Bizden sonraki nesil ne iş yapacak?

Yapay zeka birçok mesleği işsiz bırakacak. Bu konu Homo Deus isimli kitapta çok güzel ele alınıyor.

Öte yandan hükümet millete çocuk yapın deyip sonra da o çocukları zorla İmam Hatip okullarına gönderiyor. Bu çocukların mezun olduktan sonra iş bulması çok zor. Hükümetin istediği onlara oy verecek zombi nesil...

Pek bilinmeyen bir bilgi vereyim calistigim sirketin verdigi Endüstri 4.0 seminerinde duymustum yanlis hatirlamiyorsam; Eskiden özellikle Avrupa ülkelerinde ünlü ve güzel para getiren bir meslek vardi buz tasiyiciligi evet yanlis duymadiniz biralari ve soguk tüketilmesi güzel olan seyleri soguk tutmak icin yaz aylarinda özellikle birahane gibi yerlerde cok ünlüydü bu meslek ve güzel para getiriyordu, insanlar buzhanelerden birahanelere buz tasiyip güzel paralar kazaniyordu. Sonra buzdolabi yayginlasip evimize kadar girince buz tasiyiciligi meslegi öldü ve elbette isyan etti bu meslegi yapanlar. Ama sonra ne oldu? Bu meslegi yapanlar buzdolabi fabrikalarinda calistilar. :)

Evet teknoloji gelisiyor önünü alamayiz ama buna ayak uydurup lehimize kullanmak elimizde. En azindan ben öyle yapiyorum :)

Bir ara bloglarimdan birinde bununla ilgili bir makale yazmistim hatta lakin Almanca, bulursam Türkce'ye cevirir paylasirim bir ara, hatta o makalede zar zor buldugum buz tasiyan bir adamin resmi vardi, nerden aklima geldiyse simdi ahahahha :)

Sevgiler :)

Edit: Gelecegin meslegi Bilgisayar programlamaciligi bence :)

Öncelikle robotların, insan gücünün yerini birden alması öyle kolay bir iş değil. Bizim görebileceğimi sanmıyorum bu zamanları şahsen.

Hükümet der 4 çocuk yap, 3 çocuk yap. Baba olan sensin, anne olan sensin. Hükümetin lafıyla evlenmediğine göre, hükümetin lafıyla da çocuk yapma zorunluluğun yok. Şu an ülkenin bulunduğu halde, bilinçli anne baba 2 çocuktan fazla yapacağını sanmıyorum.

Biraz zekiysen, sayısalda da iyiysen herhangi bir mühendislik dalı okuyarak herkesin iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum. Ülkede herkes üniversite mezunu, herkes okuyor, eyvallah. Yalnız üniversite diploması almak okumak olmuyor. Bir fakülte bitirip sağda solda okuduğunu icra edemeyen adam önce kendisine soracak.

''Ulan yanımdaki adam sayılı şirketlerden birinde işe başladı, ben niye yapamıyorum?''

Demek ki sen okumamışsın kardeşim, sen diploma almışsın sadece. Okumayı bilseydin sen de mesleğine kavuşurdun. Evet, iş bulmak zor, ama çalışana ve emek verene asla zor değil. Kesin inandığım sayılı şeylerden biri de, verdiğin emeğin asla karşılıksız kalmaması yönünde.

Armut piş ağzıma düş yaşayan gençler, acı gerçekler bu. Eğer birilerinin kölesi olmak istemiyorsanız, acı gerçekleri yaşamak istemiyorsanız diploma için değil, kendiniz ve geleceğiniz için okuyun. Ülkede diploma 5 kuruş etmiyor çünkü.

Herkes kendini kurtarsın. Bizden sonraki nesil kimin umurunda:dikkatli:
Okutma o zaman çocuğu. 13 yaşında ver bir işe, sürünsün. Bu kadar da bencilsen çocuğunun eğitime de Allah bilir karışırsın. İşte bu kafalar yüzünden gelişmiyor ülke :D

Okutma o zaman çocuğu. 13 yaşında ver bir işe, sürünsün. Bu kadar da bencilsen çocuğunun eğitime de Allah bilir karışırsın. İşte bu kafalar yüzünden gelişmiyor ülke :D

Beni bağlamıyor 🆒

Herkes kendini kurtarsın derken. Kendi ailesini diyorum.

İşte bu kafalar yüzünden gelişmiyor ülke de klasik oldu. Her cümlenin sonunda var:dikkatli:

366468

Geleceğin mesleği dediğimiz program geliştiricileri bile iş bulurken zorlanıyor açıkçası :) İşsizlik geleceğin gerçek yüzüdür. Üretim standartları geliştikçe - teknoloji geliştikçe insana olan ihtiyaç giderek azaldı ve azalmaya da devam ediyor.

Berberlik gibi ileri düzey mühendislik gerektiren meslekler halen daha hayatta ve uzun bir süre daha tahtını yerinden kıpırdatan olmayacak.
Ama "işçi" sınıfına giren insanlar teker teker işsiz kalmaya başlayacak ilerleyen gelecekte.

Bunun da tek çaresi nüfus kırımıdır, nüfusumuzu azaltmadığımız sürece Dünya da reddedecek bizi; bana kalırsa.

Ben çok medet ummuyorum şahsen gelecekteki nesilden. Anneleri babaları veriyor ellerine telefonu, tableti sabahtan akşama kadar Enes Batur, Kafalar vs. denen salak kanalları izleyerek beyinlerini yakıyorlar ne yapabilirler gelecekte?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı