Boy gelişimi nasıl işliyor?

snezzy

Centipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar yaşım 16 boyum 160 yeni yaşıma eylül'de girdim.

"Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. Erkek çocuklar için 13 cm ekleyin, kızlar için 13 cm çıkarın. Çıkan sonucu ikiye bölün. Erkek çocuk tahmini boy"
1. bu ölçek doğru mu?
2. boyum uzar mı sizce?
3. bir ayda 10 cm boy uzaması mümkün mü?
4. kilonun boya etkisi var mıdır?

"Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. Erkek çocuklar için 13 cm ekleyin, kızlar için 13 cm çıkarın. Çıkan sonucu ikiye bölün. Erkek çocuk tahmini boy"
1. bu ölçek doğru mu?
2. boyum uzar mı sizce?

Hayatımda bu kadar saçma bir teori duymadım hocam. Size bunu anlatan kişi kahvehane dayısı falan herhalde. 1 ayda 10cm uzaması imkansız. Boyunun uzaması belli olmaz ben mesela 16 yaşımdayken 1.74 falandım bir arkadaşım 1.78'di. 3 sene geçti ben şu an 1.78'im arkadaşım 1.95. Boy uzaması hiç belli olmaz bir anda boy atabilirsiniz. Kilonun boya etkisi yok ama düzgün beslenme ve düzgün uyku saatinin var.

1. bu ölçek doğru mu?
2. boyum uzar mı sizce?

Hocam boy konusu çok karmaşık bir konu. Genetik olarak uzun boy varsa, hormonların elverişliyse, güzel beslenirsen vb. etkenler dahilinde ciddi şekilde uzarsın. Fakat 192 bir birey olarak söyleyeyim boy uzayınca vücutta dezavantajlar da ortaya çıkıyor. Mesela 2 3 aydır sporu bıraktım masa başındayım çeşitli bel sorunları çekiyorum çünkü vücut uzadıkça dayanıklılığı azalır. Ortalama 185 bence idealdir. Beslenmene dikkat et 18e kadar uzarsın. Ha bir de bir yerde duymuştum ne kadar doğru bilemem ama bu dönemlerde ip atlamak boyu uzatıyormuş.

Hocam boş verin sıkıntılı iş boy işi yaşınıza göre boyunuz uzar ergenliğe ne zaman girdiğiniz de önemli mesela ben 16 yaşımda girdim şu an 18'im boyum 1.78-1.77 civarı arasında normalde bilgisayar başından kalkmayan biriydim spora başladıktan sonra 1.74 iken 1.78-77 civarında oldum ve bunları yaparken beslenmeme dikkat ettim hala uzama şansım var mı bilmiyorum fakat çok da umurumda değil abim 1.90 olduğundan dolayı bu takıntı olmuştu ben de sizin yaşınız daha genç büyük ihtimal uzarsınız. (tahmini olarak 20'li yaşlarınıza doğru 1.80'leri bulur gibisiniz eğer uzama eğiliminiz varsa)

Hocam boş verin sıkıntılı iş boy işi yaşınıza göre boyunuz uzar ergenliğe ne zaman girdiğiniz de önemli mesela ben 16 yaşımda girdim şu an 18'im boyum 1.78-1.77 civarı arasında normalde bilgisayar başından kalkmayan biriydim spora başladıktan sonra 1.74 iken 1.78-77 civarında oldum ve bunları yaparken beslenmeme dikkat ettim hala uzama şansım var mı bilmiyorum fakat çok da umurumda değil abim 1.90 olduğundan dolayı bu takıntı olmuştu ben de sizin yaşınız daha genç büyük ihtimal uzarsınız. (tahmini olarak 20'li yaşlarınıza doğru 1.80'leri bulur gibisiniz eğer uzama eğiliminiz varsa)
Spor olarak evde dambılla vücut geliştirme yapıyorum

Spor olarak evde dambılla vücut geliştirme yapıyorum.

Hocam tam ondan kastım değildi spor olarak fakat fitness boy uzatmasına yardımcı olabilir fakat ronnie coleman gibi adamların girdiği ağırlıkta girerseniz kısaltabilir. Önerim beslenmenize dikkat edin, sizi uzatacak hareketler yapın. Örneğin arkadaşın örnek verdiği asılma işe yarayabilir. Pilates işe yarayabilir. Barfiks yarayabilir, bunların hepsi bir örnek.

Hocam tam ondan kastım değildi spor olarak fakat fitness boy uzatmasına yardımcı olabilir fakat ronnie coleman gibi adamların girdiği ağırlıkta girerseniz kısaltabilir. Önerim beslenmenize dikkat edin, sizi uzatacak hareketler yapın. Örneğin arkadaşın örnek verdiği asılma işe yarayabilir. Pilates işe yarayabilir. Barfiks yarayabilir, bunların hepsi bir örnek.

Evet, esneme hareketleri mesela onlarda işe yarayabiliyor.

Hocam evde fazla ağırlik yok dambıl 2x5kg

Geri
Yukarı