Bir telefonun kullanım ömrü kaç yıldır?

Kullanıma bağlı bir şey. Şu an elimde 4-5 yıllık Redmi Note 7 var. Ama dokunmatiğinde sorun var mesela. Saçma sapan yerleri tıklıyor otomatik.

Durduk yere mi bozuldu? Benim de ekranın sol alt tarafına doğru açık renkte belli olan o aşırı beyaz nokta sorunu oluştu son 1 senede. Ne deniyordu bu soruna? Bir de kamera fonksiyonlarında yavaşlık arttı. Mesela videoda zoom yaparken hafif donuyor. Manuel modda uzun pozlama yapınca 4-5 saniye donuyor, eskiden sorunsuzdu.
Öncesinde telefon kendi kendi güç düğmesine basmaya başlamıştı. Bayağı telefon açılıp kapanıyordu kendi kendine. O düzeldi, birkaç hafta sonra ekran sorunu başladı. Kendi kendine ekranın sağ tarafına basıyor, basılı tutuyor. Ekran sorunu da sağ tarafta güç tuşu da, acaba diyorum birbiriyle alakalı mı? Belki güç tuşundan içeri bir şey kaçtı, su, toz vs.

Son Android telefonum olan Sony Xperia Z3'e maalesef 3 yıl dayanabildim, 2 yıllık kullanımdan sonrasında bitmek bilmeyen kasmalar, takılmalar, donmalar vs. derken iPhone'a geçiş yaptım ve tam 5 yıl boyunca iPhone 8 kullandım; kasma, donma, yavaşlama vs. hiçbir sorun yaşamadım. Birkaç ay önce 8'i satıp 14 Pro Max'e geçiş yaptım. En kötü ihtimal bir 6 yıl da bunu kullanırım. Bu saatten sonra Apple'dan şaşmam.

Benim için 2-3 yıl. Xiaomi Note 11 Pro+ 5G kullanıyorum, geçen temmuzda aldım, S25 çıkınca değiştiririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı