Bisiklet ön teker oturmuyor

wibonsue

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar nasıl oldu tam bilmiyorum bir ara arka tekerim patladı bende bisikletçiye götürüp yaptırayım diye arka tekeri sökeceğim ama bilmiyorum sökmesini.
Ön tekeri sökmek arkaya göre çok daha basit bende ilk önde denedim söktüm taktım korkulacak bir şey olmadığını öğrendim arkayı götürdüm yaptırdım.
Eve getirip taktım.
Ama sonra dışarı çıkınca bisikletin ön maşadan aniden sağa veya sola çevirince çat çut sesleri geliyordu başta maşadan olduğunu sandım ama.
Eve gelip detaylı inceleyince maşanın altındaki kısım (resimde işaretledim) tekerleğe oturmuyor şu ana kadar bir sıkıntı yoktu.

bu kısım denediklerim hakkında:
Arkadaşlar yol bisikletim var yani amortisör yok maşam aynı attığım şekilde maşamda herhangi bir çatlak kırık çıkık bulunmuyor boşluk ta yoktur.
Tekerleği çıkartmak için mandal tarzı bir şey var o mandal kısmı arka lastikte solda ön lastikte sağda olacak şekilde taktım.
Ayrıca o mandalın içinde yay da bulunmakta o da doğru bir şekilde takılı.
Ve ilk başta maşanın oraya tam oturmadığını anladığımda mandalı açtım solundaki somun var onu sıkıp iyice sıkılaştırıp mandalı kapadım sorun yine aynı.
Hiçbir değişiklik olmadı sonra somunu eski sıkılığına getirdim çünkü sonuçta alüminyum zaten bir şey değişmiyor.

Şimdi o işaretlediğim kısımlardaki sol taraf olan yani somuna doğru olan oturmuyor. Aslında oturuyor gayet ama orada hareket ediyor yani.
Sol taraftaki maşanın sol çatal tarafındaki kısım sadece sağ tarafta bir şey yok ikisi de tam oturuyor ama sol taraftaki sağa doğru çekince veya.
Gidonu kımıldatınca hareket ediyor.

Dosya Ekleri

• 123.jpg
    123.jpg
    18,4 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Jant, yol bisikletinde somunla değil kıskaç ile sıkıştırılır. Öncelikle sıkıştırmayı sağlayan mandalı ve beraberinde uzun demiri jantın içerisinden ayırın. Ayırdıktan sonra jantı maşaya oturdun, uzun metali ve mandalı yerleştirin. Küçük spiral yayları doğru konumlandırdığınıza dikkat edin. Sıkıştırma işlemini tekrar açabilecek kuvvette gerçekleştirin. Az veya çok sıkmayın.

Yayların konumu zaten doğruydu elle çevrilen somunları ayarında sıkmıştım ama
sorun o somunu ters takmışım o yüzdenmiş

Yeni konular

Geri
Yukarı