Birinin sosyal medya bağımlılığı nasıl azaltılır?

canberk3123

Decapat
Yer
konya
Daha fazla  
Merhaba herkese size bu hafta başımdan geçen olaylardan biri için tavsiyeye ihtiyacım var. Benim Antalya'dan buraya arkadaşlarım gelmişti ve buradakilerle beraber 4 gün güzel vakit geçirdik ama en çok gözüme çarpan şey arkadaşlarımın hepsi bir yere oturduğumuzda ya Reels izliyor ya da YouTube'dan vidio izliyor. Bizden sıkılmalarıyla alakası yok beraber çok güzel vakitler geçirdik ama neredeyse gördüğüm herkes sosyal medyada kaydırmaktan başka bir şey yapmıyor. Ben bu bağımlılıktan zamanında muzdariptim ve Instagram'yı son 1 aydır saldım ve aynısını arkadaşlarımın da yapmasını istiyorum çünkü günde 8-9 saat sosyal medya bakmak onların çok ciddi zararına. Sizin tavsiyeleriniz neler, onlara bu bağımlılığı nasıl bıraktırabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kutu oyunları, tabu vs. oynarsanız bırakabilirler diye düşünüyorum ya da bir tiyatro, sinemaya falan gidebilirsiniz.

8-9 saat yoğunluklu olarak kısa içerikler tüketiyorlarsa durumun vehametini senin anlatman çözüme ulaştırmaz diye düşünüyorum. Önce uzun içeriklere yönlendirmek sonra belirli bir zamana bölerek sosyal medya süresini azaltmak çözüm olabilir.

Direk bütün hesaplarını kapatmak ve uygulamaları telefonundan yok etmek. Yaklaşık 3 yıldır Instagram ve sosyal medya kullanmıyorum hayatıma kalite geldi. Sosyal medya gerçekten çok zararlı bir şey. Ben şahsen Technopat ve farklı forumlarda zaman geçirerek bırakmıştım. Tabii forumlarda zaman geçirmenin faydası çok oldu.

Hocam ben artık onları kurtarabileceğimi çok düşünmüyorum ama bizim kuşak böyleyse alfa kuşağı nasıl olacak acaba.

Geri
Yukarı