Bir insan neden ata ayrımı yapar?

Biz o şekilde örneklemedik. Burada mesela Tüm Osmanlı İmparatorluğunu yada tüm Türkiye Cumhuriyetini reddeden tiplerden bahsettik hocam. Yada mesela Göktürk Devletini reddeden...
Yine aynı şey. Kendi görüşlerini bağdaştırmak istemiyor. Adama Osmanlı gerici, gaddar geliyordur ya da Atatürk İslam'ı yok eden, puta tapan, içkici gibi geliyordur. Onun ata ayrımı yapması beni etkilemez.

Yine aynı şey. Kendi görüşlerini bağdaştırmak istemiyor. Adama Osmanlı gerici, gaddar geliyordur ya da Atatürk İslam'ı yok eden, puta tapan, içkici gibi geliyordur. Onun ata ayrımı yapması beni etkilemez.
Sonuç olarak tarih sizi bir bütün olarak görüyor, ister kabul edin ister reddedin.

Sonuç olarak tarih sizi bir bütün olarak görüyor, ister kabul edin ister reddedin.
Türkler göçmen bir millet olduğu için kendi özünü kaybetmiştir. Özümüzü kaybettiğimiz için atamızı neye göre belirleyeceğiz?
Atanın 3 anlamı var ;
"
1. isim Baba.

2. isim Dedelerden ve büyükbabalardan her biri:
"Ey kız gözüme huri görünürsün / Atan sevmez seni benden ziyade" - Karacaoğlan

3.
isim Kişinin geçmişte yaşamış olan büyükleri."
Yani bir soy bağı olması lazım ama benim belki Osmanlı ile soy bağım yok? O zaman Fatih Sultan Mehmet benim atam mı olacak? Ya da İngiliz birinin Osmanlı ile soy bağı var. O zaman Fatih Sultan Mehmet onun atası mı olacak?
Bu ata kavramı çok göreceli bir şey olduğu için ata ayrımı yapmak çok doğal bir şey.

Türkler göçmen bir millet olduğu için kendi özünü kaybetmiştir. Özümüzü kaybettiğimiz için atamızı neye göre belirleyeceğiz?
Atanın 3 anlamı var ;
"
1. isim Baba.

2. isim Dedelerden ve büyükbabalardan her biri:
"Ey kız gözüme huri görünürsün / Atan sevmez seni benden ziyade" - Karacaoğlan

3.
isim Kişinin geçmişte yaşamış olan büyükleri."
Yani bir soy bağı olması lazım ama benim belki Osmanlı ile soy bağım yok? O zaman Fatih Sultan Mehmet benim atam mı olacak? Ya da İngiliz birinin Osmanlı ile soy bağı var. O zaman Fatih Sultan Mehmet onun atası mı olacak?
Bu ata kavramı çok göreceli bir şey olduğu için ata ayrımı yapmak çok doğal bir şey.
Tamam hocam koca tarih bitti, yandı, kül oldu. Siz haklısınız...

İdeaları ve görüşleri yüzünden. Aslında çoğunlukla bu durum dogmatik düşünce olarak gelmektedir. Yukarıda verildiği için söylüyorum. Örneğin; bir aile büyüdüğü toplum ve yaşadığı ortam neticesinde ve siyasi görüşü etkisiyle M. Kemal Atatürk'ü sevmiyor olabilir. Bu durum karşısında çocuk, ailesinin onu sevmediğini görerek ilk başlarda "Bu adam kötü olmalı ki ailem sevmiyor." demeye başlar ama daha sonrasında ise kendi fikirleri ve düşünceleri doğrultusunda sevebilir veya aynı şekilde nefretini sürdürebilir.

Ailemizden ve toplumdaki rollerimizden dolayı sürekli fikir ve ideaların etkisinde kalıyoruz ama asıl sorun şu; araştırıyor muyuz? Bir şeyin doğruluğunu, gerçekliğini ve gerçekçiliğini araştırmadan direkt olarak duyduğumuzu doğru olarak algıladığımızda oluşuyor bu düşünceler. Bunun haricinde diğer tüm etkenler kişinin kendi düşünce sistemine göre oluşur.

Muhafazakar bir aile ve bir birey Atatürk'ü sevmez. Neden? Çünkü; alfabenin değişmesi, sarıkların yasaklanması ve ezanın belli bir süre Türkçe okutulmasına karşı dururlar. Aynı aile ise II. Abdulhamit için ölürler. Neden? Çünkü; peygambere düşkünlüğü, halife olması ve dinin savunuculuğunu yapmasından dolayı ona sempati beslerler.

Yani uzun lafın kısası; insanlar kendi çıkarları, düşünceleri ve ideaları sonucunda atalarını sevmeyebilirler ve ayırırlar. Çünkü; düşünceleri doğrultusunda onları ataları olarak görmek istemezler.

Benim düşüncem bu yönde. Seviyeli bir şekilde ve tek kelimelik açıklamalar yapmayacaksanız tartışabilir ve fikir alışverişi yapabiliriz.

Geri
Yukarı