Bir Peugeot Klasiği

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 5B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Dün gece babamın Peugeot 301 (2013) 1.6 HDi aracı ile yaşadığım rezillikleri anlatacağım.

Araba yaklaşık 1-2 haftadır kapıda yatıyordu. Çalışmadı. Dün gece ailemi bir yere götürecektim. Bindim araca, kontağı çevirdim ve araba ''dıt dıt'' yapıp kontağı kapattı. Daha sonra ekranda ''fren sistemi arızası'' göstergesi çıktı. Freni de kilitledi araç. Birkaç kere denedim aynı şeyi yaptı. Sonra akü aklıma geldi ve benim aracı çekip takviye kabloyla şarj verdim. Bundan sonra çalıştı, gideceğimiz mesafeye sorunsuz gittik. Arabadan indik, kapıyı kilitleyeceğiz yine tepki almıyor araç. Tekrar kontağı açtım evin önündeki hatayı yine verdi. Her neyse tanıdık birinin aracı ile aynı işlemi yine yaptık, bu sefer aracı 20-25 dakika açık bıraktık iyice şarjlanması için. 2-3 kere de tur attım daha sonra. Şu an kapıda yatıyor.

Anlamadığım fren sistemi hatası niye verdi?

Aküsü ölmüş, orası belli. Değişmesi gerekli. Kaç kere dedim 20-30K daha ver Corolla al diye ama dinlemedi. Malzeme kalitesi olarak 0 araba, 130-140'dan sonra arkası başı ayrı oynuyor zaten. Hiç güven veren bir araba değil. Yakıt olarak F/P olsa da güvenilirlik açısından 0.

3 saatimi yedi dün gece.

Son düzenleme:
Bu teknoloji işinde nasıl JD, Everest, Frisby gibi markalardan uzak duruyorsak arabalarda da belli markalardan uzak durmak lazım. Bizde de 2003 model Clio var, geçenlerde babamın bir arkadaşı kaportaya hafif yaslandığı için kaporta çatlamış. Tabi hoş ülkemizde de kaliteli arabaya binmek kolay değil. Bu arada "Arkası başı ayrı oynuyor" lafı pek olmamış. Orijinal hali daha iyi.😄

4 Yıldır kullandığım araç markası. 4 Belki 5 kazaya karıştım, hiç bir zaman karşı tarafın hasarına yaklaşmadı bile... 4 Yılda belki 2-3 kez marşı ilk seferinde almamıştır. Başka araçların 70 ile giremediği virajlara 120-130 ile girdim, bırak kaymayı araba daha fazla basmamı istiyordu sınırlar için.

Soruna gelecek olursak makineye bağlamadan net sonuç/cevap alamazsın.

301 berbat bir araba. 2013 yılında fuarda incelemiştim, o berbat vites geçişi ve aşırı uzun vites yolu aklımdan çıkmıyor.
Bizim araba daha eski model ama objektif yaklaşmaya çalıştım.

Arkası başı ayrı oynuyor" lafı pek olmamış. Orijinal hali daha iyi.😄
G*tü başı ayrı oynuyor yazacaktım da malum her şeyden ceza alıyoruz son dönemlerde :)

4 Yıldır kullandığım araç markası. 4 Belki 5 kazaya karıştım, hiç bir zaman karşı tarafın hasarına yaklaşmadı bile... 4 Yılda belki 2-3 kez marşı ilk seferinde almamıştır. Başka araçların 70 ile giremediği virajlara 120-130 ile girdim, bırak kaymayı araba daha fazla basmamı istiyordu sınırlar için.

Soruna gelecek olursak makineye bağlamadan net sonuç/cevap alamazsın.
Güzel araçları var ancak genel anlamıyla kaliteli bulmuyorum.
301 berbat bir araba. 2013 yılında fuarda incelemiştim, o berbat vites geçişi ve aşırı uzun vites yolu aklımdan çıkmıyor.
Bizim araba daha eski model ama objektif yaklaşmaya çalıştım.
Vites konusunda bir sorun yaşamadım. Alışkanlık olabilir önceki kullandığın arabalarla karşılaştırıyorsan.

Babamın ford focus u vardı son 1 kaç aya kadar e 180 aldı inan bi focus kadar yol tutuşu olmayan bir araba babam aldığına falan pişman oldu satıcam diyo 1 kaç aya hevesimi atıp.

Güzel araçları var ancak genel anlamıyla kaliteli bulmuyorum.

Kalite anlayışı kişiden kişiye değişir; mesela ben de iç kalitesini çok sevmem veya bozuk yol, tümsek geçişlerinde torsiyondan gelen ses bence de hoş değil ve bunlar kaliteyi düşürebilir.

Bunlara rağmen sürüş zevki benim içim daha ön planda ve sanırım sonraki aracım 208 GTI olacak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı