Birinden Özür Dilemek İstiyorum

297689

Hectopat
Makaleler
1
Bugün okulda ders sırasında bir kıza sözlü şaka yaptım. Onun Suriyelilere benzediğini söyledim (evet bence de çok saçma). Bu şakanın benim için bu kadar büyüyeceğini hiç tahmin etmezdim. Kız bayağı bir alındı. Ona birkaç kez çok üzgün olduğumu, aslında şaka yaptığımı ve ne kadar büyük bir eşeklik yaptığımı söyledim. Son söyleyişimde “Sen de kusura bakma. Ben de biraz fazla tepki gösterdim.” dedi ama buna inanmıyorum. Beni başından atmak için söylediğini düşünüyorum. Ona büyük bir özür borcum var.

Bu kızın yakın bir kız arkadaşı var. Yarın onunla konuşacağım. Sevdiği, istediği bir şey hakkında konuşmak istiyorum. Ona bir hediye vereceğim. Cuma günü okul çıkışına denk getirmeyi düşünüyorum.

İki sorum olacak:

1. Hediyeyi kendim mi vermeliyim yoksa yakın kız arkadaşı aracılığıyla mı teslim etmeliyim?
2. Bu özür dileme esnasında dikkat etmem gereken başka nokta(lar) var mı?

Zaten defalarca özür dilemişsin kız da bu yaptığınızdan bıkmış olmalı ki seni başından savmak için hatayı kendinde göstermiş, bence bırak peşini olay kapanmış.
Ama kız beni hala bir pislikmişim gibi görecek. Bunu istemiyorum. Hatamı telafi etmek istiyorum.

Özelmiş gibi davranıp hediyeler vs. almayın sizin hoşlandığınızı sanabilir. Onun olduğu ortamlarda da normal davranın.
Yok, öyle bir kız değil. Hediyeyi teslim ederken bunun özür için olduğunu dile getireceğim zaten. Bir de hediye kutusunun içine özür notu bırakacağım için amacımın başka olduğunu düşünme olasılığı 0.

Kıza hediye alma, özür dilemen bile hata. Bu yaptığın ifade özgürlüğü, sonuçta bir insanı Suriyelilere benzetebilirsin.

Bence de ifade özgürlüğü ama karşıdaki insanın ne hissettiği de önemli, en azından benim için.
İlle de yapacağım diyorsun yani, tavsiye vereyim o zaman.
Kızın yakın arkadaşıyla konuş ve konuşacaklarınızı kıza söylememesini rica et. Kızın arkadaşına; kızın kalbini kırdığın için üzgün ve pişman olduğunu, çok sevdiği bir şeyi alıp özür mahiyetinde hediye edeceğini söyle. Ne alırsan hoşuna gideceğini öğren ve alıp hediye paketine koy. Hediyeyi kızın yakın arkadaşına teslim et ve kıza vermesini rica et.

Kızın yakın arkadaşıyla konuş ve konuşacaklarınızı kıza söylememesini rica et. Kızın arkadaşına; kızın kalbini kırdığın için üzgün ve pişman olduğunu, çok sevdiği bir şeyi alıp özür mahiyetinde hediye edeceğini söyle. Ne alırsan hoşuna gideceğini öğren
Bu konuyu açtıktan sonra şu dediklerini aynen yaptım. Hediyeyi kendim teslim edip etmeme konusunda kararsız kaldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı