Bir insanın zeki olduğunu gösteren belirtiler nedir?

@Birhibile yazdığım şeye dislike atman için nasıl bir düşünceyle yaklaştın hiç anlamadım ben gayet doğru bir şey söyledim 5 vakit namazı kıl deyip her türlü mühendis olacaksın diyen kişilerin oğullları olmak zekayı düşürür (çocuğun ailesine uyum sağlaması halinde tabii ki)

-Objektif düşünebilen
-Fanatik olmayan
-Farkındalık sahibi
-Manipülatif insanlardan etkilenmeyen
-Empati yapabilen
-Yaptığı ve söylediğinin sonunu düşünen
-Realist düşünce sahibi

İnsanlar benim gözümde zekidir. Daha çok var da aklıma gelenler bunlar. Şahsen ben bunlara uymuyorum. Hatta fanatizm dışında tamamen kendi özelliklerimin tersini yazdım. Demek ki gerizekalıyım :D

Zekilik kişiden kişiye göre değişir bence. Bana göre zekilik kişilik ve davranıştır. Diğer şeyler çalışılarak halledilebilir ama kişilik ve davranışı değiştirmek zordur zekilik ister.

@Birhibile yazdığım şeye dislike atman için nasıl bir düşünceyle yaklaştın hiç anlamadım ben gayet doğru bir şey söyledim 5 vakit namazı kıl deyip her türlü mühendis olacaksın diyen kişilerin oğullları olmak zekayı düşürür (çocuğun ailesine uyum sağlaması halinde tabii ki)
Cümlen içerisinde zibilyon tane varsayım var hocam. Dislike attığım gönderinde de varsayım olduğu için dislike attım.

Bilmeyenler için:

Sırf bir insan yaşlı diye o insan daha alçak mı oluyor ya da görüşü daha kötü mü oluyor? Senin karşı tarafı anlayamıyor olman ya da karşı tarafın seni anlayamıyor olması taraflardan birinin doğru öbürünün de yanlış olduğu anlamına mı geliyor? Anlamsız önyargı ya da içi boş genelleme oluyor bu.

Eğer "boomer" derken sadece yaşlı değil de daha spesifik bir karakter mi düşünüyorsun? Bu durumda ne anlamalıyız senin yazdığından? Nasıl bir çıkarım da bulunacağız? Bunu geçtim, çocuğun nasıl büyüyeceğini nereden biliyorsun? Genetik olarak zeki olacak belki ya da eğitim kalitesi yüksek okullarda yetişecek?

Dislike attım çünkü her ne yazdıysan içinde milyon tane varsayım var. Sadece belirli bir ön yargın olduğunu anlayabiliyorum bu cevaptan ve bu bir şey katmıyor konuya.

Yukarıda yazdığın cümle de hakeza aynı. Hatta senin verdiğin spesifik tanımlamaya uyup deli gibi zeki olan var ülkemizin büyük firmalarında çalışan ya da yurtdışına yüksek lisans ya da doktora yapmaya gitmiş kişiler biliyorum ki kendileri de namaz kılıyorlar. Dediğin durum onları geri zekalı yapmamış.

Ön yargı insan varlığı için kullanışlı bir araçtır lakin ön yargını sınırlı tutmayı ve yersiz kullanmamayı bilmen lazım. Çoğu zaman insanların düşüncelerindeki, diğer insanları gerilik olarak tanımladığı, durum o insanların dini tercihleri ya da yatkınlıkları tarafından değil eğitimsizlikleri tarafından oluşuyor. Detaylı analiz yapmak istemeyen, yapamayan ya da yapmamayı tercih edenler de dine yıkıp geçiyor.

Bu durumun bir paraleli insanları politik tercihleriyle yaftalamak. Aynı şekilde takım tercihleriyle yaftalamak. Oyun içerisin tercih edilen karakterle üzerinden bunun yapıldığını da gördüm. Giyim tercihleriyle yapıldığını da gördüm. Okul tercihleriyle yapıldıklarını da gördüm. Yazım hatalarını baz alarak yapıldığını dahi gördüm.

Gördüğün gibi benim bakış açıma göre hiç de doğru bir düşünceyle yaklaşmadın (en son cevabını da dahil edersek) aksine kendi çapında bir sürü varsayımda bulunarak böyle bir sonuca vardın. Ben de dislike attım katılmadığımı göstermek amaçlı.

Sizinle aynı şekilde düşünürsek bir şeyi insanların sevmemesi o şeyin kötü olduğunu da göstermez. 22000 kişinin oyladığı daha çok kişinin beğendiği, 44 milyon kopyadan daha fazla satılmış bir oyunu beğenmediğinde zeki olacağını düşünmek de ayrı komik.
Bunu şöyle genelleyelim de ne kadar saçma olduğunu görelim:
"Volkswagen marka arabaları sevmeyen birini görsem hepsi zeki çıkıyor. Şahsen ben de Volkswagen marka arabalardan nefret eden biri olarak söylüyorum."
Gördünüz mü şu cümle zeki insanın kuracağı cümle değil :D
O zaman seçilen partiden şikayet etmeyeceksin, sonuçta en çok oy alan değil mi?

O zaman seçilen partiden şikayet etmeyeceksin, sonuçta en çok oy alan değil mi?
Demokrasi arkadaşım o. İq ile mi veriliyor oy? Ayrıca kimse seçilen partiden şikayet etmiyor. Haksızlıktan, hukuksuzluktan, pahalılıktan, döviz kurlarından şikayet ediyor. Ayrıca demokrasilerde yanlış olan eleştirilir. Eleştirmeyen zeki değildir.

Neyin zekiliği? Hangi alanda zekilik?
Derslerin çok iyi olan adam dışarda gezerken aptal gibi gözükür hafif, ucube derler ya o hesap. Kimse alınmasın öyle tipler vardır sizde bilirsiniz.

Zekâ belirli bir alan üzerine yönlendirilemez. Çoğu arkadaş matematikte başarılıysa zekidir demiş ama hiç alakası yok. Duygusal zekâ, görsel zekâ dediğimiz birçok zekâ türü var. Öyle insanlar var ki bir simaya bakınca aynısını resmedebiliyor; hafızasına kaydettiği bu görüntüyü çok benzer şekilde kâğıda aktarabiliyor.

Zekânın en büyük belirtilerinden biri hafızadır. Kolay kolay unutmayan, çabuk öğrenen insanlar zekidir.

Pratik düşünmek de en önemli belirtiler arasındadır. Olağanüstü durumlarda hızlı kararlar alabilen, öngörü sahibi insanlar zekidir. Mesela Mustafa Kemal Atatürk, Emir Timur gibi askerî dehaya sahip kişilerin pratik zekâları yüksektir. Kısaca, zekidirler.

Analitik düşünme de önemli. Kimi insan çok daha hızlı işlem yapar. Matematik çözebilmeniz hatta tüm soruları doğru yapmanız sizi zeki biri yapmaz, sadece iyi öğrendiğinizi gösterir. Ancak o matematiğin mantığını kavrıyor, farklı pratiklerle çözüme ulaşabiliyorsanız o zaman zekisiniz demektir. Kısacası rakamlarla oynamanız gerekiyor.

Ayrıca zeki insanlar genelde anlamlı sorular sorarlar. Boş ve gereksiz sorular sormazlar.

Ve son olarak, yapılan bilimsel çalışmalar psikopat insanların zeki olduklarını öne çıkarmıştır. Psikopatlık demek katil olmak, elini kana bulamak değildir. Şeytanî zekâ dediğimiz tabiri caizse sinsilik, rol yapma, kandırma, ikna edebilme gibi üstün hitabet yetenekleri de üstün bir zekânın örnekleri arasındadır.

Geri
Yukarı