Bir insan neden Atatürk'ü sevmez?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sorun: Romantiklik. Türk milleti olarak tarihi kişilikleri tarafsız değil, çok abartarak ele alıyor olmamız var.
Atatürk'ü de anlamak yerine, yüceltiyoruz. Oysa adamın kendi dediği şey ise: fikirlerimi anlayın, bilimi seçin vs. diyor. Bu yüceltmeye karşılık da; aşağılama oluyor. Etki tepkiyi doğuruyor.
Ayrıca ne zaman Atatürk'ün hatalı alanları söz konusu olsa, saçma sapan bir savunma mekanizması devreye giriyor. Oysa gelişmiş ülkelerde insanlar özgürce bunları konuşabiliyorlar.
Bu tabuyu aşmayınca da; Göksal Kaya (aka Atatürk'e Benzeyen Adam) isimli şahsa özel sofra hazırlıyorlar, 2500₺'ye kitap satıyorlar.
Dahası kurucu lidere hakaret ediliyor. Ama çuvaldızı kendinize batırın; cidden biz bu adamı anlıyor muyuz?
Cevap: HAYIR. Anlasanız bu durumda olmazdık. Hatta pek çoğunuz (sözde Atatürkçüler) kendi yapması gereken işleri bile yapmıyor ama Atatürkçü (yersen).
İleride bunla ilgili konu açıp detaylı anlatacağım.
Edit:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben şahsen Atatürk'ü çok severim ve tarih okumaya bayılrım fakat hoş karşılamadığım kısmı bu işi putlaştırmak halk tabiri ile. Atatürk ilke ve inkılaplarını bilmeyen onlara uymayan insanların İnstagram profilinde Mustafa Kemal Atatürk yazıyor kolunda imzası oluyor. Yani sırf görünüş için yapanlar var saygıdan değil buna da karşı çıkıyorum. Eğer ki ben Atatürk'ü seviyorum diyeceksen onun hayat biçimini, hedeflerini ve duygularını bileceksin. Söz, laf olsun diye slogan atanlar ama Atatürk'ün tavırlarına saygı duymayanlardan nefret ederim.

Ben şahsen Atatürk'ü çok severim ve tarih okumaya bayılrım fakat hoş karşılamadığım kısmı bu işi putlaştırmak halk tabiri ile. Atatürk ilke ve inkılaplarını bilmeyen onlara uymayan insanların İnstagram profilinde Mustafa Kemal Atatürk yazıyor kolunda imzası oluyor. Yani sırf görünüş için yapanlar var saygıdan değil buna da karşı çıkıyorum. Eğer ki ben Atatürk'ü seviyorum diyeceksen onun hayat biçimini, hedeflerini ve duygularını bileceksin. Söz, laf olsun diye slogan atanlar ama Atatürk'ün tavırlarına saygı duymayanlardan nefret ederim.
İşte bu be. Hayır CHP'ye bakıyorsun genel başkan 10 küsür yıldır başta. Muharrem İnce'yle yarışılan genel başkan seçimlerinde ki REZALETi UNUTMADM.
Bu parti mi Atatürk'ün inkılaplarını savunacak?
Yo dostum yo. Ülkede her şey gösteriş amaçlı. Zaten Atatürk'ü cidden anlasaydı insanlar, şu an bu durumda olmazdık. Konsollara ek vergi gelmezdi.

Atatürk ilke ve inkılaplarını bilmeyen onlara uymayan insanların İnstagram profilinde Mustafa Kemal Atatürk yazıyor kolunda imzası oluyor.
Hocam, benim de imza kısmında var. Umarım bana da laf geçirmezsiniz 😅.

Instagram'da görmüştüm, bir fotoğraf koymuşlar yarıya bölmüşler sola farih sultan mehmeti koymuşlar sağa mustafa kemal Atatürk'ü koymuşlar fatihin altında İstanbul'u fethetti yazıyor Atatürk'ün altında İstanbul'u kurtardı yazıyor. Altta ne yorumlar var ne yorumlar. Biri diyor ki fatih Atatürk ile kıyaslanamaz Atatürk kimki diyor öbürü fatihe sayıyor Atatürk'ü savunuyor. En son Atatürk'e söven bir salağa özelden mesaj yazdım neden Atatürk'ü sevmiyorsun diye. Adam bana Atatürk'ün bağdat’ı ingilizlere sattığını ingiliz ajanı olduğunu falan söylemeye başladı. Bende bunları nereden çıkardım diye sordum. Ben tarih okuyorum 7/24 dedi sende oku sende anlarsın dedi. Ondan sonra hiçbir şey yazmadan engellemiştim. Profilindede osmanlı torunu yazıyordu. Bence Atatürk'ü sevmemelerinin sebebi insanların doğru düzgün araştırmadan sağdan soldan duydukları her şeyi kabul etmeleri.

Instagram'da görmüştüm, bir fotoğraf koymuşlar yarıya bölmüşler sola farih sultan mehmeti koymuşlar sağa mustafa kemal Atatürk'ü koymuşlar fatihin altında İstanbul'u fethetti yazıyor Atatürk'ün altında İstanbul'u kurtardı yazıyor. Altta ne yorumlar var ne yorumlar. Biri diyor ki fatih Atatürk ile kıyaslanamaz Atatürk kimki diyor öbürü fatihe sayıyor Atatürk'ü savunuyor. En son Atatürk'e söven bir salağa özelden mesaj yazdım neden Atatürk'ü sevmiyorsun diye. Adam bana Atatürk'ün bağdat’ı ingilizlere sattığını ingiliz ajanı olduğunu falan söylemeye başladı. Bende bunları nereden çıkardım diye sordum. Ben tarih okuyorum 7/24 dedi sende oku sende anlarsın dedi. Ondan sonra hiçbir şey yazmadan engellemiştim. Profilindede osmanlı torunu yazıyordu. Bence Atatürk'ü sevmemelerinin sebebi insanların doğru düzgün araştırmadan sağdan soldan duydukları her şeyi kabul etmeleri.
Son cümleye birçok kişi katılıyor reis.

Soru gayet açık. Bir insan neden Atatürk'ü sevmez? Son zamanlarda çok karşıma çıkıyor bu durum, genelde de din insanları veya dinine çok bağlı insanlar Atatürk'ü sevmiyor (dine bağlılığındaki doğruluğa herhangi bir lafım yoktur ve bu durumda herkesi kastetmedim.) neden?

Not: Herhangi bir siyasi amaç gözetmedim ve sadece neden sevmediklerini sordum. Yorumlarda da siyaset göz önünde olmasın lütfen. Eğer ki siyaset yapıp ceza alırsanız, ben bu cezadan yükümlü değilim...

“Evet karabekir, Arap oğlunun yavelerini(saçma sapan söz) Türk oğullarına öğretmek için kur’an’ı Türkçeye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım! Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler.”

Yine 19 Ağustos 1923’te mustafa kemal, eşi latife hanım ve ismet paşa’nın kâzım karabekir’in evine gittikleri bir misafirlikte ismet paşa’nın şu sözleri kâzım karabekir’i muhalefet etmeye mecbur bırakmıştır:

“Hocaları toptan kaldırmadıkça hiçbir iş yapamayız. Mevcut kudret ve prestijimizle bugün bu inkılabı yapmazsak, başka hiçbir zaman yapamayız.”

İlk olarak fethi bey grubundan, sonra da mustafa kemal paşa’dan bizzat işittiğim bu yeni inkılap zihniyetini ismet paşa bir çırpıda tamamlamış oluyordu. Aradaki zaman boşlukları kendiliğinden ortadan kalkarak bu üç şahsiyetin şu üç maddelik programları kulaklarımda tekrarlanıyordu:
1. islamiyet ilerlemeye engeldir.
2. Arap oğlunun yavelerini Türk'lere öğretmeli.
3. hocaları toptan kaldırmalı!

Bu birleşik cephe karşısında tek başıma da olsa mücadele etmeye kararlıydım. Kılıçlar çekilmişti bir kere. Oyunu bozmak için elimdeki bütün imkânları kullanmaya karar verdim ve:

“Peki ama ne olmak istiyorsunuz?” Dedim. “Hıristiyan mı, dinsiz mi?”

kaynak: Mustafa armağan, karabekir’in gözüyle kuruluş yılları kızıl pençe, timaş yayınları, İstanbul, 2013.

Dindarların sevmemelerinin sebeplerinden biridir.

Biraz daha araştırırsanız bulursunuz Atatürk başta suda sonra maymuna oradan da insana dönüştüğümüze inanıyor.

Şayet Atatürk'ü pek sevmem ama saygım sonsuzdur, küfür ve hakarete de asla kalkışmam.

Atatürk benim gözümde başarılı bir komutandır. Tıpkı Emir Timur, Fatih Sultan Mehmet gibi başarılı liderlerimizden birisidir. Ha, Timur'un veya diğer liderlerimizin kurduğu devletin ecdadı değiliz orası ayrı. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu devletin çocuklarıyız.

Lisede okurken çevremde çok farklı tip arkadaşlar bulundurdum. Bazıları Atatürk'ü düşman, bazıları ise peygamberleri olarak görüyordu. Vardı elbet aklı çalışan aralarında ama sayıları çok az idi. Ben ne onlardanım, ne şunlardan. Lakin sizlere şunu kesin olarak söyleyebilirim ki, Atatürk'e en büyük zararı onu düşman olarak görenler değil, onu bağrına basan ama yanlış temsil eden batı özentisi insanlar veriyor.

Bilmem ama Atatürk ve silah arkadaşları olmasaydı bu kadar rahat edecekleri sanmam. Onlar olmasaydı biz şu an sömürülmüş bir devlet olacaktık. Fakat olmadık büyük dedeme, Atatürk ve silah arkadaşlarına selam olsun.

Evet sevmiyorlar.
Şöyle bir şey söylemek isterim,
Abdülhamid zamanında Abdülhamid'i tahttan indiren Hareket Ordusu'nda Yahudiler ve Ermeniler vardı.
Atatürkle beraber, Abdülhamid tahttan indikten sonra demiştir : “Benden sonra bu devleti 10 yıl idare etsinler, 100 yıl idare etmiş sayacağım!”
Dedi ve zaten 9-10 yıl sonra Osmanlı o koca toprakların çeyreğinde sıkıştı kaldı .

Bir kaç mesajda putlaştırma cevabını gördüm şu konuya bir açıklık getirelim, arkadaşlar put doğa üstü güçleri olduğuna inanılan ve kendisine ibadet edilen canlı veya cansız varlıklar için kullanılır, ben 29 yaşındayım kimsenin Atatürk'e doğa üstü güçler yüklediğini veya ibadet ettiğini görmedim, ipin ucunu kaçıranlar için kullandığınız putlaştırma tabiri bence yanlış çünkü o ipin ucunu kaçıranlar için kullanılacak en doğru kelime fanatikliktir diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı