Bisiklet amortisörü ne işe yarar?

Daha fazla  
Merhabalar, ben amortisorlu bir bisiklet aldim. Lakin ne ise yaradigini bilemiyorum. Amortisor sıkılıp gevsetilebiliyor ama ne yapacağım bilmiyorum. Amortisörü neye göre ayarlamaliyiz? Cevaplarsaniz çok sevinirim.

Merhabalar, ben amortisorlu bir bisiklet aldim. Lakin ne ise yaradigini bilemiyorum. Amortisor sıkılıp gevsetilebiliyor ama ne yapacağım bilmiyorum. Amortisörü neye göre ayarlamaliyiz? Cevaplarsaniz çok sevinirim.
Hocam mesela tırtıklı bir yoldan gidiyorsunuz orda size daha düz bir yolda gidiyormuşsunuz konforu veriyor veya kaldırımdan veya yüksek bir yerden inerken yere sert bir şekilde değil de daha yumuşak inmenizi sağlıyor.

Amortisörler arabalarda, motorlarda, bisikletlerde vb. araçlarda darbe emip yol tutuşu sağlamak için bulunur, dağ bisikletlerinde amortisörler yumuşak ancak geri tepmesi yüksek iken yol bisikletinde olan amortisörler daha sert ve tepmesi daha azdır, bunun sebebi yol koşullarıdır, dağ bisikletiyle merdiven ve patikadan indiğinizde karşınızda kayalar vb. engeller olur, bunlar bisikleti zorlar, eğer çok sert olursa darbe gidona gider ve dengenizi ayrıca bisikletin tutuşunu bozar fakat çok da yumuşak olmamalıdır yoksa amortisör gerektiği gibi yerinden çıkamaz ve çok fazla çalışmaya başlar ve çok fazla dip noktaya ulaşır, dip noktaya ulaştığında amortisörün emdiği tüm darbe tamamen kadroya iletilir, bu yüzden dağ bisikletlerinin amortisörleri çok da yumuşak değil iken çok hızlı teper, Dirtjump ve yol bisikletlerde ise durum tam tersi, ikisinde de pedallamak önemli, amortisör siz ayaktayken pedalladığınızda yükün yarısı amortisöre gittiği için darbe emmekle kalmaz hızınızı keser, ayrıca Dirtjump bisikletlerde amortisörlerin sert olması sebebi kadronun küçük olmasıdır, amortisör sert olduğundan ve kadro küçük olduğundan dağılan darbe daha azdır ve böylelikle teknik açıdan kırılması çok zor bir bisiklet oluşur eğer amortisör yumuşak olursa emin olun o bisiklet 1 haftada allahına kavuşur.

Yeni konular

Geri
Yukarı