Bizden sonraki nesil ne iş yapacak?

Darkisback

Hectopat
Makaleler
6
Hükümet bizden en az 4 çocuk istiyor. Peki bugün doğan bir çocuk, 25-30 yaşına geldiğinde ne iş yapacak?
Tahminim 20-30 sene içerisinde artık robotlar hayatımıza tamamen girecekler. İnşaatlarda robotlar çalışacak, akşam haberlerini robotlar sunacak vs. Hizmet sektörün neredeyse tamamında robotlar çalışacak. Peki biz bugünden bu kadar fazla çocuk yaparsak, ileride ne iş yapacaklar? Bu durumda Türkiye robotlara karşı mı cıkacak? Yoksa milyonlarca genç işsiz mi gezecek?

Bence yazılım konusuna yatırım yapan ülkeler çağa damga vuracak. Artık nesnelerin interneti dediğimiz ve her şeyin yazılım ve bilgisayardan ibaret olduğu bir çağa giriyoruz. Türkiye açısından durum pek parlak değil. Sonumuz hayrolsun.

Yeni is kollari olusacak.
Sosyal Medya Uzmani diye bir sey var gunumuzde. 20 sene once var miydi?
Robotlarin yapabildigi isler, niteliksiz kimseleri issiz ederken; nitelikli insanlara da yeni is kollari acacak. Toplam is miktari bu sebeple daha az olmayacak.

Ayrica gezegenlere koloni kurup, terraform etmeye baslarsa insanoglu; oralarda da basit is kollari olusacak. Ornegin, biraz absurd ornek olacak ama, mars'ta taksicilik yapacak insana ihtiyac olacak. Ayni is kollari, farkli ortamlarda farkli sekillerde ortaya cikacak.

Zaten benim cok problemim degil bir sonraki neslin ne yapacagi, bizlere yillarda "vatan borcu" gibi bilmemne borcu adi altinda, gecmiste ulkeyi yoneten birilerinin yaptigi borclar odetilmeye calisildi. Bugun Turkiye'de dogup da daha dogdugu andan kotu bir cografyaya adimini atan bir suru insan var. Yarinin cocuklari da benim borcumu odesin.

Zaten bu kadar nüfus artması beraberinde çok fazla sorun getirir. Ancak genel olarak yapay zeka işleri elimizden alacak. Bundan birkaç ay önce bir yazı okumuştum. Kimin yazdığını unuttum ama mantıklı gelmişti.

2030 gibi yıllarda yapay zeka artık tamamen yaygınlaşacak. Bu durumda artık insanlara ihtiyaç duyulmadığı için herkes işsiz kalacak. Devletler ise bu insanlara her ay maaş verecek. Maaş ise belli kriterlere göre belirlenecek. Bütün işi robotlar yaptığı için artık insanlar sadece gezmekten başka bir şey yapmayacak diyor.

Bana kalırsa adamın dediği gibi olma olasılığı çok yüksek. Zaten şu an yapay zeka, yapay zeka kodluyor. Üstelik insanın yaptığından çok daha iyi oluyor. Yazılım falan artık hikaye olacak. Bildiğin bütün işleri yapay zeka yapacak ve bize sadece gezmek düşecek. Felakete mi gidiyor yoksa iyi bir yere mi belli değil. Bekleyip göreceğiz.

Son düzenleme:
Yapay zeka birçok mesleği işsiz bırakacak. Bu konu Homo Deus isimli kitapta çok güzel ele alınıyor.

Öte yandan hükümet millete çocuk yapın deyip sonra da o çocukları zorla İmam Hatip okullarına gönderiyor. Bu çocukların mezun olduktan sonra iş bulması çok zor. Hükümetin istediği onlara oy verecek zombi nesil...

Hükümet bana da aylik 20 bin TL maas baglasin o zaman konusuruz. 4 cocuk yapip ömrümü köle gibi calisarak geciremem sahsen.

Adamlarin tuzu kuru tabii, oturdugu yerden paralari götürüp millete akil veriyorlar. Cocuk yapmasi basit sonucta, tohumuna para vermiyoruz. Ama o cocuklari besleyip büyütmek, isteklerini yeri getirebilmek, güzel bir hayat sunmak zor. Ülkenin haline bakinca ne demek istedigim zaten anlasilacaktir.

Babamin meshur bir sözü var; Herkes akil verir ama, kimse para vermez. Hükümetin yaptigi gibi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı