Blender ücretli mi?

5thAvenue

Decipat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat - Maliye
Blender ücretli mi? Nasıl kullanabilirim tam olarak.
Mimari modellemek için kullanacağım, SketchUp'dan ziyade bir sonrası olarak Blender öğrenmek istiyorum, iyi bir eğitim videoları var mı?
Laptopum zorlanır mı? ASUS/İ7-6500U/940M/12GB/SSD

Render konusunda hangi PR ile Blender iyi çalışıyor? Mesela SketchUp da ki gibi Vray eklentileri vs. kurulabiliyor mu? Yoksa Blender'in kendi render motoru yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3B tasarım modelleme yazılımıdır.

• ÖNERİLEN:
    • İşletim Sistemi: Windows 10
    • İşlemci: Eight core CPU
    • Bellek: 32 GB RAM
    • Ekran Kartı: 8GB RAM

• MİNİMUM:
    • İşletim Sistemi: Windows 10
    • İşlemci: Quad core CPU
    • Bellek: 8 GB RAM
    • Ekran Kartı: 2GB RAM, OpenGL 4.3
    • Depolama: 500 MB kullanılabilir alan

Blender, render konusunda oldukça gelişmiş bir yazılımdır ve kendi entegre render motoru olan Cycles'i içerir. Cycles, yüksek kaliteli renderler oluşturmak için yaygın olarak kullanılan bir path tracing algoritması kullanır ve geniş bir malzeme ve aydınlatma seçenekleri sunar. Birçok profesyonel kullanıcı, Blender'ın kendi render motorunun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olduğunu düşünmektedir.

Ancak, Blender, eklentiler ve harici render motorları ile de uyumludur. Örneğin, Blender'a V-Ray gibi üçüncü taraf render motorlarını entegre eden eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler, V-Ray gibi render motorlarının özelliklerini ve yeteneklerini Blender içerisinde kullanmanıza olanak tanır. Bu sayede, farklı render motorlarını deneyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Blender'ın kendi render motoru genellikle çok iyi sonuçlar verirken, harici render motorları bazı durumlarda daha spesifik ihtiyaçları karşılamak için tercih edilebilir. Hangi render motorunun en iyi olduğu, projenizin gereksinimlerine ve tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Blender'da mevcut olan render motorları ve eklentiler hakkında daha fazla bilgi için Blender websitesi ve topluluk kaynaklarına göz atmanızı öneririm

Eğitim

Blender Guru: YouTube
CG Cookie: Blender Basics
Blender Cloud

Son düzenleme:
Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3B tasarım modelleme yazılımıdır.

• önerilen:
    • işletim sistemi: Windows 10.
    • işlemci: eight Core CPU.
    • bellek: 32 GB RAM.
    • ekran kartı: 8 GB RAM.

• minimum:
    • işletim sistemi: Windows 10.
    • işlemci: Quad Core CPU.
    • bellek: 8 GB RAM.
    • ekran kartı: 2 GB RAM, OpenGL 4.3
    • depolama: 500 MB kullanılabilir alan.

Blender, render konusunda oldukça gelişmiş bir yazılımdır ve kendi entegre render motoru olan Cycles'i içerir. Cycles, yüksek kaliteli renderler oluşturmak için yaygın olarak kullanılan bir path tracing algoritması kullanır ve geniş bir malzeme ve aydınlatma seçenekleri sunar. Birçok profesyonel kullanıcı, Blender'ın kendi render motorunun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olduğunu düşünmektedir.

Ancak, Blender, eklentiler ve harici render motorları ile de uyumludur. Örneğin, Blender'a v-ray gibi üçüncü taraf render motorlarını entegre eden eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler, v-ray gibi render motorlarının özelliklerini ve yeteneklerini Blender içerisinde kullanmanıza olanak tanır. Bu sayede, farklı render motorlarını deneyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Blender'ın kendi render motoru genellikle çok iyi sonuçlar verirken, harici render motorları bazı durumlarda daha spesifik ihtiyaçları karşılamak için tercih edilebilir. Hangi render motorunun en iyi olduğu, projenizin gereksinimlerine ve tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Blender'da mevcut olan render motorları ve eklentiler hakkında daha fazla bilgi için Blender web sitesi ve topluluk kaynaklarına göz atmanızı öneririm.

eğitim

Blender guru: YouTube.
CG cookie: Blender basics.
Blender Cloud.

Tamam hocam makaleyi buraya yapıştırıyorsunda bana tavsiye lazım makale değil.
Teşekkür ederim cevabınız için.

Blender'ın en büyük avantajı communitysi zaten. Öğrenmek istedikten sonra her çeşit eğitim videosunu youtubedan bulursun, sorun olmaz. Mimari amaçlarla kullananlarında hazırladığı videolar var youtubeda. Eeve ve Cycles diye iki render engine'i var. Cycles ile daha çok kaynak tüketen ama programın gücünü daha iyi veren bir engine, ray tracingli renderlarıda alırsın. Eeve realtime render aracı, bir kaç ay sonra önemli bir güncelleme gelecek onada. Blender Market gibi sitelerden ucuza addonlar bulabilirsin. Vray ile ilişkisini bilmiyorum ama Octane'ın desteği var.

gpu ve işlemci performanslarıyla ilgili opendata.blender.org sayfasındaki notlara bakabilirsin. Ama render için iyi bir gpu ister tabiki. Ya da online render farmlara bakarsın.

Ve evet program ücretsiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı