Blender kullanılabilen Linux dağıtımı önerisi

Black Swordsman

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba. Bir süredir Linux kullanmak istiyordum. Şimdi boş zamanım olduğu için sizden böyle bir öneri istedim. Fakat bazı kriterlerim var. Veri tabanı uygulamaları rahat bir şekilde çalıştırabiliyor olmam lazım (SQL, XAMPP vs.). Ayrıca Blender, Krita gibi uygulamalar kullanıyorum, krita çok önemli olmasa da Blender kullanabiliyor olmam lazım. Kod yazmak için Visual Studio Code kullanıyorum, eğer önerdiğiniz Linux dağıtımında sorun çıkmazsa sevinirim. Bunların dışında kullandığım program veya oyun bulunmamakta. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim;
i5 7200U.
HD Graphics 620.
16 GB RAM.
240 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bir süredir Linux kullanmak istiyordum. Şimdi boş zamanım olduğu için sizden böyle bir öneri istedim. Fakat bazı kriterlerim var. Veri tabanı uygulamaları rahat bir şekilde çalıştırabiliyor olmam lazım (SQL, XAMPP vs.). Ayrıca Blender, Krita gibi uygulamalar kullanıyorum, krita çok önemli olmasa da Blender kullanabiliyor olmam lazım. Kod yazmak için Visual Studio Code kullanıyorum, eğer önerdiğiniz Linux dağıtımında sorun çıkmazsa sevinirim. Bunların dışında kullandığım program veya oyun bulunmamakta. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim;
i5 7200U.
HD Graphics 620.
16 GB RAM.
240 GB SSD.

Başlangıç için Linux Mint veya Ubuntu tercih edebilirsiniz. Rolling release olması ve büyük bir repoya sahip olması nedeniyle Arch tabanlı arcolinuxb dağıtımına bakabilirsiniz.

Ardından EndeavourOS veya arcolinuxd geçebilirsiniz.

@Rona Mint ile Ubuntu arasında ciddi fark var mı? Yabancı kaynaklardan gördüğüm kadarıyla Linux Mint Windows'tan geçiş yapacaklar için daha rahat çünkü arayüz olarak benziyorlar denmiş. Siz ikisi arasında (Kullandığım programları da göz önünde bulundurursak) hangisini önerirsiniz?

@Rona Mint ile Ubuntu arasında ciddi fark var mı? Yabancı kaynaklardan gördüğüm kadarıyla Linux Mint Windows'tan geçiş yapacaklar için daha rahat çünkü arayüz olarak benziyorlar denmiş. Siz ikisi arasında (Kullandığım programları da göz önünde bulundurursak) hangisini önerirsiniz?

Linux Mint Ubuntu tabanlı bir distro. Dolayısıyla uygulama desteği noktasında bir fark yaşamazsınız ama ben varsayılanlarından dolayı Linux Mint tercih ederdim.

Arayışta öncelikler fark ediyor. Zorin OS da Mint gibi düşünülebilir.

Zorin OS 9 ayı aşkın süredir güncelleme almıyor. Şu an için tercih edilebilecek bir durumda değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı