Bir hukukçu için 2. yabancı dil ne olmalı?

GangsterSquad03

Hectopat
Daha fazla  
İngilizce bilmekle beraber bunu çok üst düzeye çıkartmaya çalışıyorum aynı zamanda başka yabancı dillerde öğrenmek istiyorum malum Almanca ve Fransızca'nın hukukta önemli bir yeri var ancak genel olarak bu dillerden bahsedilirken akademik kariyerden bahsediliyor. Ben gelecekte uluslararası alanda bağlantıları olan büyük ofislerde veya bürolarda avukatlık, yöneticilik vb. konumlarda çalışmak güzel bir kariyer yapmak istiyorum. Bu nedenle özellikle birden fazla yabancı dil bilen arkadaşlara ve hukuk mezunlarına sormak istediğim tam olarak şu benim Japonca, Korece ve Çince'ye bir ilgim var bunlardan en azından 2 tanesini öğrenmek istiyorum yanına da Almanca veya Fransızca ekleyerek 5 yabancı dil öğrenmiş olmak istiyorum peki bu Japonca, Korece ve Çince gibi dillerin iş hayatında faydasını görebilir miyim aranızda görenler var mı? Görenler varsa bu imkanlardan bahsedebilir mi yoksa sadece kişisel anlamda bir gelişim sağlayıp iş anlamında hiçbir katkı veya avantaj sağlamaz mı?( bu arada hukuk 1. sınıf öğrencisiyim.) Şimdiden çok değerli cevaplarınız, uğraşlarınız ve emekleriniz için teşekkürler.

Tıp okuyorum 7 dil biliyorum, İngilizceden sonra İspanyolca öğren, Amerika'nın hatta dünyanın büyük bir kısmı İspanyolca konusuyor.

Almanca.
Hukuk cok bildigim bir alan degil ama tanidigim iki tane uluslarasi calisan avukatin ikisi de Almanca'dan yuruyor :)

Biri kimya, digeri ilac sektorunde.

Tıp okuyorum 7 dil biliyorum, İngilizceden sonra İspanyolca öğren, Amerika'nın hatta dünyanın büyük bir kısmı İspanyolca konusuyor.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler peki bu diller bir avantaj sağlar mı mesela Almanca ve Fransızca hukuk için belirli alanlarda ön plana çıkan diller bu dillerden en az birisi hedefim ancak ben daha çok sizin de bir tanesini bilmiş olduğunuz (İspanyolca) farklı ya da diğerlerine oranla az konuşulan diller(Japonca, Korece vb.) bana kariyerimde işimde bir fayda sağlar mı ne gibi getirileri olur onu merak ediyorum.

Almanca.
Hukuk cok bildigim bir alan degil ama tanidigim iki tane uluslarasi calisan avukatin ikisi de Almanca'dan yuruyor :)

Biri kimya, digeri ilac sektorunde.
Cevabınız için teşekkür ederim benimde hedeflediğim dillerden bir tanesi Almanca bunun yanında ben Japonca, Korece , Çince veya İspanyolca gibi dillerin acaba bir avantajı olur mu onu merak ediyorum.

bana kariyerimde işimde bir fayda sağlar mı ne gibi getirileri olur onu merak ediyorum.
O ülkelerde avukatlık yapamazsınız, Türkiye Hukuku eğitimi aldığınız için sadece burada çalışabilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer durum böyleyse, Türkiye'de var yoğunlukla konuşulan dilleri öğrenmenizde fayda var, yahut hangi müşteri kitlesini hedef alıyorsanız o dili öğrenin. Türkiye'de çok fazla Arap var mesela, Arapçayı cebine koyarsan birçok Arabın avukatlığını yapabilirsin.

Uluslararası arenada ne gerekir vs fikrim yok açıkçası hukuk alanında ama bir hukukçu ya da avukat olsam Arapça öğrenmeyi düşünürdüm. Ülkenin durumundan vs bağımsız olarak ileride hem sığınmacıların şu anki çalışma ve hayat koşulları kaynaklı hem de gönderilecekler gönderildiler meselesinden dolayı davaların çoğalacağını düşünüyorum. Haliyle Arapça bence diğer rakip avukatların önüne geçirebilir. Özellikle iş hukuku konusunda. Öte yandan Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran ticari ilişkileri daha fazla Arap coğrafyasıyla. Bu konuda da bir avantaj sağlayabilir.

Ama daha objektif bir önerim olacaksa iş ilanlarını inceleyin. Ona göre bir yol haritası çizin bence.

Japonca, Korece ve Çince için yorum yapabilirim. O ülkelere gidip çalışmayacaksan ya da o ülkelerle iş yapan firmaların avukatlığını yapmayacaksan öğrenmenin bir anlamı yok. Öğreneceğin dil nereye yöneleceğine bağlı diyebilirim. Ayrıca Çince başlangıç seviyesi için 750 Çince karakter bilmen gerekiyorken Japonca'nın ustası olduğu zaman 2000 civarı Çince karakter ve diğer iki ufak alfabedeki karakterleri (yaklaşık 100 tane) de bilmen gerekiyor. Korece ise çok daha az sayıdaki karakteri birleştirerek heceleri oluşturan bir dil diyebilirim sanırım. Özetle Çince gerçekten zor ve öğreten az. Japonca'da da kaynak az. Korece daha kolay ve kaynak daha fazla (KPOP veya dizileri sevenler sağ olsun). Fakat o ülkelerle iş yapılmadığı sürece öğrenmenin anlamı pek olmayacak.

O ülkelerde avukatlık yapamazsınız, Türkiye Hukuku eğitimi aldığınız için sadece burada çalışabilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer durum böyleyse, Türkiye'de var yoğunlukla konuşulan dilleri öğrenmenizde fayda var, yahut hangi müşteri kitlesini hedef alıyorsanız o dili öğrenin. Türkiye'de çok fazla Arap var mesela, Arapçayı cebine koyarsan birçok Arabın avukatlığını yapabilirsin.
Tabi ki o ülkelerde avukatlık vesaire yapamam zaten hedefim o değil uluslararası arenada çalışan bürolar çek, senet ,tapu şirket devir işlemleri , hukuki danışmanlık, hukuki anlaşmazlıklar, ticari işlerin prosedürlerini yerine getirme vs. gibi birçok hukuki işlere bakıyorlar kısacası hani bu yüzden İngilizce olmazsa olmaz diyebilirim bunun yanında benim İngilizce' ye ek olarak İspanyolca gibi diller bilmem ne gibi bir fark yaratabilir veya yaratamaz öğrenmek istiyordum az çok bir bakış açısı kazanırsam öğreneceğim dilleri bu doğrultuda seçeceğim.( Tabi ki her dil bir kültür bir bakış açısı, perspektif ,farklı bir düşünme ve muhakeme yeteneği kazandırır bu tartışmasız bir gerçek.)

Uluslararası arenada ne gerekir vs fikrim yok açıkçası hukuk alanında ama bir hukukçu ya da avukat olsam Arapça öğrenmeyi düşünürdüm. Ülkenin durumundan vs bağımsız olarak ileride hem sığınmacıların şu anki çalışma ve hayat koşulları kaynaklı hem de gönderilecekler gönderildiler meselesinden dolayı davaların çoğalacağını düşünüyorum. Haliyle Arapça bence diğer rakip avukatların önüne geçirebilir. Özellikle iş hukuku konusunda. Öte yandan Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran ticari ilişkileri daha fazla Arap coğrafyasıyla. Bu konuda da bir avantaj sağlayabilir.

Ama daha objektif bir önerim olacaksa iş ilanlarını inceleyin. Ona göre bir yol haritası çizin bence.
cevabınız için teşekkürler. Uluslararası ticaretten birçok alana her türlü hukuki işlere bakılıp danışmanlık yapılıyor şirket devir işlemleri gibi, ya da milyonluk bir ticaret anlaşması bunların maddelerinin hazırlanması vs. Ben de bu nedenle hani hem sadece İngilizce olmaz diye düşünüyorum bu nedenle 5 dil öğrenme hedefim var bazı dillere ilgim var mesela Japonca veya Çince, aynı zamanda Almanca ve Fransızca hukukta önemli yerlere sahip olduğu için bunlardan en az birini öğreneceğim. Dedikleriniz çok mantıklı Arapça mutlaka getirisi olabilecek bir dil olabilir gelecek yıllar için ben bunlara ek olarak hukuk için kesinleşmiş Almanca , İngilizce gibi dillere ek olarak Japonca bildiğimde Japon şirketlerle yapılan anlaşmalarda ekstra bir getirisi olabilir mi onları merak ediyorum yani bu dili iş hayatında kullanır mıyım. Umarım derdimi anlatabiliyorumdur. (Yoksa hangi dil öğrenilirse öğrenilirsin farklı kültür farklı bakış, açısı, hayat algısı, disiplin, perspektif kazanılır. Bunlar ise bir insanı mutlaka geliştirir diye düşünüyorum.)

Japonca, Korece ve Çince için yorum yapabilirim. O ülkelere gidip çalışmayacaksan ya da o ülkelerle iş yapan firmaların avukatlığını yapmayacaksan öğrenmenin bir anlamı yok. Öğreneceğin dil nereye yöneleceğine bağlı diyebilirim. Ayrıca Çince başlangıç seviyesi için 750 Çince karakter bilmen gerekiyorken Japonca'nın ustası olduğu zaman 2000 civarı Çince karakter ve diğer iki ufak alfabedeki karakterleri (yaklaşık 100 tane) de bilmen gerekiyor. Korece ise çok daha az sayıdaki karakteri birleştirerek heceleri oluşturan bir dil diyebilirim sanırım. Özetle Çince gerçekten zor ve öğreten az. Japonca'da da kaynak az. Korece daha kolay ve kaynak daha fazla (KPOP veya dizileri sevenler sağ olsun). Fakat o ülkelerle iş yapılmadığı sürece öğrenmenin anlamı pek olmayacak.
Mesela Çince için geleceğin dili diyebiliriz bunun mutlaka etkileri olacaktır her alanda mesela İngilizce ve Çince, Japonca veya Korece bilen bir avukatın bir şirket için daha fazla cazibesi olmaz mı gelecekte sonuçta büyük şirketler mutlaka ticaret yapıyordur Çin, Japon veya Kore firmaları ile. Onun dışında eğer iş manasında bir katkısı olmayacaksa da sanırım hobi olması ve merak ettiğim için öğreneceğim

Son düzenleme:
cevabınız için teşekkürler. Uluslararası ticaretten birçok alana her türlü hukuki işlere bakılıp danışmanlık yapılıyor şirket devir işlemleri gibi, ya da milyonluk bir ticaret anlaşması bunların maddelerinin hazırlanması vs. Ben de bu nedenle hani hem sadece İngilizce olmaz diye düşünüyorum bu nedenle 5 dil öğrenme hedefim var bazı dillere ilgim var mesela Japonca veya Çince, aynı zamanda Almanca ve Fransızca hukukta önemli yerlere sahip olduğu için bunlardan en az birini öğreneceğim. Dedikleriniz çok mantıklı Arapça mutlaka getirisi olabilecek bir dil olabilir gelecek yıllar için ben bunlara ek olarak hukuk için kesinleşmiş Almanca , İngilizce gibi dillere ek olarak Japonca bildiğimde Japon şirketlerle yapılan anlaşmalarda ekstra bir getirisi olabilir mi onları merak ediyorum yani bu dili iş hayatında kullanır mıyım. Umarım derdimi anlatabiliyorumdur. (Yoksa hangi dil öğrenilirse öğrenilirsin farklı kültür farklı bakış, açısı, hayat algısı, disiplin, perspektif kazanılır. Bunlar ise bir insanı mutlaka geliştirir diye düşünüyorum.

Hocam yukarıdaki arkadaş zor demiş ama Çince bu amaç için çok işe yarar bence. Onun harici dediğim gibi Arapça düşünebilirsiniz. Yine ticaret açısından baktığımda Almanca kesinlikle olabilir. Rusça olabilir, İtalyanca olabilir. Türk lehçeleri olabilir bir de en kötü(diğer diller kadar etkili olur mu bilmem ama mesela Azeri Türkçesini çok rahat 1-2 ayda öğrenirsiniz bence hiç yoktan iyidir).

Almanya ve İtalya ihracatımızın en çok olduğu iki ülke, Rusya ve Çin ise ithalatımızın. İngilizce bildiğinizi söylediğiniz için Abd ve İngiltere'yi yazmadım. Dediğim gibi Arapça da önemli olabilir yine. Çünkü ülke bazında az gibi olsa da koca bir coğrafyayı düşününce dikkate alınmalı gibi geliyor bana.

Edit: Fakat bir şey daha söyleyeceğim hocam. Bu rakamlar halihazırda zaten var olan ticaretle alakalı şeyler. Nasıl desem hukuki işlemlerde zaten dil engeli bir şekilde aşılmış. 5 dil hedefinden bir ikisi riske atılıp çok daha spesifik bir dil de öğrenilebilir. Çünkü zaten bu dillere ihtiyaç olsa ticaret gelişemezdi. Belki dil engeli yüzünden ticaret geliştirilemeyen ülkeler de vardır. Bilemiyorum. Mesela Hintçe olabilir gibi bence.

Aslında Dünya'nın kutuplaşmaya gittiği zamanlarda köprü olmaya en müsait ülke Türkiye. Hatta şöyle söyleyeyim, bir taraf olmak istesek bile Dünya buna izin vermeyecektir. Çünkü bütün ülkeler birbirine stratejik kaynaklar açısından bağımlılar. Demek istediğim şu, sadece Batı dillerine yoğunlaşmak değil de Doğu ile birlikte harmanlamak daha mantıklı olabilir bence.

Onun dışında konudan bağımsız ama ben olaya nasıl yaklaşırdım onu aktarayım. Ben şirketime bir avukat alacak olsam ya da bir büroyla çalışacak olsam ilk bakacağım şey, hukuki bilgisi olur açıkçası. Dil problemini aşmanın yolları var artık. Dil mevzusunu bir hukukçudan çok bir tercümandan halletmesini beklerim, hukukçudan ise iki ülkenin de hukukunu çok iyi bilmesini ileride başımın derde girmemesini garanti etmesini beklerim. Haliyle 5 dil bilenden çok vaktini hukuk öğrenmeye harcamış birisi benim için daha değerli olacaktır. Hatta fantastik olacak ama avukatımın güncel hukuku takip edip beni bilgilendirmesini dahi isterim. Mesela Abd'de yakın zamanda esrar yasallaştı. Bu bir tüccar olarak belki bana fırsat yaratacak(torbacı falan değilim, yeni bir sektör açıldı diye değindim buna). Haliyle bu gibi hukuki kararı benimle paylaşacak bir avukatı tercih ederim elbette. Ya da mesela Orta Doğu'daki şeriat hukukundan kaynaklı seks oyuncaklarının satışı yasak, bu bilgiyi bana iletecek avukatı dinleyip Arap turistlerin yoğun olduğu bir bölgede seks shop açmak gibi bir fırsatı kaçırmazdım. Böyle bir avukatım olsa şirkete ortak ederim. :D Tabi örnekler çok spesifik de demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım. Ha hem vaktini hukuka harcamış hem de dil biliyorsa da önüne tomar tomar para da koyarım açıkçası. Çünkü avukatımın başka iş almakla uğraşıp benim işimi aksatmasını istemem. Haliyle de rahat edebileceği ve başka işe ihtiyaç duymayacağı parayı harcamaktan çekinmem.

Son düzenleme:
Hocam yukarıdaki arkadaş zor demiş ama Çince bu amaç için çok işe yarar bence. Onun harici dediğim gibi Arapça düşünebilirsiniz. Yine ticaret açısından baktığımda Almanca kesinlikle olabilir. Rusça olabilir, İtalyanca olabilir. Türk lehçeleri olabilir bir de en kötü(diğer diller kadar etkili olur mu bilmem ama mesela Azeri Türkçesini çok rahat 1-2 ayda öğrenirsiniz bence hiç yoktan iyidir).

Almanya ve İtalya ihracatımızın en çok olduğu iki ülke, Rusya ve Çin ise ithalatımızın. İngilizce bildiğinizi söylediğiniz için Abd ve İngiltere'yi yazmadım. Dediğim gibi Arapça da önemli olabilir yine. Çünkü ülke bazında az gibi olsa da koca bir coğrafyayı düşününce dikkate alınmalı gibi geliyor bana.
Yorumunuz için çok teşekkürler söyledikleriniz gayet mantıklı mutlaka dikkate alacağım .

Geri
Yukarı