Bir ülke başka bir ülkenin şirketini satın alabilir mi?

Satanay

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ege Bölgesi
Merhabalar. gece gece aklıma takılan bir soru oldu. Bir ülke başka bir ülkenin herhangi bir şirketini istediği gibi satın alabilir mi? Örneğin NVIDIA şirketinin yıllık net değer 11 milyar dolar. Türkiye NVIDIA'yı satın almak istediğinde önünde herhangi bir hukuki engel var mı, yoksa parası neyse verip alabiliyor mu? Ya da NVIDIA'yı (daha doğrusu bir şirketi) satın alacaksa ne kadar para ödüyor?

Örneğin bu şirketin değeri 11 milyar dolar. Yani bu şirketin komple satın alınması için 11 milyar dolar yeterli mi demektir, yoksa bu hesaplamanın içine çok daha farklı şeyler mi dahil oluyor ve fiyat yükseliyor mu? Çünkü sıfırdan bir şirket oluşturmaktansa bir şirketi satın almak çok daha mantıklı geldi fakat sanırım şirket satın alımının önünde hukuki engeller var gibi duruyor. Aksi takdirde sıcak parayla birçok şirket satın alınabilir. Çin, ABD'nin onlarca şirketini satın alabilir mesela.

Bu konulara bir açıklama getirebilecekleri bekliyorum zira ben internette Türkçe bir cevap bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünya küresel bir köy kavramını herkes duymuştur. Parasını verdikten sonra her şey satın alınabilir artık, ülkeler fark etmiyor. İşin içine siyasi boyutlar girdiğinde iş zorlaşacaktır. Örneğin Amerika kendi piyasasından büyük bir şirketi Çinlilere kolay kolay kaptırmaz. Rekabet o kadar dengesiz ki genelde büyük şirketler ufak şirketleri satın alarak tekelleştiriyorlar piyasayı. Ülkelerin temel ekonomilerini oluşturacak raddeye geldiklerinden çok karmaşık hale bürünüyor.

Fiyatlandırma konusunda bir çok etkenle şirketin değeri artıyordur diye tahmin ediyorum. (Müşteri potansiyeli vs.)

Teorik olarak alabilir tabi fiyat olarak aradaki anlaşmalara bağlı şirketin tamamını almak da her zaman mantıklı değil çoğunluk hisseyi alman yetebiliyor çoğu zaman.

Ama gerçek dünyaya baktığımızda siyaset her şeyi değiştirebilir. Çinde çok para var bir sürü Amerikan şirketini alabilir ama Amerika bu satışa izin vermez. Ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye atabilceğini ve rekabeti ortadan kaldırabileceği gibi sebeplerden ötürü.

Teknik olarak satın alabilir. Devletin iştirak şirketleri var. Bu şirketler vasıtasıyla teklif yaparak alabilir ancak değeri 11 milyar dolar olsa bile müşteri potansiyeli ve pazar payı çok daha yüksek bir fiyat biçilmesine sebep olacaktır. Politik sebepler Çin'in Amerikan şirketlerini satın almasına engel oluyor. Yoksa Çin'in satın alamayacağı herhangi bir şey yok. Türkiye'nin şirket satın almasına hukuki bir engel çıkacağını zannetmiyorum.

Merhabalar. gece gece aklıma takılan bir soru oldu. Bir ülke başka bir ülkenin herhangi bir şirketini istediği gibi satın alabilir mi? Örneğin NVIDIA şirketinin yıllık net değer 11 milyar dolar. Türkiye NVIDIA'yı satın almak istediğinde önünde herhangi bir hukuki engel var mı, yoksa parası neyse verip alabiliyor mu? Ya da NVIDIA'yı (daha doğrusu bir şirketi) satın alacaksa ne kadar para ödüyor?

Örneğin bu şirketin değeri 11 milyar dolar. Yani bu şirketin komple satın alınması için 11 milyar dolar yeterli mi demektir, yoksa bu hesaplamanın içine çok daha farklı şeyler mi dahil oluyor ve fiyat yükseliyor mu? Çünkü sıfırdan bir şirket oluşturmaktansa bir şirketi satın almak çok daha mantıklı geldi fakat sanırım şirket satın alımının önünde hukuki engeller var gibi duruyor. Aksi takdirde sıcak parayla birçok şirket satın alınabilir. Çin, ABD'nin onlarca şirketini satın alabilir mesela.

Bu konulara bir açıklama getirebilecekleri bekliyorum zira ben internette Türkçe bir cevap bulamadım.
Evet. Örnek Abdi İbrahim.

Yeni konular

Geri
Yukarı