Bir Peugeot Klasiği

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 5B
Kesinlikle binmeyeceğim araba markaları. Peugeot, Citroen, Renault, Fiat. Bu arabalarda maliyeti düşürmek için güvenlikten ödün veriliyor. Annem 92den beri ehliyet sahibi fakat aktif trafik deneyimi yok. Bir yere gitmek istediği zaman çoğunlukla benden rica ederdi. Babam 2017 senesinde sıfır bir BMW X5 aldı. Araba yüksek olduğu için güven geldi anneme trafikte kendisi gezmeye başladı. Bir gün Maslak mevkiinde bir kazaya karıştı panik içinde beni aradı. Bu kadar panik yaptıysa bir şey var herhalde dedim. Gittim arabanın ön tampon sok tarafı ve sol çamurluk haricinde bir şey yok. Nereye vurdun anne diye sordum bir araba gösterdi ama araba demeye bin şahit lazım. Araç Citroen Saxo. Annem ışıklardan sola dönerken bu arkadaş kırmızıda geçiyor ve kadın da birden dibinde görünce aracı panik yapıp gaza basıyor ön kaputun üstünden geçiyor. Bizim araçta parça pahalılığı yüzünden 4 bin civarında bir hasar oluştu ama aracın yürümesine etki edecek bir şey yok. Zarar sadece görsel. Ama Saxo'yu çekici ile aldılar. Üstüne adam baş edemem bununla mekanik sıkıntısı çok olacak diye hurdaya verdi. Bu araçla kafa kafaya da gelip içindeki yolculara da zarar verebilirdi ama tahminimce yine bizim araçta bir şey olmayacaktı en fazla yan yatardı. Yani güvenlik > maliyet bence. Bu yüzden BMW,
Mercedes, bazı durumlarda Ford, Subaru ve Mitsubishi dışında zor araç tercih ederim. Bence ailesini düşünen kişiler de bu şekilde davranmalı.

İlk olarak arabayı götürün ve bilgisayar'a bağlatın kolay kolay akü bitti diye fren arızası vermez o araba elektronik olarak gösteriyor o ekranlarda her şeyi. Kısaca öyle akü değişecek demeye gerek yok. Gelelim arabanın kıçının başının ayrı oynamasına o fiyatlara Mercedes, BMW falan da alabilirdiniz modeli düşük ancak daha sorunsuz arabalar olabilirlerdi kesinlikle. Modeli yeni 2015 model falan diye Renault, Citroen, Fiat falan almam gerek yok yani gider 2003-2004 Mercedes alırım o fiyata binerim benim düşüncem bu yönde. Bu arada Mercedes Ford kadar yol tutmuyor diyen arkadaşa da söylemek istiyorum ki; 2004 E200 ile Nasıl virajlara girdiğimi görsen gözlerin açık kalırdı sanırım :) Arabaya suç atamamak lazım bazen de şoförlükten kaynaklanıyor olabilir :)

200.000 km'yi geçmiş, dizel, eski model BMW, Mercedes almanın mantığı da yok.
Şu piyasada ikinci el araba almanın mantığı yok. Kendim motor kullanan birisiyim sırf bu yüzden sıfır alacağım pazartesi. Arabalar da aynı şekilde. Damat Opel Astra aldı 2019 sıfır 99a geldi showroom indirimi ile. Adamlar 2017 modele 86.5 çekiyor. 12.5 daha verir sıfıra binerim. Aynı şekilde benim motorda öyle konum da var hatta forumda. Sıfır GSX-R1000S alacağım pazartesi, sıfır fakat 2018 model bayinin elinde var geçen seneden. 74.9. İlanlara bakıyorum 2015e adam 73 istiyor. Neden(miş), motor çok temiz kullanılmış ama 43 binde. Saçma ikinci el almak.

Merhaba arkadaşlar. Dün gece babamın Peugeot 301 (2013) 1.6 HDi aracı ile yaşadığım rezillikleri anlatacağım.

Araba yaklaşık 1-2 haftadır kapıda yatıyordu. Çalışmadı. Dün gece ailemi bir yere götürecektim. Bindim araca, kontağı çevirdim ve araba ''dıt dıt'' yapıp kontağı kapattı. Daha sonra ekranda ''fren sistemi arızası'' göstergesi çıktı. Freni de kilitledi araç. Birkaç kere denedim aynı şeyi yaptı. Sonra akü aklıma geldi ve benim aracı çekip takviye kabloyla şarj verdim. Bundan sonra çalıştı, gideceğimiz mesafeye sorunsuz gittik. Arabadan indik, kapıyı kilitleyeceğiz yine tepki almıyor araç. Tekrar kontağı açtım evin önündeki hatayı yine verdi. Her neyse tanıdık birinin aracı ile aynı işlemi yine yaptık, bu sefer aracı 20-25 dakika açık bıraktık iyice şarjlanması için. 2-3 kere de tur attım daha sonra. Şu an kapıda yatıyor.

Anlamadığım fren sistemi hatası niye verdi?

Aküsü ölmüş, orası belli. Değişmesi gerekli. Kaç kere dedim 20-30K daha ver Corolla al diye ama dinlemedi. Malzeme kalitesi olarak 0 araba, 130-140'dan sonra arkası başı ayrı oynuyor zaten. Hiç güven veren bir araba değil. Yakıt olarak F/P olsa da güvenilirlik açısından 0.

3 saatimi yedi dün gece.

Akünüz ömrünü tamamlamış görünüyor siz aracı çalıştırdığınızda ne kadar gezseniz de stop ettiğinizde aküdeki voltaj birkaç saat içerisinde düşer. Akü bittiğinde son gücü marş için kontakla çektiğinizde abs esp gibi okuyucular veri okuyamadığı için fren arızası vermesi normaldir. Akünüzü değiştirdiğinizde sorun kalmaz, eğer hala fren hatası verir ise obd cihazı ile eskiden kalan hata kodlarını sildirmeniz gerekmektedir.

Akünüz ömrünü tamamlamış görünüyor siz aracı çalıştırdığınızda ne kadar gezseniz de stop ettiğinizde aküdeki voltaj birkaç saat içerisinde düşer. Akü bittiğinde son gücü marş için kontakla çektiğinizde abs esp gibi okuyucular veri okuyamadığı için fren arızası vermesi normaldir. Akünüzü değiştirdiğinizde sorun kalmaz, eğer hala fren hatası verir ise obd cihazı ile eskiden kalan hata kodlarını sildirmeniz gerekmektedir.
Eyvallah hocam. Biz de öyle düşündük, servis yolu gözüktü.

Kesinlikle binmeyeceğim araba markaları. Peugeot, Citroen, Renault, Fiat. Bu arabalarda maliyeti düşürmek için güvenlikten ödün veriliyor. Annem 92den beri ehliyet sahibi fakat aktif trafik deneyimi yok. Bir yere gitmek istediği zaman çoğunlukla benden rica ederdi. Babam 2017 senesinde sıfır bir BMW X5 aldı. Araba yüksek olduğu için güven geldi anneme trafikte kendisi gezmeye başladı. Bir gün Maslak mevkiinde bir kazaya karıştı panik içinde beni aradı. Bu kadar panik yaptıysa bir şey var herhalde dedim. Gittim arabanın ön tampon sok tarafı ve sol çamurluk haricinde bir şey yok. Nereye vurdun anne diye sordum bir araba gösterdi ama araba demeye bin şahit lazım. Araç Citroen Saxo. Annem ışıklardan sola dönerken bu arkadaş kırmızıda geçiyor ve kadın da birden dibinde görünce aracı panik yapıp gaza basıyor ön kaputun üstünden geçiyor. Bizim araçta parça pahalılığı yüzünden 4 bin civarında bir hasar oluştu ama aracın yürümesine etki edecek bir şey yok. Zarar sadece görsel. Ama Saxo'yu çekici ile aldılar. Üstüne adam baş edemem bununla mekanik sıkıntısı çok olacak diye hurdaya verdi. Bu araçla kafa kafaya da gelip içindeki yolculara da zarar verebilirdi ama tahminimce yine bizim araçta bir şey olmayacaktı en fazla yan yatardı. Yani güvenlik > maliyet bence. Bu yüzden BMW,
Mercedes, bazı durumlarda Ford, Subaru ve Mitsubishi dışında zor araç tercih ederim. Bence ailesini düşünen kişiler de bu şekilde davranmalı.
Öyle yersiz konuşmuşsunuz ki aklım bulandı, BMW X5 ile Citroen Saxo kıyaslıyorsun ve mantığın elvermediği bir konu daha var parası olan adam neden Saxo araba alsın? 1998-2000 model arabayı kıyaslıyorsun hemde çıkış yılına göre bakarsak daha üst ve kalite farkını görmeden BMW X5 ile. Şimdi asgari ücretli bir adama Citroen Saxo iyi değil önermiyorum, BMW mi al diyelim? örnek verince fiyat bandında olan model ve markayı karşılaştırma yapsanız daha mantıklı olur. Konuya gelecek olursak Peugeot 407 sürekli lastik sorunu hatası veriyor, bu markada araba beyninde büyük sorun var düzeltmediler ve alarmı açık bir şekilde 1 hafta bu marka segment arabaları yatırsanız çok iyi bir sıfır akü yoksa aküsü biter bu normaldir.
İddaa ediyorum 200.xxx KM'deki 2004-2006 E200 Mercedes'ler o söylediğiniz Peugeot 301'ler den daha iyidir.
200.000 km'de olan E200 2006-2007 modeller 90.000 TL'den başlıyor, aradaki fiyat farkıyla karşılaştırma yapmak yanlış piyasasına göre 301 iyi araç sadece bakım ve temizlik istiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İddaa ediyorum 200.xxx KM'deki 2004-2006 E200 Mercedes'ler o söylediğiniz Peugeot 301'ler den daha iyidir.
İddia ediyorum, E200 her ay sanayiye giderken 301 yılda 1-2 kez gider.

Öyle yersiz konuşmuşsunuz ki aklım bulandı, BMW X5 ile Citroen Saxo kıyaslıyorsun ve mantığın elvermediği bir konu daha var parası olan adam neden Saxo araba alsın? 1998-2000 model arabayı kıyaslıyorsun hemde çıkış yılına göre bakarsak daha üst ve kalite farkını görmeden BMW X5 ile. Şimdi asgari ücretli bir adama Citroen Saxo iyi değil önermiyorum, BMW mi al diyelim? örnek verince fiyat bandında olan model ve markayı karşılaştırma yapsanız daha mantıklı olur. Konuya gelecek olursak Peugeot 407 sürekli lastik sorunu hatası veriyor, bu markada araba beyninde büyük sorun var düzeltmediler ve alarmı açık bir şekilde 1 hafta bu marka segment arabaları yatırsanız çok iyi bir sıfır akü yoksa aküsü biter bu normaldir.

200.000 km'de olan E200 2006-2007 modeller 90.000 TL'den başlıyor, aradaki fiyat farkıyla karşılaştırma yapmak yanlış piyasasına göre 301 iyi araç sadece bakım ve temizlik istiyor.
Citroen Cactus ile falan karşılaştırmak lazım yada 5008 ile...

Not: E200'ün segment rakibi 508'dir.

4 Yıldır kullandığım araç markası. 4 Belki 5 kazaya karıştım, hiç bir zaman karşı tarafın hasarına yaklaşmadı bile... 4 Yılda belki 2-3 kez marşı ilk seferinde almamıştır. Başka araçların 70 ile giremediği virajlara 120-130 ile girdim, bırak kaymayı araba daha fazla basmamı istiyordu sınırlar için.

Soruna gelecek olursak makineye bağlamadan net sonuç/cevap alamazsın.
Siz sanırım doblo ile 90 derecelik virajları 140 km hız ile dönenlerdensiniz. Buralarda sizin gibilere kelle koltukta gidiyor diye bahsederiz. Peugeot 301 gerçekten rezalet ötesi bir araç. Fren sisteminde de bir sıkıntı var. Diğer araçlara göre çok az tutuyor. Siz sanırım pek farklı marka araç kullanmadınız. Diğer arabalara bir binin inince size de son derece kötü gelicektir. Cümlelerim yanlış algılanmasın bu arada. Ben 301'in leş bir araç olduğunu söylüyorum. Peugeot'un kötü bir marka olduğundan bahsetmiyorum. Bence güzel araçları var ama 301 onlardan biri değil ona eminim.
Babamın ford focus u vardı son 1 kaç aya kadar e 180 aldı inan bi focus kadar yol tutuşu olmayan bir araba babam aldığına falan pişman oldu satıcam diyo 1 kaç aya hevesimi atıp.
Focus'un yol tutuşu çoğu araçta yok ama bunu çok iyi bir araç olarak sınıflandıramazsınki. Süspansiyonlar kütük gibi olduğu için yatmıyor. Hafif dalgalı yola girince bütün vibrasyonu hissettiriyor ama ona ne demeli? Yani kabul Mercedes çok pahalı bir araç ama Focus ile kıyaslanıcak bir araç değil.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı