Black-Heavy Metal için gitar tavsiyesi

kely

Centipat
Başlıkta da yazdığı gibi, yoğun olarak Black Metal, daha az olarak da Heavy Metal çalmak için bir elektro gitar almak istiyorum. Gitar hakkında çok çok az bilgim var. Bu tarz türler için daha çok Ibanez, Jackson gibi markalar önerildiğini gördüm. Fakat modeller hakkında vs. pek bir bilgim olmadığı için sizlere sormak istedim. Başlangıç için 2.5-3K civarına kadar çıkabilir bütçem. 2. el almaya da açığım. Teşekkürler.

Bütçe güzel, ikinci ele de açıksınız. Şunları önerebilirim:

Özellikle aktif manyetikli olanlar size hitap edecektir. Bazılarında ufak tefek kozmetik hasarlar var, bazılarında biraz daha fazla. Bunlara dikkat edin.

Bu önerdiğiniz gitarlar üzerine biraz araştırma yaptım fakat çoğunluk bu gitarların orta seviye gitaristlere hitap ettiğini vs. söylemiş. Benim daha önce gitar tutmuşluğum bile olmadığından, tamamen başlangıca hitap eden bir gitar tercih etsem daha iyi olacak gibi. Bir de, Ibanez RG370 marka gitarın önerildiğini gördüm, bakabilir misiniz aşağıdaki linke? Gitarın yanındaki amfi hakkında da aydınlatabilirseniz sevinirim.

Bu gitarı biliyorum, gayet güzel bir gitar. Alınabilir. Ancak yeni başlayanlar üst seviye ekipman kullanmamalı diye bir görüşü doğru bulmuyorum. Özellikle Türkiye'de (bu tarz pahalı ekipmanların sık sık değiştirilemeyeceği bir yerde) paranın yettiğinin en iyisini almak ve işini görmeyene kadar onunla devam etmek en mantıklısı.

Mesela ben elektro gitara Ibanez RG1570 ile başladım, hala daha kullanıyorum. Japonya'da üretilen Prestige serisinden, bilen bilir. Sonraki ekipmanım direkt üst düzey bir şey olacak ve büyük ihtimalle yanına ikinci bir gitar daha almaktan başka bir şey yapmayacağım.

Ha, bu demek değil ki yeni başlayan birisi gitsin Gibson Custom Shop gitarlara atlasın. Zaten Türkiye'de gitara yeni başlayan birisinin o kadar bütçesi olmayacaktır.

Amfiyi eklemişsiniz, şimdi gördüm. Fena değil ancak istediğiniz tonlar için daha güçlü bir amfi daha iyi olacaktır.

Ibanez markasının Türkiye çapında çok fazla kullanıldığı için, vakti gelince satma işleminin de çok hızlı olacağını düşünüyorum. Zaten gitarı ailem karşılayacak, çevremde de Ibanez kullanan 2 tane arkadaşım var. Onları da referans göstererek daha rahat aldırabileceğimi düşünüyorum. Eğer bir aksilik çıkmaz da attığım Sahibinden linkinden alırsam, oradaki amfiyi satıp sizin dediğiniz gibi yeni bir amfiye yönelmeyi düşünüyorum. Amfi önerilerinize de ayrıca açığım.

Amfi önerisi için ayrı konu açmanız daha doğru olur. Başlık gitar, konu içeriği amfi, pek uymaz :)

Onun dışında dediğim gibi güzel gitar, o amfi de başlangıç için sizi götürecektir aslında. Sadece bir miktar ilerleyip daha da sert tonlar istediğiniz zaman yetersiz kalabilir.

Tamamdır çok teşekkürler. Bu arada distortion pedal da almak gerekiyor sanırsam sert tonlar için, doğru mudur? Çünkü en başta bile sert tonlarda çalışmak istiyorum, daha çok black metal dinleyicisiyim.

Amfinin üstündeki Drive kanalıyla yaparsınız onu. Tam olarak black metal tonu tabii ki veremeyecektir fakat başta idare etmeli. Pedal işleri biraz alışılması, öğrenilmesi gereken şeyler. Benim de çok engin bilgim yok o konuda.

Yeni konular

Geri
Yukarı