YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK HARİKA OLUR. HAYIRLI ÇALIŞMALAR SAYGILARIMLA
Mert epey uğraşmış sağolsun fakat G/Ç genelde donanımsal hatadır. I/O diye geçer, girdi/çıktı hatası. Bu hata çoğu durumda donanımsaldır ve tamir edilemez. Taşınabilir disk sarsıldı ya da düştüyse ölmüş maalesef. Veri kurtarma programı olarak tavsiyem Restorer Ultimate olacaktır ama bu diskte işe yarayacağını sanmıyorum.
KONUNUN ALTINA SORUNUMU YAZDIM LÜTFEN ACİL BİR ŞEKİLDE CEVAPLAR MISINIZ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı