Bisiklet zinciri ses yapıyor

Merhaba arkadaşlar. Bisikletimi havalar ısınmasıyla kullanmaya başladım genel bakımını yaptım yağlama temizleme vs. kullanmaya başladıktan sonra yoldaki en ufak titreşimde zincirin aynakol dişlisine titreşerek çarpıp ses yaptığını fark ettim. Önceden böyle bir problem yoktu sanki zincirim bolarmış gibi bu yüzden titreyip dişliye çarpıyor ve ses yapıyor. Sorun arka aktarıcıda da olabilir sanki yoldaki titreşimlerde gereğinden fazla yaylanıyor gibi gördüm. Arka aktarıcım Shimano tourney serisi bir aktarıcı ve üstünde 3 tane vida var 2 tanesini biliyorum H ve L ayarını yapan vidalar ama bir de 3. vida var bisikleti kullanmaya başlamadan önce onla uğraşmıştım biraz. Acaba o vidayla oynadığım için mi oldu bu problem yoksa başka bir sorun mu? Mesela zincirin bolarması veya arka aktarıcının fazla yaylanması gibi. 3.vidayı merak eden varsa 2 konu önce resmini ekledim oradan bakabilirler.
Aynakol zincire çarpıyor ise, yapmanız gereken L'yi gevşetmek olacaktır.
IMG_20220401_222118.jpg

Genellikle sağ vida L, sol ise H'yi temsil eder. Aktarıcıdaki H ve L gerginliği değiştirirken, üst değiştiricideki ise ara geçişleri ayarlar.
Zinciri yağlayın bu kadar basit.
Yağ ile alakası yok. Ayarlarını bozmuş arkadaş. Oynamayın diyoruz ama dinlemiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı