Blender iş olanakları ve sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

@trolosqlfod çok teşekkürler hocam gerçekten, verdiğiniz tüm bilgilerin özellikle benim gibi programı öğrenmeye yeni başlayacak olanlar için oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Programin temel egitim süreci bitsin önerdiğiniz karakter ağırlıklı kursa mutlaka bakacagım. Ek olarak aklıma takılan/sormak istediğim şeyler şunlar hocam, maddeler halinde yazayım daha derli toplu görünsün.
A) Blender'a yeni başlayacak olan biri için baştan sona anlatan güzel ve kaliteli bir kaynak önerebilir misiniz? Dili Türkçe olursa öğrenmek açısından iyi olurdu. İngilizcem biraz var fakat %40-%50 civarlarında olduğunu düşündüğümden açıkçası her şeyi anlayamamaktan çekiniyorum. Bunun için programı öğrenmekle beraber İngilizce ile de desteklemeyi düşünüyorum. En azından programın temelini öğrenmek adına Türkçe bir kaynakla başlayıp daha sonrasında önerdiğiniz kursa da göz atmayı düşünüyorum ya da bu Türkçe alt yazılı yabancı bir kaynak da olabilir.
B) siz ilk öğrenmeye başladığınızda hangi kaynaklardan yararlanmıştınız, kısaca pişman olduğunuz şu şu kaynakları kesinlikle kullanmayın, çalışmayın dediğiniz yerler var mı?
C) peki anatomi çalışmak için ne yapmamız gerekir hocam, önerdiğiniz kurs anatomi de içeriyor mu?
Bir de character Creator'dan bahsederken bazı oyunlarda yer alan character creation özelliğini kullanarak karakter oluşturma, özelleştirme şeklinde pratik yapmak anlamında mı söylediniz? Aynı isim ile kullanılan farklı bir program daha var da o nedenle sormak istedim.
Son olarak siz "human"kursunu ne kadara almıştınız şu anda 79 dolar olarak görünüyor bu da 1400 TL'ye tekabül ediyor sanırım. Eğer çalışmalarınızı yayınladığınız ya da sizinle iletişim kurabileceğim herhangi bir sosyal medya mecranız varsa takip etmekten memnuniyet duyarım, çalışmalarınız çok güzel. Biraz uzun oldu kusura bakmayın hocam.

Rica ederim ne demek. Seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
A) Türkçe kaynak hiç kullanmadım, ne yazık ki bu konuda yardımcı olamayacağım.
B) Sculpting In Blender For Beginners ve Texturing In Blender For Beginners hatta yanına Creating Hair Cards For Realtime Characters ekleyebilirim. Hayatımda boşa harcadığım en büyük para ve zamandı.
C) Bahsettiğim kursta var, genel olarak insan vücudunun yapısını ve detaylarını bildiğinizde detaylandırma işi kolaylaşıyor. Character Creator olarak anlatmak istediğim "CC3". Parametrelerle oynayarak karakter yaratmanız, hazır şablonlar üzerinden değil. CC3 lisansınız yoksa oyunlarda character creation ekranında parametreler üzerinden deneyerekten çalışabilirsiniz o da işe yarar kesinlikle. Human kursunu indirimdeyken almıştım $30 civarına, kişisel çalışmalarımı paylaştığım sosyal medya hesabım var fakat paylaşmak yasak mı forumda bilmiyorum.

@trolosqlfod hocam, b) maddesinde soruma karşılık verdiğiniz yanıttaki saydıgınız kurslar önermedikleriniz öyle değil mi, doğru anlamışımdır umarım. Adres paylaşmak yasak mıdır ben de pek bilmiyorum ama bana mesaj yolu ile gönderebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de hocam günlük ne kadar çalıştınız programa, ne kadar vakit ayırdınız bu noktaya gelebilmek için sorabilir miyim?

@trolosqlfod hocam, b) maddesinde soruma karşılık verdiğiniz yanıttaki saydıgınız kurslar önermedikleriniz öyle değil mi, doğru anlamışımdır umarım. Adres paylaşmak yasak mıdır ben de pek bilmiyorum ama bana mesaj yolu ile gönderebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de hocam günlük ne kadar çalıştınız programa, ne kadar vakit ayırdınız bu noktaya gelebilmek için sorabilir miyim?
Bahsettiğim kurslardan uzak durun. Adres paylaşmakta sorun yok fakat sosyal hesaplar ve steam gibi hesapları paylaşmak yasak hatta bunu ceza alarak öğrenmiştim. Mesaj olarak nasıl gönderiliyor, yasak mı bilgim yok ve günlük 4-6 saat ayırdım. Elbette tamamı Blender için değildi; Maya, Marvelous Designer, Substance Painter vs. gibi programlarda vardı bu süreler içerisinde.

Bahsettiğim kurslardan uzak durun. Adres paylaşmakta sorun yok fakat sosyal hesaplar ve Steam gibi hesapları paylaşmak yasak hatta bunu ceza alarak öğrenmiştim. Mesaj olarak nasıl gönderiliyor, yasak mı bilgim yok ve günlük 4-6 saat ayırdım. Elbette tamamı Blender için değildi; maya, marvelous designer, substance painter vs. gibi programlarda vardı bu süreler içerisinde.

Anlıyorum hocam. Sosyal medya hesabınızın olup olmadığını sormaktaki amacım tamamen çalışmalarınızı takip etmekle birlikte takıldığım yerlerde yardım almak, yardımlaşma amaçlıydı ama olsun. Öyleyse forumda aktif bulundukça görüşmek dileğiyle diyelim. Bu arada character creation özelliği olan Black Desert Online (Belki yasaktır diye spoiler kapsamında tuttum ) oyununu duymuşsunuzdur. Bildiğim kadarıyla oldukça detaylı bir özelleştirme seçeneği var. Sizce anatomi öğrenme adına bir faydası olur mu önerir misiniz? Neredeyse iki üç gündür sorularıma cevap veriyorsunuz vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Anlıyorum hocam. Sosyal medya hesabınızın olup olmadığını sormaktaki amacım tamamen çalışmalarınızı takip etmekle birlikte takıldığım yerlerde yardım almak, yardımlaşma amaçlıydı ama olsun. Öyleyse forumda aktif bulundukça görüşmek dileğiyle diyelim. Bu arada character creation özelliği olan Black Desert Online (Belki yasaktır diye spoiler kapsamında tuttum ) oyununu duymuşsunuzdur. Bildiğim kadarıyla oldukça detaylı bir özelleştirme seçeneği var. Sizce anatomi öğrenme adına bir faydası olur mu önerir misiniz? Neredeyse iki üç gündür sorularıma cevap veriyorsunuz vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
Ne yazık ki forum kuralları biraz katı bu konularda. Kafanıza takılan bir şey olursa; etiket atarsanız en kısa sürede yardımcı olmaya çalışırım, BDO da karakterinin yüz hatlarını sculpt gibi şekillendirme vardı sanırım, yoksa dahi bir karakterin yüz yapısını kafanıza oturtturursanız gerisi gelecektir. Örneğin: burun, kulak hizası, alın genişliği saç arası boşluk vs gibi. Ayrıca bol bol skin stamp texture kullanın gerçekçilik istiyorsanız. Rica ederim, tekrardan bahsettiğim gibi kafanıza takılan şeylerde lütfen çekinmeyin.

Açıkçası normal şartlarda Vergi Müfettişi olmam gerekirdi ama şu an alakam kalmadı diyebilirim ve bildiğim şeylerin çoğunu unuttum resmen. 😄 Bir ara Grafik Tasarımı okumayı düşünüyorum. En azından belki kendimi daha iyi geliştirebilirim.
Merhaba. 2023 yılı itibariyle Blender çalışmalarınız nasıl gidiyor? Grafik Tasarımı okumayı hala düşünüyor musunuz?
Kendini biraz daha geliştirirsen benim gibi 3D Artist olarak çalışabilirsin bu işi yapan firmalarda. Ben de başlangıç olarak devlet ile çalışan Arkeoloji üzerine 3D tasarımları yapan bir firmada işe başlamıştım. 1.5 sene çalıştım, tabii onun öncesinde 2-3 senelik kendi çapımda deneyimim de vardı. Askerden döndükten sonra ise yeni yeni başvurular yapıyorum. Tabii çoğunluğu İzmir dışı olduğu için tercih etmiyorum ama İzmir'de bulursam çalışmayı düşünüyorum. Ücretleri başlangıç olarak aylık 10.000 TL oluyor. Bu ücret yol ve yemek hariç tabii ama bunlar da fazladan veriliyor. Bu fiyatlar Junior Artist için geçerlidir. Birkaç çalışmamı atayım ben de. Çok daha iyileri var fakat masaüstünde duranları atayım dedim.
Merhaba. 2023 itibariyle İzmir'de istediğiniz gibi bir iş bulabildiniz mi?

Geri
Yukarı