Bir hayvanı üzülmeden öldürebilir misiniz?

Aynen, doğasında normal şekilde yaşayan bir tilki, köstebek acı çekiyor kafasına sıkman lazım. Bacağı yaralanan bir civcivin yarasına müdahale etmek yerine ez geç, ne olacak(!).

Bacağı yaralıdan kopmuş, kırılmış, ölümcül hasar almış olarak düşünerek söylemedim. Bacağı yaralandıysa kanama varsa tentürdiyot sürebilirsin, öldürmezsin. Buna duyar demeniz de garipmiş. Ayrıca bahsettiğim insanların yarası kolay bir müdahale ile düzeltilebilecek olmasına rağmen öldüren insan evlatları olduğunu anlıyorsunuz umarım.
Bir civcivi kurtarmak zordur. Size kalsa fare ısırmış bir civciv için de uğraşalım, hiç uyumayalım, onu gözetelim falan. Fare ısırmış civcivler ölür, üstelik çok büyük acılar çekerek ölür. Ayrıca bacağı hasarlı doğan bir civcivi de yaşatamazsınız, onu kafeste falan bakmanız gerekir. Yoksa büyüdüğünde bile diğer tavuklar onu ezer, öldürür, yer. Sizin düşüncenizin aksine hayvanlar alemi zaten çok vahşi bir yer. Sakat veya yaralı hayvanlar için alttan alma hakları falan da yok.
Ek olarak tek bir köstebek bile, o yıl içerisinde çiftçinin bütün dengesini altüst edebilir, tarlasının içinden geçer. Çiftçi o yıl hiçbir mahsul bile alamayabilir. Aldıkları da ona yetmez zaten. Tilkiler de aynı şekilde. Bir kere dadanırlarsa senin bütün tavuklarını taşır, sonrası için zulalıyor tilkiler. Yani, aman benim bir tavuğumu aldı, olsun, hayvan sonuçta, diye görmezden de gelemezler. Yoksa kimsenin tilkileri durduk yere öldürdüğü falan yok. Dadanırsa öldürürler.
Kısacası bazı insanlar için, bazı hayvanların ölmesi zorunludur. Konunun başlığı ise zaten bambaşka; ne meraklısınız bilmeden konuşmaya.

Bir hayvanı vicdan azabı duymadan öldürebilir misiniz? Yani, daha sonradan üzüldükçe kahrolur musunuz? Mesela bazı çiftçiler mecburiyetten öldürür, ancak üzülmezler. Örneğin: Bacağı hasarlı bir civciv, tarla da yakaladıkları bir köstebek veya vurdukları bir tilki için o kadar da üzülmezler. Ben kahroluyorum mesela, hiç dayanıklı değilimdir böyle şeylere. Sizlerde durumlar nasıldır?
Zorundaysam üzülmem fazla. Tabii ki etki bırakır. Hata ağır bir etki bırakır. Ama vicdan azabı duyar mıyım? Bilemiyorum.

Bir hayvanı vicdan azabı duymadan öldürebilir misiniz? Yani, daha sonradan üzüldükçe kahrolur musunuz? Mesela bazı çiftçiler mecburiyetten öldürür, ancak üzülmezler. Örneğin: Bacağı hasarlı bir civciv, tarla da yakaladıkları bir köstebek veya vurdukları bir tilki için o kadar da üzülmezler. Ben kahroluyorum mesela, hiç dayanıklı değilimdir böyle şeylere. Sizlerde durumlar nasıldır?

Ben de hayvanlar üzerinde böyleyim.

Bana bir zararı varsa çok üzülmem.

Geri
Yukarı