Bir Masaüstü Bilgisayar Kaç Yılda Bir Yenilenmeli

fiyu

Hectopat
Makaleler
2
Yer
New York-Ankara
Daha fazla  
Meslek
Sosyolog ve Kısa Film Yapımcısı - Senaryo Yazarı
Evet başlıkta göründüğü üzere cevapları merak ediyorum. Neden ve sonuçları artısı ve eksileri ile açıklayalım. Düşüncelerinizi almak istiyorum.

Elindeki bilgisayara bağlı. Örneğin ben 8000 9000 tl'ye bir masaüstü toplasam 10 yıl civarı gider normalde, bana 15. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç bir bilgisayar alındığı haliyle 10 yıl güncel kalmaz. Parça ekleyerek - değiştirerek 5-6 yıl güncel tutabilirsiniz sonra oyunlarda ayar kısmak zorunda kalırsınız.

Bence 3 veya 4. Aslında güncel oyunlarda grafik ayarı veya oyun motoru değiştirilmediği sürece hep aynı sistemden devam edebiliriz. Sonuçta oyunlar ne istiyorsa bizde onu yapıyoruz.

PSU ve anakartı kaliteli alırsan üstüne eklemeler yaparak 5-6 yıl kullanırsın. Ama yinede kesin şeyler söylemek doğru olmaz. Belki yakında firmalar enerji tasarrufu için A sınıfı B sınıfı parçalar çıkarır beyaz eşya gibi.

Şuan kullandığım bilgisayar 10 yıllık, tek bir parçasını değiştirmedim. Kullanana bağlı tabi üst seviye bir bilgisayar istiyorum dersen ona diyecek birşey yok. Elindeki kasa çok üst seviye bir kasa olmadığı sürece 5 yıl en fazla.

Nasıl bilgisayar toplarsan topla, ne kadar pahalıya toplarsan topla, bir kasa yenileme yapmadan seni 5 yıl götürmez.
Gerçek anlamıyla bir kullanıcıdan bahsediyorum. 3,4 yıl sonra seni tatmin edemez olur.
Eğer sistemin iyiyse sadece işlemci ve ekran kartıyla hadi bir de RAM ile sistemi yenileyebilirsin.
Fakat sistemin iflah olmaz ise, yani şuan 1500,2000 TL'ye topladığın sistem, yaklaşık 2,3 yıl sonra baştan aşağı yenilenmeye ihtiyaç duyacaktır diye düşünüyorum.
(Gerçek anlamda bilgisayarı kullanan kişiden bahsediyorum. )

Civilization 2 oynayacaksan sana 15 yıl önceki bilgisayarımı hibe olarak vereyim...

2013'ün en son çıkan oyununu en son grafiklerle oynayacağın bilgisayarlar 2018'deki oyunları açamayabilebilirsin.

2 yıllık düzenli güncellemeler iş görür.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı