Bitcoin'in ekran kartı ile ne alakası var?

Asıc (aplication spesific ıntergrated circuit) cihazlar var Bitcoin için. Sadece Bitcoin algoritmasını çözmesi için geliştirilmiş işlemciler barındırıyor. Antminer en bilinenidir. Zamanında benim de bir sürü vardı. Bitcoin ekran kartı ile kazılmaz (artık)

Hocam bu cihazların da ekran kartları gibi düzenli olarak daha yeni modelleri ile yenilenmesi gerekiyor mu?

Bir kod yığınının içerisinde Bitcoin dediğimiz, aslında belirli bir kod dizininden ibaret olan belli başlı algoritmalara göre oluşturulmuş kodlar vardır. Bu kodları bulmak için deneme yanılma yoluyla tek tek kod denemek gerekir ve haliyle uzun sürmemesi için büyük bir işlem gücü gerekiyor.

Bu kodları bulabilmek için işlemciye ihtiyaç duyuyoruz fakat günümüzde CPU (Computer Processing Unit) dediğimiz çipler, daha çok sıralı işlem yapmak için tasarlandığından bu hesaplamalarda gerekli olan paralel işlem gücü yetersiz kalıyor.
Ekran kartlarında da binlerle ifade edilen işlem çekirdeği bulunduğundan ve özellikle paralel işlem yapmak için tasarlandığından bu hesaplamalar için ekran kartı kullanılıyor.

Hocam bu cihazların da ekran kartları gibi düzenli olarak daha yeni modelleri ile yenilenmesi gerekiyor mu?

Evet. Bitcoin algoritmasındaki HASH değeri (yani sistemde algoritmayı çözmek için kayıtlı işlemci gücü) arttıkça, çözüm sistem tarafından zorlaştırılıyor. Amaç her bloğun yaklaşık 10-14 dakika arasında çözülmesi. O nedenle sisteme ne kadar çok işlemci girerse, çözüm o kadar zorlaşıyor, çözüm zorlaştıkça da birim zamanda kazandığın BTC miktarı azalıyor. Sabit bir gelir elde etmek için hep daha güçlü makineler alman gerekmekte.

Ben de o nedenle bu işi bıraktım. Devamlı güncellemelerle uğraşacak vaktim yoktu. Bunun dışında bu donanımları Çin'den getirtmek zulüm.

Ama kimse bu işlerden anlamazken iyi paralar kazandık, o da ayrı. 😎

Yeni konular

Geri
Yukarı