Birkaç matematik netiyle mühendislik, iibf okuyanlar

WhatsTheMatter

Hectopat
YÖK Atlas'tan bakıyorum. İyi kabul edilen üniversitelerde bile EA'tan 300 puan alarak (10 TYT, 5 AYT matematik neti yaparak) iktisat okuyan insanlar var. Bu insanlar differansiyel denklemlerin anlatıldığı dersleri nasıl geçiyor? Aynı şekilde şehrimdeki mühendislik bölümlerine bakıyorum, 2-3 fen ve matematik netiyle mühendislik yazmış adam ve o bölüme girebilmiş. Cebir bilmeden kalkülüs nasıl yapacak şimdi bu? Dersleri nasıl geçiyorlar? Mezun oluyorlar, ama nasıl işte?

Son düzenleyen: Moderatör:
YÖK Atlas'tan bakıyorum. İyi kabul edilen üniversitelerde bile EA'tan 300 puan alarak (10 TYT, 5 AYT matematik neti yaparak) iktisat okuyan insanlar var. Bu insanlar differansiyel denklemlerin anlatıldığı dersleri nasıl geçiyor? Aynı şekilde şehrimdeki mühendislik bölümlerine bakıyorum, 2-3 fen ve matematik netiyle mühendislik yazmış adam ve o bölüme girebilmiş. Cebir bilmeden kalkülüs nasıl yapacak şimdi bu? Dersleri nasıl geçiyorlar? Mezun oluyorlar, ama nasıl işte?

Ben de matematik netlerim düşük olduğu halde iktisat okuyorum ama üniversite sınavındaki matematik ile lisans matematiği arasında çok fark var. Üniversitede hikayeli soru falan yok direkt soruyu veriyorlar ve sonucunu, çözüme gidiş yolunu istiyorlar. Üniversite sınavına çalışırken matematikten zevk almazdım ama şu anda hem hocamız iyi anlatıyor ve yardımcı oluyor hem de istekle çalıştığım için matematiğim daha iyi hale geliyor.

Ben de matematik netlerim düşük olduğu halde iktisat okuyorum ama üniversite sınavındaki matematik ile lisans matematiği arasında çok fark var. Üniversitede hikayeli soru falan yok direkt soruyu veriyorlar ve sonucunu, çözüme gidiş yolunu istiyorlar. Üniversite sınavına çalışırken matematikten zevk almazdım ama şu anda hem hocamız iyi anlatıyor ve yardımcı oluyor hem de istekle çalıştığım için matematiğim daha iyi hale geliyor.
Cevabınız için teşekkürler. Ama AYT'de de hikayeli soru yok. Onları yapabiliyor muydunuz?

Neticede matematik tarih gibi değil. Tarihte yeni çağa çok iyi çalışıp, yeni çağ sınavından 100 alabilirsiniz. Antik çağı bilmenize gerek yok.

Ama matematikte ortaokul ve lise matematiğini bilmeden üni matematiğini yapmak imkansız.

Yani AYT'den birkaç net yapan kişi üni matematiğini nasıl iyi bir şekilde anlıyor veya dersten geçiyor peki? Burada şahsınızı hedef almıyorum. Lütfen yanlış anlamayın.

Üniversite sınavı ile başarı ölçmek hata. Lisede bilim öğretilmiyor ÖSYM nasıl soru sorar üzerine kafa yoruluyor ve o soruların nasıl çözüleceği öğretiliyor dolayısıyla bazı kişiler bunlardan sıkılıp hiç çalışmıyor ve haliyle 35-40 net yapamıyor. Benim netlerim de 15-25 arası idi matematikte ama şuan iyi gidiyorum. He tabi 3-5 net yapanı da savunacak değilim matematik temeli olan 10 net yapabilmeli o sınavda.

Yeni konular

Geri
Yukarı