Bisiklet tercih ederken

BilgisayarKurdu Şu yol bisikleti var ya ince tekerli 27 inch yada 28 inch jandı olan bence en iyisi o. Onu satıp 26 inch janda geçinde BMW 5,20 den inip şahine binmiş gibi oldu. Çok pişman oldum. Şimdi ince teker çatısı arıyorum lastikler ve jantları bende var. Toplama olacak.

Bugünlerde araştırmakta olduğum bir konuydu çok faydalı oldu. Bende mtb ile bisiklet sporuna başlamayı düşünüyorum. Bazı araştırmalar sonucu Scott Scale 970 2015 29'' bu bisikleti almaya karar verdim ilgili ve tecrübeli arkadaşlar varsa bu modeli önerirler mi ?

Bugünlerde araştırmakta olduğum bir konuydu çok faydalı oldu. Bende mtb ile bisiklet sporuna başlamayı düşünüyorum. Bazı araştırmalar sonucu Scott Scale 970 2015 29'' bu bisikleti almaya karar verdim ilgili ve tecrübeli arkadaşlar varsa bu modeli önerirler mi ?
Başlangıç için fazlasıyla iyi bir bisiklet ancak yinede ikinci el imkanları taramakta büyük fayda var.
Sıfır Scale 970 alırsan Deore serisi olur ancak ikinci el istersen XT set olabilir üzerinde.

Bisiklet üzerinde fazla tecrüben yoksa ilk zamanlarda fazla artistik hareketler yaratma bu arada :)
Bu blog da yardımcı olur sana : Trafikte bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler 10 şey | Technopat Sosyal

Ben açıkçası ince tekerlerlekli bisikletleri daha çok seviyorum ama emekli işi olanları değil. Profesyonel yol bisikleti kullanmak da benim için uygun değil, zaten bütçem yetmezdi. Benim için hafif olması en önemli kriter.Bu yüzden 2 yıl önce Salcano City Sport 21 VR modelini aldım. Şehir içinde fazla uzun olmayan mesafeler gidiyorum ve asfaltta kullanıyorum. Biraz daha uzun mesafeleri yokuşsuz sahil yollarında katediyorum genelde.

Bisikletten çok memnunum ama bisiklet işinden detaylı şekilde anlamadığım için 630 TL'ye en doğru tercih midir bilmiyorum.
@BilgisayarKurdu sen ne düşünüyorsun kullandığım bisiklet hakkında. (Keşke MTB alsaydın deme MTB'leri pek sevmiyorum :D )
Linkteki bisiklet: SALCANO CITY SPORT 21 VR (Rengi farklı)

Son düzenleme:
Güzel anlatım olmuş teşekkürler.
Bende eski bisikletimi verip yeni bir bisiklet toplamak istiyorum.
Aklımdaki bisiklet çift amortisorlü vitessiz bir bisiklet. Vites sadece hafif yokuşlarda işe yaradığı için ek ağırlık yapmak istemiyorum bisiklette, sizce nasıl olur? Vitesi takmam için baska bir sebep var mıdır?
@BilgisayarKurdu

Bunu sırf ağırlık için yapıyorsan karbon sabit kadro ve maşa da ekle derim tabi ne seviyede bir bütçe var ortada bilmiyorum.
Şehir içi kullanıyorsan geniş vites aralığı kesinlikle şart. Vitessiz bisiklet ile ne trafiğe çıkılır ne de rampalara.
Ayrıca SS (Single Speed) olursa maxsimum hızın kadans değerine tıkılı kalır, hızlanamazsın daha fazla.
Kalkışlarda düşük kadans yüzünden yüksek kuvvet uygulaman gerekir, hafif rampa veya dik rampalarda zorlanırsın.
Hatta dik rampaları çıkamazsın.

Bu senin kullanım alanına bağlı kısacası. Kararı sen ver istersen.

Bunu sırf ağırlık için yapıyorsan karbon sabit kadro ve maşa da ekle derim tabi ne seviyede bir bütçe var ortada bilmiyorum.
Şehir içi kullanıyorsan geniş vites aralığı kesinlikle şart. Vitessiz bisiklet ile ne trafiğe çıkılır ne de rampalara.
Ayrıca SS (Single Speed) olursa maxsimum hızın kadans değerine tıkılı kalır, hızlanamazsın daha fazla.
Kalkışlarda düşük kadans yüzünden yüksek kuvvet uygulaman gerekir, hafif rampa veya dik rampalarda zorlanırsın.
Hatta dik rampaları çıkamazsın.

Bu senin kullanım alanına bağlı kısacası. Kararı sen ver istersen.
asddd.jpg
Birçok karbon/normal kadro bu şekilde oluyor. Halihazırda olanlarına baktığım kadarıylada arka amortisorsüz oluyolar.
Ön-arka amortisör koymayıp hidrolik sele borusu koysam çok bir fark olur mu?
Herhalde bisikleti 9 kg'nin altında yapabilirsem vitese çok ihtiyaç kalacağını sanmıyorum, o yüzden şuanlık eklemek istemiyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı