Bir oyuna 200 TL verilir mi?

Sonuç olarak "Bir oyuna 200 TL verilir mi?" eleştirisel içerikli konuya 249 Liralık oyun ile savunma yapıyorsun. :)
Yazdığım şeyi düzgünce okumamışsınız sanırım :). Benim eleştirim arkadaşın 200 TL'yi 25 TL gibi düşünün demesiydi.

Konuya gelirsek eğer Cyberpunk gibi ülkemize nispeten de olsa daha ucuza satıyorlarsa tabiki bir oyuna 200 TL verilir. Ama Last Of Us Part II gibi ülkemizde daha pahalıya satılıyorsa verilmez. Yurt dışı fiyatı 60 dolar oyunun ülkemizde 500 TL olması saçmalıktan başka bir şey değil.

Ben RDR2 yi almıştım pişman oldum, Şimdi cyberpunk 2077 almaya niyetliyim ama sırf RDR2 yüzünden kafamda soru işaretleri var.

Sonuç olarak "Bir oyuna 200 TL verilir mi?" eleştirisel içerikli konuya 249 Liralık oyun ile savunma yapıyorsun.
Ubisoft, EA, Activision gibi az sayıdaki oyun stüdyosunu bir kenara bırakıyorum çünkü yaptıkları şeylerin çoğunu savunacak yerlerim ağrıyor. Şimdi geriye kalan oyun stüdyolarının tamamına göre bir düşün.

Senin bir oyun stüdyon var, yıllar süren bir süreçte hiç para kazanmadan onlarca kişiye maaş vermişsin, faturalar ödemişsin, anlaşmalar yapmışsın, lisanslar için hiç azımsanmayacak paralar ödemişsin, krediler çekip borca girmişsin ve işin sonunda milyonlar harcayarak bir oyun yapmışsın. Sen bu oyunu bir yerde 60 dolar, başka bir yerde 8.5 dolar gibi bir fiyata satar mıydın? Bu oyunun satışından, oyunun yapımındaki maliyetin en az 2 - 2.5 katını geri kazanamazsan batıyorsun. Bir süre kazanacağın para senin hiç para kazanmadan yıllarca harcadığın milyonları geri getirip krediyi ve faizlerini kapatmak için gerekecek. Bir süre sonra artıya geçiyorsun ve bunun üstüne önceki oyunun maliyetinden bile daha fazla bir paraya ihtiyacın var ki geçen yılların ardından enflasyon nedeniyle oluşacak maliyet artışlarını karşılayıp yeni oyun yapabilesin.

Ben net söylüyorum, benim öyle bir oyun stüdyom olsa ABD'ye 60 $, Avrupa'ya 60 €'ya satıyorsam Türkiye için indirim bile yapmam. Çünkü bu sefer de alım gücü yüksek olan ülkedeki insanların bir kısmı VPN ile Türkiye üzerinden oyunu alacak ve zarara gireceğim. CD Projekt Red gibi çoğu oyun firması gayet iyi indirimler yapıyor zaten ancak istediğiniz fiyatlar ticaretin mantığına aykırı. Bedavaya versinler o zaman, milyonlar veren herkes keyfine o parayı oyun yapmaya harcayıp kepenkleri kapatsın.

Oyunu alabilecek maddi durumu olanlar alsın oynasın, almayacak olanlar da isterse korsan oynasın ancak yaptıklarının etik olarak doğru olduğunu savunmaya kalkmasınlar. Emek hırsızlığı ne zamandan beri etik oldu?

Konuyu nereye açacağımı bilemedim, ama bu tür konular buraya açılmış ben de öyle yaptım.
Bir oyuna 200 TL verilir mi? Bana göre 200 TL az para değil, çoğu insana göre de olduğunu düşünüyorum.

Şimdi ben bir oyuna 200 TL vereceğim zaman oyunun Türkçe alt yazı ya da seslendirme bulundurmasına değil, oyunu baştan Türkçe yapmalarını beklerim(!) Sonuçta o kadar para veriyoruz hikayeyi falan tamamen Türkçe olmasını beklerim(!)

Ben vermem. Bir arkadaş var yanımda o da vermiyormuş. Sistemi zor aldım zaten her beğendiğim oyun için 100 200 lira bayılamam maalesef. Herkes ister orijinal oynamayı niye durduk yere crackle uğraşsın insanlar. Etik değil korsan ama beni bağlamaz. İnsanlar banka soyuyor araba çalıyor kadına çocuğa tecavüz ediyor benim korsan oyun oynamama mı kaldı etiklik. Bunlar benim fikirlerim linç yemem umarım.

Kazancına ve harcamalarına bağlı. Babasından harçlık alan adam için çok büyük rakam. Ortalama bir işte çalışan için gayet makul. Oyununa da bağlı tabi ama paran bolsa 200 lira pacman'e bile verirsin.

Geri
Yukarı