Bir Zamanlar Hollywood'da İnceleme

KaraKartalw

Kilopat
Makaleler
14
Daha fazla  
Daha önce gitmek istediğim fakat bugün gitmeye fırsat bulduğum filmin incelemesini yazacağım. Normalde yazmam fakat bu aralar sinema sektörü iyicene saçma sapan işler yaparak, artık tamamen beni filmlerden soğuttular neredeyse. Bu filmlerin arasında böyle muazzam bir film görmek çok iyi oldu.

Filmi ilk gördüğümde oyuncu kadrosu ile büyük bir heyecan vermişti. Aslında çıktığı ilk gün gidecektim fakat çok yoğun işlerim ve arkadaşımın müsait zamanları uyuşmaması nedeniyle baya ertelendi ve bugün gittik. Beklediğime ve bu kadar heyecan yaptığıma değmiş, beklentimin çok büyük kısmını karşıladı.

Öncelikle spoiler olmasın diye baya kısa tutacağım. Sadece gidip ile gitmemek arasında kararsız kalanlar için yazıyorum diyebilirim. Film eski Hollywood olayını anlatıyor. Bunu çok başarılı mı yapıyor derseniz öyle muazzam bir başarısı yok. Fakat iyi bir şekilde anlatıyor. Filmin gayet iyi esprileri var ve güldürüyor. Müzikleri deseniz tam bir başyapıt. Böyle kaliteli müzikleri nadir görüyorum. Müzik seçimleri ve ortama uyum sağlaması aşırı iyi. Filme gitmeyecekseniz bile müziklerini kesinlikle dinleyin. Muazzam. Film, eski zamanların atmosferini çok iyi yansıtıyor. Eski zamanlarda geçtiğini hissettirmeyi başarıyor. Araba sürme sahneleri çok iyi. Çok az var ama aşırı beğendim. O müzik ile çok iyi olmuş. Oyunculuklardan bahsetmiyorum bile muazzam bir oyunculuk performansı var. Zaten adlarından da belli. Oraya hiç girmiyorum. Filmin tek beğenmediğim yanı cidden bazen bayıyor. Yani böyle artık şu sahne bitsin diyebiliyorsunuz. Arada bir oyuncuların filmini televizyonda gösteriyor ve bu bayıyor. Bunu beğenmedim. Diğer yandan Margot Robbie pek fazla gözükmüyor. Ben daha çok görürüz diye düşünmüştüm ama filmde pek bir olayı yok aslında. Yani hikayede var ama pek gözümüze getirilmiyor. Kadın oyuncu olarak çok beğendiğim biri, biraz daha fazla ekranda olsaydı çok daha iyi olurdu. Film genel anlamda müthiş.

Neleri Beğendim?
  • Filmin müziklerini.
  • Oyunculuklarını.
  • Senaryosunu.
  • Konusunu.
  • Araç sürme sahnelerini.
  • Esprilerini.
  • Dövüş sahnelerini. Fakat aklınıza John Wick gibi bir şey gelmesin. Kendine özgün demeyeyim ama biraz daha farklı ve eğlenceli bir şekilde dövüş sahnelerini yapmışlar.
Neleri Beğenmedim?
  • Film bazı noktalarda bayıyor. Çok fazla baydığı söylenemez ama bunu nadir de olsa yapıyor.
  • Arada sırada tempoyu gereksiz yere düşürüyor gibi geldi. Çok nadir oluyor bu da.
  • Margot Robbie daha çok görmeyi beklerdim fakat maalesef çok az gözüküyor.
Kimler Gitmemeli?
Marvel veya süper kahraman filmlerini aşırı seven, efektlerin bol olduğu filmleri seven, aksiyon olmayınca sıkılan veya dövüş olmayınca sıkılan biri iseniz kesinlikle gitmeyin. Film cidden çok bayar sizi.

Kimler Gitmeli?
Son zamanlarda niye güzel film çıkmıyor, film sektörünü batırdılar, efektlerden bıktım artık oyunculuk görmek istiyorum, süper kahraman filmleri ile hiç aram yok, oyunculukların ve senaryonun ön planda olduğu film istiyorum diyorsanız buyurun gidin. Adamlar cidden yapmış. Eğer bunu diyen biri iseniz sevmeme olasılığınız yok.

Filme Puanım: 9/10

1 puanı ise film temposunu düşürdüğü ve arada sırada bayan sahneler olduğu için kırdım. Bazı sahneler olmasaydı bence biraz daha iyi olabilirdi.

Ha bu arada filmin en iyi yanını söyleyeyim. Film ile alakası yok ama eğer giderseniz bir tane bile çocuk göremezsiniz. Çünkü film +18. Bu mükemmel ya. İlk defa bir sinema salonunda hiç sinir yapmadan, kimseyi uyarmadan filmimi izledim. Patlamış mısır alan yok gibi bir şeydi. Alan bir iki kişi ise o kadar sessiz yediler ki anlamadım bile. Telefon açan yok, ses yapan yok. Mükemmel bir kitleye denk geldim.

Ayrıca film +18 olmasına gram anlam veremedim. Girmeden önce herhalde seks sahneleri falan var sandım ama o da yok. Neden +18 yemiş anlamadım. Birkaç dövüş yüzünden +18 olması bana garip geldi ama iyi olmuş iyi. En azından düzgün kitlelerle filmi izleme fırsatı buluyorsunuz.

Filmi anlamak için biraz eski Amerika'yı anlamak/bilmek gerekiyor. Gondermeler cokmus okuduguma gore
Mükemmel bir yere değinmişsiniz. Orada yazmayı unutmuşum. İşte bayıyor dediğim sahneler bunlar ya. Biz anlamadığımız için öyle ekrana bakıyoruz. Gerçekten iyi hakim olmak lazım. Bu sahne niye var diyorum. Gönderme olduğunu da siz söyleyince anladım. İşte bilmediğim için oralar hep kaçtı. Belki anlasaydım çok daha keyif alırdım.

Gondermeler cokmus okuduguma gore. Herkese hitap edecek türden vurdum, öldürdüm, kurtardım tarzında bir film değil :)
Bu çok büyük artı ya. Kitlesi gerçekten çok iyi. Herkese hitap etmemesini ben sevdim :)

Elinize sağlık HDD'ye attım bir ara izlerim.
Rica ederim. Keyifli seyirler.

Mükemmel bir yere değinmişsiniz. Orada yazmayı unutmuşum. İşte bayıyor dediğim sahneler bunlar ya. Biz anlamadığımız için öyle ekrana bakıyoruz. Gerçekten iyi hakim olmak lazım. Bu sahne niye var diyorum. Gönderme olduğunu da siz söyleyince anladım. İşte bilmediğim için oralar hep kaçtı. Belki anlasaydım çok daha keyif alırdım.
50'li yaşlarda olup, Amerika'da büyüseydik anlardık bence. Eminim ki bu kişiler de çok zevk almıştır o sahnelerden. O sahnelerin bizi bayması normaldir yani. Kültürlerimiz, onların ülkesi ile bizim ülkemiz arasındaki mesafe kadar uzak :)

50'li yaşlarda olup, Amerika'da büyüseydik anlardık bence. Eminim ki bu kişiler de çok zevk almıştır o sahnelerden. O sahnelerin bizi bayması normaldir yani. Kültürlerimiz, onların ülkesi ile bizim ülkemiz arasındaki mesafe kadar uzak :)
Kesinlikle öyle. Yine de güldürüyor ve eğlendiriyor. Ben baya sevdim. Göndermeleri anlayanlar için çok çok daha keyifli bir film olacaktır.

Filmin uzun versiyonunun mini dizi şeklinde düzenlenip Netflix'te yayınlanacağı konuşuluyordu bir ara.
Onu görmemiştim. Gelirse güzel olabilir, izlenir. Film zaten aşağı yukarı 3 saat. Normal filme göre biraz uzun. Mini dizi olarak çıkarsa ona da bakarım.

Rezil bir film. Sıkıldım resmen. Kaldı ki Tarantino filmlerini severim hele Hateful eight aklıma geldikçe izlerim. Lakin bu film tam bir sıkıcılık abidesi.
Filmde hiç bir şey yok.
Brad ve leo'nun oyunculukları iyiydi. Margot vasat bir rolde oynamış olmasa da olurmuş. Filmin konusu sıkıcı.

Geri
Yukarı