Bir oyuna 200 TL verilir mi?

O cümleden önce zaten demiştim korsan etik değil diye fakat demek istediğim diğer yapılan yanlışlara göre daha ufak bir yanliş. Bazıları banka soymayla korsan oynamayı aynı kefeye koyuyor buna gönderme yapmıştım.

Zaten oyunlar artık kalitesiz olduğu ve birbirini tekrarladığı için almaya gerek kalmıyor. Yılda 1-2 tane güzel oyun çıkıyor. Onlara da 200 TL vermek koymuyor. :) Keşke 200 TL olsalar. 300-400 TL arası dolaşıyor fiyatlar.

Last of Us 2 ön sipariş ile 429 TL'ye almıştım. İlk oyunu gibi sarmadı. Giden paraya üzülmedim değil. Cyberpunk Steam üzerinden çıktığı gibi ön sipariş geçtim, umarım üzmez.

Ayrıca 200 TL verince oyunu yapan firmadan hisse satın almış gibi Türkçe olmasını beklemek mantıksız. Adamların umurunda değil alıp, almamanız. :) Oyununuzu kendiniz yapın, dilinizi de ekleyiverin derler adama.

Daha fazla Türkçe oyun görmek istiyorsak, orjinal oyun almayı huy edinmemiz ve oyuncu sayımızın artması lazım. Fakat ekonomik durumlar da ortada. 🤷‍♂️ Oyun almak lüks haline geldi. En güzeli İngilizce öğrenip bu çileden kurtulmanız. Zaten günümüzde iş olsun, başka alanlar olsun İngilizce bilmek gerekiyor. Gönül isterdi ki bütün oyunlar Türkçe desteği ile çıkarılsın. 😒

200-250 TL verince Türkçe olmasını bekleyen insanlar, bilmiyorum farkında mısınız ama oyuna yarı fiyatı veriyorsunuz... Oyunda Almanca var çünkü o adamlar 60 Euro veriyor, 500 TL veriyor. Fransızca var çünkü 60 Euro veriyor, 500 TL veriyor. Siz 200-300 TL veriyorsunuz. Bırakın Türkçe de olmasın bir zahmet.

Kaldı ki zaten İngilizceyi bilmeniz lazım. İlkokuldan beri İngilizce dersi alıyorsunuz. Globalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Hep bizi kıskanan Avrupa'ya bakın. Fransız adamlara arkadaşım İngilizce bilmiyor deyince şaşırıyorlar. 13 yaşındaki Polonyalı çocuk bile akıcı şekilde İngilizce konuşabiliyorsa sorun bizde değil de kimde?

200-250 TL verince Türkçe olmasını bekleyen insanlar, bilmiyorum farkında mısınız ama oyuna yarı fiyatı veriyorsunuz... Oyunda Almanca var çünkü o adamlar 60 Euro veriyor, 500 TL veriyor. Fransızca var çünkü 60 Euro veriyor, 500 TL veriyor. Siz 200-300 TL veriyorsunuz. Bırakın Türkçe de olmasın bir zahmet.

Kaldı ki zaten İngilizceyi bilmeniz lazım. İlkokuldan beri İngilizce dersi alıyorsunuz. Globalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Hep bizi kıskanan Avrupa'ya bakın. Fransız adamlara arkadaşım İngilizce bilmiyor deyince şaşırıyorlar. 13 yaşındaki Polonyalı çocuk bile akıcı şekilde İngilizce konuşabiliyorsa sorun bizde değil de kimde?

Birim para olarak bakmama konusunda ciddi misin? Yani onların para birimini bize çevirmen?
60 euro, 60 liradır. Biz 60 liraya adam gibi oyun alamıyoruz, onlar 60 euro ile gayet iyi oyunlar alıyor mantık bu.
Her türlü burada arabalar da, elektronik eşyalar da, oyunlar da pahalı arkadaş kabul edin.

Birim para olarak bakmama konusunda ciddi misin? Yani onların para birimini bize çevirmen?
60 euro, 60 liradır. Biz 60 liraya adam gibi oyun alamıyoruz, onlar 60 euro ile gayet iyi oyunlar alıyor mantık bu.
Her türlü burada arabalar da, elektronik eşyalar da, oyunlar da pahalı arkadaş kabul edin.
Sence oyun şirketi senin cebinden çıkan paraya göre mi yatırım yapar, harcama yapar, fiyat belirler yoksa kendi cebine giren paraya göre mi? Rockstar cebine kaç TL girdiğine mi bakar kaç dolar girdiğine mi? Ubisoft kaç TL'ye oyun sattığına mı bakar kaç Euro'ya mı? Ubisoft Fransız merkezli bir şirket diye biliyorum. Bu Ubisoft'a senin kazandırdığın parayı TL olarak, birim olarak göremezsin. Fransa'da bir yere TL'yi versen bu ne yeniyor mu der adam sana.

Türk lirası bir hiç. Kabul edin veya etmeyin, global olarak bakarsanız bir hiç.

Son düzenleme:
Oyun 200 TL yani 29 dolar adamlar tabii ki Türkçe dil desteği yapmaz.

Oyun 200 TL yani 29 dolar adamlar tabii ki Türkçe dil desteği yapmaz.

+ Adam gider İspanyolca, Fransızca yapar daha çok kazanır. Çünkü adamlar Euro kullanıyor paraları değerli. Onlardan 60 Euro alıyorsa senden çeyreğini alıyor.

Ubisoft, EA, Activision gibi az sayıdaki oyun stüdyosunu bir kenara bırakıyorum çünkü yaptıkları şeylerin çoğunu savunacak yerlerim ağrıyor. Şimdi geriye kalan oyun stüdyolarının tamamına göre bir düşün.

Senin bir oyun stüdyon var, yıllar süren bir süreçte hiç para kazanmadan onlarca kişiye maaş vermişsin, faturalar ödemişsin, anlaşmalar yapmışsın, lisanslar için hiç azımsanmayacak paralar ödemişsin, krediler çekip borca girmişsin ve işin sonunda milyonlar harcayarak bir oyun yapmışsın. Sen bu oyunu bir yerde 60 dolar, başka bir yerde 8.5 dolar gibi bir fiyata satar mıydın? Bu oyunun satışından, oyunun yapımındaki maliyetin en az 2 - 2.5 katını geri kazanamazsan batıyorsun. Bir süre kazanacağın para senin hiç para kazanmadan yıllarca harcadığın milyonları geri getirip krediyi ve faizlerini kapatmak için gerekecek. Bir süre sonra artıya geçiyorsun ve bunun üstüne önceki oyunun maliyetinden bile daha fazla bir paraya ihtiyacın var ki geçen yılların ardından enflasyon nedeniyle oluşacak maliyet artışlarını karşılayıp yeni oyun yapabilesin.

Ben net söylüyorum, benim öyle bir oyun stüdyom olsa ABD'ye 60 $, Avrupa'ya 60 €'ya satıyorsam Türkiye için indirim bile yapmam. Çünkü bu sefer de alım gücü yüksek olan ülkedeki insanların bir kısmı VPN ile Türkiye üzerinden oyunu alacak ve zarara gireceğim. CD Projekt Red gibi çoğu oyun firması gayet iyi indirimler yapıyor zaten ancak istediğiniz fiyatlar ticaretin mantığına aykırı. Bedavaya versinler o zaman, milyonlar veren herkes keyfine o parayı oyun yapmaya harcayıp kepenkleri kapatsın.

Oyunu alabilecek maddi durumu olanlar alsın oynasın, almayacak olanlar da isterse korsan oynasın ancak yaptıklarının etik olarak doğru olduğunu savunmaya kalkmasınlar. Emek hırsızlığı ne zamandan beri etik oldu?
Keşke şu yorumun alnı olsa da öpsem. İnanılmaz haklı bir yorum ve her bir satırına katılıyorum. Bu yorumu alıp konuya sabitleyin bir şey yapın yani.

200-250 TL verince Türkçe olmasını bekleyen insanlar, bilmiyorum farkında mısınız ama oyuna yarı fiyatı veriyorsunuz... Oyunda Almanca var çünkü o adamlar 60 Euro veriyor, 500 TL veriyor. Fransızca var çünkü 60 Euro veriyor, 500 TL veriyor. Siz 200-300 TL veriyorsunuz. Bırakın Türkçe'de olmasın bir zahmet.

Kaldı ki zaten İngilizce'yi bilmeniz lazım. İlkokuldan beri İngilizce dersi alıyorsunuz. Globalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Hep bizi kıskanan Avrupa'ya bakın. Fransız adamlara arkadaşım İngilizce bilmiyor deyince şaşırıyorlar. 13 yaşındaki Polonya'lı çocuk bile akıcı şekilde İngilizce konuşabiliyorsa sorun bizde değil de kimde?

Kusura bakma ama ağır saçmalamışsın. Oyun benim ülkemde resmi olarak satılıyorsa benim dilimde olmak zorundadır. Sen hiç sinemaya gidip Türkçe alt yazı olmayan bir film izledin mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı