Bir ülkenin ekonomisi nasıl düzeltilir?

Eğitim sistemi düzeltilmeli ki doğru zihniyetler çıkıp ekonomiyi düzeltebilsin. Üretim yapılsın saraydan da tasarruf edilsin.
Olursa söylersin. Şu anda söyleyen olmadığına göre? Susup oturma zamanın geldi.

Var zaten?
Saray'dan tasarruf et, beşli çeteye para aktarmayı bırak, diyanetin bütçesini kıs. Bu dediklerimi yap üretmeye gerek kalmaz. Zaten eğer bir ülkede savaş, kriz, ambargo olmadan ekonomi 5 sene içerisinde 3-4 kat daha kötü olduysa o ülkede yolsuzluk var demektir.
Eğitim sistemi düzeltilmeli ki doğru zihniyetler çıkıp ekonomiyi düzeltebilsin. Üretim yapılsın saraydan da tasarruf edilsin.
Mesela elimizde Dünya standartlarının üstünde olduğumuz bir alan var. İHA ve SİHA. Bunu daha da geliştirip, daha fazla üretebiliriz mesela. Ürünü ortaya çıkardıktan sonra üretimi devlete bağlı. Elimizden bir şey gelmez.

Bana kalırsa, doların bu hayli yüksek olmasının temel sebebi;
karşılıksız para basmak. Eğer hükümet karşılıksız para basar ise para büyük ölçüde değer kaybeder.
Bu durum kimin ya da kimlerin çıkarına oluyorsa, bu duruma bir el atılmalı.

Üretim Üretim Üretim. Farkındaysanız bütün ülkelerin bir övünç kaynağı var bu konuda, Almanı arabasyıla övünür, Fransızı moda konusundaki hakimiyetiyle, Amerika teknolojisiyle övünürken Rusya ise askeri teknolojileriyle övünür. Gelin bakın ki "Avrupa ile yarışan" güzide ülkemizin öyle bir durumu yok. Övünülebilecek tek konu göremiyorum ben, "e İHA ve SİHA" diyeceksiniz. Arkadaşlar onların ülke ekonomisine gözle görülür, cep rahatlatır şekilde etki etmesi için peynir ekmek gibi satın alması lazım ülkelerin.

Ekonominin tek düzelme şansı üretimden geçiyor, ülkemizde bu konuda çok geride maalesef. Ülkenin ekonomisini şuan bizim ülkedeki 21 yaşındaki bir üni öğrencisi gibi düşünebilirsiniz, nasıl mı? Anlatayım.

Babanızla aranızı iyi tutarsanız (usa ve ab) ve derslerinizde başarılıysanız (bunlarda o ülkelerin istediklerini yapmak gibi bir şey) babanızla gayet güzel geçinirsiniz. Ama her şey babanın keyfine bağlıdır, her an sinirlenebilir bir mevzuya şamar oğlanı olabilirsiniz, şamar oğlanı olsanızda bir şey diyemezsiniz çünkü ekonomik özgürlüğünüz yok. Ne olsa ne bitse "tamam buba" demek zorunda kalırsınız.

Amaaa ne zaman ki bu adamın çocuğu üniversiteyi bitirip bir yerlere gelmiş olduğunda (ki buda üreten TR oluyor) işte o zaman ev halkı tarafından (dünya ülkeleri ev halkıda) dinlenmeye başlanır. Neden? Çünkü eskisi gibi değil artık en ufak bir anlaşmazlıkta burun kaldırabilir çünkü çökmesinden korkacağı bir ekonomi yok.

Bakın, hayali bile güzel az önce anlattığımın : ). Fakat gerçekler konuşulacaksa da şuan abd istemese ülkede yiyecek somun ekmek bulamayız teşekkürler TR'm.

Geri
Yukarı