Bir hayvanı üzülmeden öldürebilir misiniz?

Hayvanın amacına bağlı köyde 3 sene önce 18 yaşımdayken elimde tekli tüfek vardı arkadaşla ava çıkmıştık kuduz köpekler geldi 3-4 tane kırma bayağı saldırganlar bende tüfeği doldurdum nişan aldım ama vurmak için değil cidden hayvan direk arkadaşımın üstüne atladı bacağından ısırdı ayırmaya çalıştım bacağını koparacak çocuğun kafasına sıktım tek kurşun hastaneye götürdük arkadaşı iğne falan oldu geri gittim oraya maalesef ölmüştü köpek yani mecbursam canımı tehlikeye atan ne olursa olsun öldürürüm acımam.

Size kalsa fare ısırmış bir civciv için de uğraşalım, hiç uyumayalım, onu gözetelim falan.
Böyle bir şey yap demedim ki? :D
Fare ısırmış civcivler ölür, üstelik çok büyük acılar çekerek ölür. Ayrıca bacağı hasarlı doğan bir civcivi de yaşatamazsınız, onu kafeste falan bakmanız gerekir. Yoksa büyüdüğünde bile diğer tavuklar onu ezer, öldürür, yer.
Mesajımı okumadan yanıtlıyorsunuz, basit bir yaradan bahsediyorum.
Ek olarak tek bir köstebek bile, o yıl içerisinde çiftçinin bütün dengesini altüst edebilir, tarlasının içinden geçer. Çiftçi o yıl hiçbir mahsul bile alamayabilir. Aldıkları da ona yetmez zaten.
Köstebeği öldürmek yerine uzakta bir yere bırakabilir, bıraksın yaşasın demiyorum zaten, uzaklaştırabilir.
Tilkiler de aynı şekilde. Bir kere dadanırlarsa senin bütün tavuklarını taşır, sonrası için zulalıyor tilkiler. Yani, aman benim bir tavuğumu aldı, olsun, hayvan sonuçta, diye görmezden de gelemezler. Yoksa kimsenin tilkileri durduk yere öldürdüğü falan yok. Dadanırsa öldürürler.
Önüne gelen tilkiyi vurmasından baahsediyorum, saldırarak hayvanlarını öldüren tilkilerden değil.
Konunun başlığı ise zaten bambaşka; ne meraklısınız bilmeden konuşmaya.
Ne meraklısınız okumadan yazmaya :).

Mesajımı okumadan yanıtlıyorsunuz, basit bir yaradan bahsediyorum.
İşte bende bundan bahsediyorum. Fare ısırığı da gerçekten önemsenmeyecek kadar ufak bir yaradır, basittir. Ama iyileşmez.
Köstebeği öldürmek yerine uzakta bir yere bırakabilir, bıraksın yaşasın demiyorum zaten, uzaklaştırabilir.
Ve hayır, bu genelde işe yaramaz. O zamanda başka bir çiftçiye gidiyor. O adam öldürüyor. Kısacası köstebeklerden kurtulmanın asla kolay bir yolu yok. Ne yapacak çiftçi kilometrelerce yol mu gidecek?
Önüne gelen tilkiyi vurmasından baahsediyorum, saldırarak hayvanlarını öldüren tilkilerden değil.
O zaman neden ilk başta anlaşılır şekilde söylemiyorsun? Ben nereden bilebilirim senin hangi tilkileri kastettiğini.
Ne meraklısınız okumadan yazmaya
Yok, okuyorum. Ama siz pek okuyor gibi durmuyorsunuz.

O zaman neden ilk başta anlaşılır şekilde söylemiyorsun? Ben nereden bilebilirim senin hangi tilkileri kastettiğini.
Siz en başta anlaşılır şekilde bu tarz tilkilerden bahsettiğinizi söyleseydiniz benim yazdığımı anlamakta bu kadar güçlük çekmezdiniz, ona göre yazardım.
İşte bende bundan bahsediyorum. Fare ısırığı da gerçekten önemsenmeyecek kadar ufak bir yaradır, basittir. Ama iyileşmez.
İyileşmeyen ölümcül yaralardan bahsetmediğimi 3. kez söylüyorum sanırsam, iyileştirilebilir, hafif tedavi gerektiren yaralardan bahsediyorum.

Beslenmek için öldürürsem vicdan azabı çekmem. Doğanın kanunu bu. Hiçbir hayvan bundan dolayı vicdan azabı çekmez. Ama zevk için öldürürsem veya öldürüldüğünü görürsem o zaman vicdanım rahat etmez.

Geri
Yukarı