Bir tanrının var olduğuna inanıyor musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bende Allah'a inanıyorum ama senelerdir neler çekiyorum neler yaşadım ama neden Allah dualarımı kabul etmiyor.

Cevabı belli. Bir çocuk bir bir hekime gitse ve bana şu ilacı ver dese, hekim o çocuğa ya o ilacın hastalığına iyi geleceğini bildiği için çocuğun istediği ilacı kendisine verir, ya o ilacın çocuğa zararlı olduğunu bildiği için vermez, ya da çocuğa daha istediğinden daha iyi bir ilaç verir dostum. Eğer istediğin şeyler hep dünyevi şeylerse, istediklerini biraz da ahirete yöneltmeyi deneyebilirsin.

Birader sana diyorum ki madde kendini yoktan var edemez, sen bana diyorsun ki bu nasıl bir tezat. Madem Allah'ın bile gücü yetmiyor maddeyi yoktan var etmeye, o zaman tüm bu kainat nasıl yoktan var oldu? Madde kendisinde bu kadar güç mü barındırıyor? İmkansız. Bir şey hem hükümdar hem mahkum olamaz. Atomlar, hücreler hepsi bir kanuna tabidirler. Sence bu kadar güçlü olan bir atom kendini niye bir kanuna tabii tutmuş? Saçma cevap.

Sorun şu Allah'a inanıyorsun ve şu anki verilerle kanıtlanan bir sürü yanlışa inanıp bilimde kendince bulduğun açıkları öne sürüyorsun bende diyorum, ilk önce kendi inanışını sorgula bilim yanılabilir ve bunu kabul eder fakat dinde istediğini seçme gibi bir durumun yok. Tüm kainatın nasıl oluştuğunu bilmiyoruz.

Sorun şu Allah'a inanıyorsun ve şu anki verilerle kanıtlanan bir sürü yanlışa inanıp bilimde kendince bulduğun açıkları öne sürüyorsun bende diyorum, ilk önce kendi inanışını sorgula bilim yanılabilir ve bunu kabul eder fakat dinde istediğini seçme gibi bir durumun yok. Tüm kainatın nasıl oluştuğunu bilmiyoruz.

Bak sana kısaca şöyle söyleyeyim. Bahsettiğimiz şey sonsuz yaratıcılık gücü. Yani ne bilimin evrimi kanıtlaması, ne değişmesi hiçbiri Allah'ın yokluğuna delil olamaz. Çünkü Allah senin imtihan olacağın dünyayı yaratırken isterse evrimle isterse başka bir şeyle yaratabilir. Yani burada senin bana bilimin değişeceğini söylemen bir şeyi kanıtlamıyor. Allah bilimin yeni bulduğunu yaratmıştır derim ve konu biter. Peki bu inancımla çelişir mı? Hayır. Bu arada seni sevdiğimi söylemek isterim. En azından sorguluyorsun ama emin ol her sorunun bir cevabı var. İstersen konu aç istersen buradan sor. Etiketlediğin her soruya cevabım var.

Son düzenleme:
Bak sana kısaca şöyle söyleyeyim. Bahsettiğimiz şey sonsuz yaratıcılık gücü. Yani ne bilimin evrimi kanıtlaması, ne değişmesi hiçbiri Allah'ın yokluğuna delil olamaz. Çünkü Allah senin imtihan olacağın dünyayı yaratırken isterse evrimle isterse başka bir şeyle yaratabilir. Yani burada senin bana bilimin değişeceğini söylemen bir şeyi kanıtlamıyor. Allah bilimin yeni bulduğunu yaratmıştır derim ve konu biter. Peki bu inancımla çelişir mı? Hayır. Bu arada seni sevdiğimi söylemek isterim. En azından sorguluyorsun ama emin ol her sorunun bir cevabı var. İstersen konu aç istersen buradan sor. Etiketlediğin her soruya cevabım var.

Demişsinki bilimin yeni bulduğunu yaratmış der geçerim, peki bilimin bulduğu fakat Kuran'da çok farklı yazan olayları nasıl bağdaştırıyorsun? Ben burada özel olarak Allah'ı değil tanrı kavramını sorguluyorum kuran üstünden gidersek zaten kuranda bahsedilen mucizelerin aslında mucize olmadığı ve yanlış bilgiler verdiği apaçık ortada.

Demişsinki bilimin yeni bulduğunu yaratmış der geçerim, peki bilimin bulduğu fakat Kuran'da çok farklı yazan olayları nasıl bağdaştırıyorsun? Ben burada özel olarak Allah'ı değil tanrı kavramını sorguluyorum kuran üstünden gidersek zaten kuranda bahsedilen mucizelerin aslında mucize olmadığı ve yanlış bilgiler verdiği apaçık ortada.
Mesela?

Soru size dininizi sormamış herhangi bir tanrı kavramına inanıp inanmadığınızı sormuş. Varlığı kanıtlanana kadar yok sayarız. Şimdi gelip komik tanrının varlığına kanıt videolarını atmayın komik duruma düşüyorsunuz. O videoya inanan arkadaşlar bir kere olsun tarafsız izlesin.

İnanmıyorum, ama olabilir de, olsa nasıl kanıtlanır ki? Kanıtlanamaz. Kanıtlansa inanır mıydım? Bilemiyorum... Mucize ile, daha önce görmediğimiz gelişmiş bir teknolojiyi nasıl ayırt ederiz?

Bu konular tam bir karmaşa gerçekten.

Tanrıya inanacak olsam bile bunca uçsuz bucaksız Evren'i yaratan şeyin gidip de bir peygamberin kimlerle beraber olacağına dair ayet indirdiğine inanamazdım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı