Bir PC/Yazılım mühendisi öğretim üyesi ortalama kaç tane yazılım dili bilir?

Makaleler
45
Merhaba,

Sanırım yazılım mühendisi akademisyeni daha çok bilecek. Zaten adından belli. Bir de bilgisayar mühendisliği öğretim üyesinin durumunu görmek istiyorum.

Ayrıca dediğim yerler ODTÜ, İTÜ vb. en yüksek yerlerden bahsetmek istedim.

Bu arada yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin puan ve sıralaması arasında dağlar kadar fark var. Açıklamak gerekirse:

Yanlış bilmiyorsam, üniversite hoca kalitesi ile birbiriyle doğru orantılı.

Velhasıl kelam: Bir PC veya yazılım mühendisi akademisyenin ortalama kaç tane yazılım dili bildiğini sormak istedim.

Çoğu teknolojik gelişimin direkt içinde olduğu ve bu işe 90'larda başladıklarını düşünürsek hemen hemen tüm dilleri bildiklerini düşünüyorum. Hepsinde mükemmel değillerdir ama çoğundan da bilgisi vardır.

İyi üniversiteler dışında diğer üniversite hocaları pek bilgili olduğunu sanmıyorum ben. Adamlar PDF veya slayt açıp okuyor.
Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Hacettepe ve YTÜ'nün iyi olduğunu düşünüyorum. Gerisi hakkında pek bir yorumum yok. Doğru mudur sizce?
Çoğu teknolojik gelişimin direkt içinde olduğu ve bu işe 90'larda başladıklarını düşünürsek hemen hemen tüm dilleri bildiklerini düşünüyorum. Hepsinde mükemmel değillerdir ama çoğundan da bilgisi vardır.
Hepsi değil de çoğu desek daha mantıklı gibi geliyor bana.

Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Hacettepe ve YTÜ'nün iyi olduğunu düşünüyorum. Gerisi hakkında pek bir yorumum yok. Doğru mudur sizce?

Hepsi değil de çoğu desek daha mantıklı gibi geliyor bana.
Java`yı yapan niye yapmış biliyor musun. Tez odevi diye yapmış 😂. Adamlar farklı boyutta zekaya sahip.

Bu sorudan konuya çok hakim olmadığınızı tahmin ediyorum ancak genelde 2-3 nesne tabanlı dil fix biliyordur, zaten dersleri geçmek için lazım. Eğer Web'e ilgisi varsa işaretleme dillerine de hakimdir. Bunun dışındaysa hangi alanda çalışacaksa onu öğrenir zaten temel algoritma mantığını bilen biri için çok sorun değil.

Bir. Çoğu hocanın favori bir dili oluyor ve onun dışındakilerde 2. sınıf öğrencilerinden bile kötü oluyor. Ama usta olduklarında da gerçekten bilgili oluyorlar.
Bazıları ise onu bile yapamıyor. Hiçbir halta yaramıyor.

E tabii daha fazlasında iyi olan illaki vardır. Gözlemim bu şekilde benim.

Yeni konular

Geri
Yukarı