Bir Masaüstü Bilgisayar Kaç Yılda Bir Yenilenmeli

Ben 4300 liralık video işleme ve oyun odaklı bir sistem topladım. En hayati bileşen olan işlemci ve ekran kartını göz önüne alarak baktığımda. Sistemi yenileme aralığım bu iki bileşen üreticilerine bağlı olduğundan, sonrasında zaten diğer bileşenler arkalarından geliyor yenilenmek için...

Son düzenleyen: Moderatör:
Üst düzey sınırında (3500₺ civarı değerde) bir sistemin en fazla 3 yıl güncelleme yapmadan dayanacağını düşünüyorum. Gidersiniz en iyisinden sistem toplarsınız. CryTek gibi bir firma donanım üreticileriyle anlaşır, çıkartır en ağır oyunu bazı zorunluluklarla beraber, sizin süper bilgisayarınız elinizde kalır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında toplama bilgisayar alırken ileriye dönük olup olmaması konusunda da kategorilendirme yapılabilir. Mesela sistemin ihtiyacı olandan çok daha yüksek psu koyarsanız bu sistem ileride çıkacak yüksek voltaj isteyen parçalar için ileriye dönüktür.

Size bunu açıklayabilirim dersem yalan olur. Ancak üst seviye bir bilgisayarınız varsa, en düşük sizi 2 yıl en yüksek ayarlarda açıcaktır. Tabiki ful hd ve ultura takıntınız yoksa, 4 sene sizi götürebilir.

Galiba ekran kartı ve işlemci tarafındaki hamleye göre hareket etmek en doğrusu gibi görünüyor. Sonuç olarak ekran kartı tarafı için bir yıl ile iki yıl arası ama bu sadece video işleme yapan benim gibi bir kısa film üreten için geçerli tabi ki...:)

Parçaları doğru seçmek kesinlikle ömür uzatır diye düşünüyorum,en çabuk eskiyen ekran kartıdır ama illaha bir değişim olması gerekmez ancak yeni çıkan oyunlar gittikçe zorlamaya başlar ekran kartını.

Bilgisaylar her geçen saniye biraz daha eskir ve performansı düşer. Bir bilgisayarı güncel ve zinde tutmak için sürekli donanımsal ve yazılımsal olarak geliştirmeliyiz. Yeri geldiğinde klavyeyi değiştirmekde gerekebilir, ana kartı değiştirmekde.

Bilgisaylar her geçen saniye biraz daha eskir ve performansı düşer. Bir bilgisayarı güncel ve zinde tutmak için sürekli donanımsal ve yazılımsal olarak geliştirmeliyiz. Yeri geldiğinde klavyeyi değiştirmekde gerekebilir, ana kartı değiştirmekde.
Evet aynen katılıyorum. Yeni sistem topladım ve bir takım sorunlar yaşıyorum. Henüz iki aylık sistem ama problemler mevcut ve galiba bir takım değişikliklere gitmek zorundayım. Görüldüğü üzere yeni bir sistem bile olsa yenileme yapılabiliyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı