Bir tutam eleştiri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sivil moderatörümüz @Tim de geçen laf sokup konuyu kilitledi. :) Üstüne, üyelerin aldığı cezaları başkalarına söylememesi gerektiği halde.

Aynı şekilde @Hielah da 3-4 saattir mesaj gelmeyen konuya lafını koyup kilitledi.

Siz kendinizi ne olarak görüyorsunuz? Karşıdakini susturunca haklı olmuyorsunuz, belirteyim. :)
Birkaç dakika sonra aynı olay gerçekleşecektir. Bu yaptıkları özgürlüklerimizi alıp kendilerine aktarmak. Tıpkı diktatörlerin yaptığı gibi.

Yani şimdi, raporla o zaman diyebilirsiniz ancak tek tek bütün mesajları gezebilecek bir insan değilim.
Zaten raporların arasında bir süre var, gaza geliyorum tam, hemen süre tutuyor :) .
Son değineceğim nokta ise, moderasyon ekibinin genellikle yetkisini kötüye kullanan kişiler ile dolu olması. Birkaç istisnalar var, onlar kendilerini biliyorlar, seviliyorsunuz. Gerçek bu ama, çoğunlukla yetkisini kötüye kullanan kişiler ile dolu. Ek olarak ''başvuru attı, yaptık'' deniyor, öyle ise niye ben göremiyorum? Yakın çevremden çoğu kişi(ben dahil, egomu tatmin etmek için söylemiyorum, yapsanız bile şu an kabul etmem herhalde), şartlara uygun olmasına rağmen, başvuruları değerlendirilmiyor. Yani, bu kişiler düşmanınız değil. Aksine adam gönüllü olarak siteye yardım etmek istiyor.
Merak etme, devir geçecek, onların yerine -umarım- daha iyileri geçecek.

Ek olarak, üst mesajdan gördüğünü kopyalayıp atan arkadaşlar var. Yani, oradaki sanal numara artınca size para gelmeyecek, veya elinize bir şey geçmiyor. Yani, lütfen arkadaşlar.
Aşırı haklısın. Tek diyebileceğim bu, sadece KASP dışında :). Bu mesajı yazarken bak ne buldum:
1616519215749.png

İlginç, neyse konu bu değil. 🇹🇷

Yalakalar sorun, Anti-Yalaka olanlar da sorun. Windows 7 fanboyu raporluyorum raporluyorum, hala banlanmıyor:).
Bu banlama konusunda rapor sistemini sevmiyorum ama konu taşıma konusunda çok iyiler, teşekkürler, özellikle de @Vavien. teşekkürü hak ediyor.
1616515076440.png

(Burada ise basbayağı uygunsuz üslup var.)
Aha hocam, bu göz ardı ettiğiniz üye de fanboy, turboX fanboyu, ThunderHero :) .

İstediğime masal derim kısacası. Bunu hakaret olarak almanız sizin sorununuz. Benim değil.
İyi de bu bir eleştiri olmuyor ki.
''Bir insanı, bir konuyu, bir yapıtı, doğru ve yanlış yönlerini bulup göstermek ereğiyle inceleme işi.''
Eleştiri buna deniyor, senin yaptığın boş yapmak oluyor.

Bunu daha önce de anlatmıştım ama belli ki anlamamışsınız. Veya anlamak istemiyorsunuz.
Tartışmaya gerek yok. Önemli olan neyi kastettiğiniz. Zaten bir önceki mesajınıza da cevap vermeden beğenip geçtim. Kelime oyunu yapmaya da gerek yok. Bu arada bahsettiğim yerde birinin mesajını cevaplamıştınız.

Tartışmaya gitmediği sürece konu sahibinin konusunu öyle hemen kilitlemeniz doğru değil.

Neredeyse her konu gereksiz/troll mesajlarlar dolup taştığı için artık "Güle güle" deyip kilitliyoruz :) Başka eleştirileriniz varsa devam edin, her daim okuyoruz 👍

Gördüğüm, bildiğim kadarına tek tek cevap vermeye çalışacağım.

''Bazı üyeler'' deyip ötekileştirmenize gerek yok.
Bu bir ötekileştirme tabiri değildir. İsmini vermek istemediğimiz fakat kendilerini bildiğimize inandığımız üyeleri sözlü uyarmak için kullanıyoruz onu genellikle.

Üye mi bırakıyor? Konuyu kilitle ve ''emeğiniz için teşekkürler'' de geç 👍
En mantıklısı bu. Misal Recep Baltaş forumu bırakma konularında kaç kere belirtti, burayı sevmiyorsanız gidebilirsiniz diye. Technopat asla kitlesini maksimumda tutma uğraşı içinde olmadı. Kaliteli, bilgili kitle yeterli. Gitmek isteyen adamı zorla mı tutalım, gitmemesi için 1 günlüğüne moderatör mü yapalım, nedir isteğiniz?*

Eleştiri konusu mu açıldı? Yönetime iletildi de, kilitle geç 👍
Burada da durum aynı. Bir moderatörün kafasına göre hareket ettiği nerede görülmüş?* Yönetim kararı verir, dolayısıyla yönetime iletiriz. Bir öğretmenine okulla ilgili bir öneri yaptığını düşün, futbol sahası mesela. Öğretmenin "Aaa, biz nasıl aklımıza getiremedik? Süper fikir, getir kazmayı çapayı başlayalım." mı der? Yoksa okuldaki yöneticilere mi iletir? (Ufak bir senaryo, daha kolay anlaşılması için. Gerçek hayattaki uyumsuzluğuna takılmayalım lütfen :))

Bir bırakın, insanlar bir isteklerini belirtsinler yahu? Ne o öyle ağza yemek tıkar gibi konuyu kilitlemek hemen?
İsteklerini belirtiyorlar zaten. Öneri konusu, kendisi önerisini yapıyor biz de karar merciine iletiyoruz.

Yani şimdi, raporla o zaman diyebilirsiniz ancak tek tek bütün mesajları gezebilecek bir insan değilim.
Bütün hatalı mesajları raporlayın demiyoruz ki, önünüze geleni raporlayın. Birlikten kuvvet doğar. 1 kişi 100 mesajı raporluyorsa 10 kişi 1000 mesaj raporlar, aktiflik gibi faktörleri göz önünde bulundurmadan. Bu da bulunduğumuz yeri daha iyi hale getirmemize yardım etmeniz demek.

Üstüne, siyasi tartışmaya kayan mesajları raporladığım zaman da pek geri dönüş alamıyorum.
Raporlara geri dönüş alınacak diye bir şey yok. Bu pek çok defa söylendi. Gerekli görülürse işlem mutlaka yapılır fakat her durumda dönüş garantisi vermiyoruz.

Şimdi ise aynı öneri istenirse 10 kere atılsın, gıdım ceza yok 👌
Bu durumlarda ne yaptığımı söyleyeyim. İlk mesajdan sonra; 1-2 dakika içinde atılan aynı içerikteki mesajları cezasız silerim, çok sonra atanlara gereksiz mesaj uyarısı veririm. iki tarafın da gönlünü alıyorum sanırım :)

Son değineceğim nokta ise, moderasyon ekibinin genellikle yetkisini kötüye kullanan kişiler ile dolu olması.
Bu ağır bir suçlama. Önceden de böyle bir suçlamada bulunmuştunuz fakat bir kanıt geldiğini hatırlamıyorum.*

Ek olarak ''başvuru attı, yaptık'' deniyor, öyle ise niye ben göremiyorum?
Konuya bakın. Olumsuz sonuçlarda geri dönüş yapılamayacağı belirtilmiş.

*Birtakım zamanlama hataları yüzünden bu mesajı konu kilitliyken göndermek durumundayım. Yazının bir kısmının cevap bekler nitelikte olduğunun farkındayım. Konuda şikayetçi olduğunuz "laf çakıp kilitleme" durumuyla benzerliği de açık. Bu konuda özür dilemeyi gerekli görüyorum :)

Moderasyon notu: Bu konu taşınarak kilitli konuyla birleştirilmiştir.
"Bu ağır bir suçlama. Önceden de böyle bir suçlamada bulunmuştunuz fakat bir kanıt geldiğini hatırlamıyorum."

Bora Dere adlı arkadaştan böyle bir mesaj geldikten sonra konu açma gereği duydum. Neredeyse tüm moderasyon bizi beğeni kasmakla suçlamıştı hatırlıyorsanız. Üstelik hiçbir kanıtınız olmadan. Sonra sunucuya davet ettik. "Özür dilenmesini istiyoruz." dedik ancak sonrasında hiçbir ilerleme olmadı bu konuda.

Hatta "Beğeniler gittikten sonra hepsi dağılır." demiştiniz. Bakınız hepimiz buradayız. Hatta bunu diyen kişiler forumu bıraktı bizim aksimize. :) Bence yönetim de bir şey derken biraz dikkat etmeli laflarına.

Demem şu ki, bana göre görevinizi güzel yapıyorsunuz. Ancak bence de bu görevi hak etmeyen çok kişi var. Hak ettiği halde olamayan da çok kişi var aynı şekilde.

Bunu gerçekten ve gerçekten kendim için demiyorum ama. Yaklaşık 21K mesajım oldu. Ben çoktan sıkıldım, ümidi kestim buradan.

Büyük ihtimalle konu onaylanmayacak veya kilitlenecek ama bence yönetimdeki kişiler elden geçirilmeli. Sevgiler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı