Boy uzaması

Boyun uzamaya müsait hiçbir şey yapmasan da uzarsın önerim fitnnes yapman olur halk arasında basketbol boy uzatır sözü yanlıştır. Boyunun uzamasına yardımcı olacak şeyler beslenme ve uykudur spor yapmanın boya etkisi yoktur.

Son düzenleme:
Şu yaşa kadar uzarsın olayı tamamen geçersiz. Ha belki de insanların %80'i için bu geçerlidir ama ben bizzat geçerli olmayanını da gördüm. Eğer erken yaşta ergenliğe girerseniz orta okulda aniden uzarsınız, 22'yi geçin 15-16 yaşlarında bile tüm uzama vs biter. Tabii erken ergenlik çok olmaz. Tam tersi de var, üniversiteye 19 yaşında 170 boyla gelip 1 yıl içinde hiçbir spor vs yapmamasına rağmen 180 olan bir arkadaş vardı. Eğer genetikte varsa oluyor bu. Bende çok erkenden uzadım, orta okulda beden dersinde boy sıralaması olurken en başta olurdum, liseye geldim yine en uzun bendim ama sonra millet bir uzamaya başladı ben ortalama boyda kaldım. Aslında basket de oynuyordum ama faydası olmadı, 175 de çakılıp kaldım. Genetik olararak olduğunu düşünüyorum. Sporun faydası da varsa çocukluktan itibaren yapılıyorsa faydası olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocukluktan itibaren spor yaparsanız gelişim çağında kemik ve tendon yapısı ona göre şekillenir. Uzama durduktan sonra, tendonlar belirli bir sertliğe ulaştıktan sonra basket oynamanın pek bir espirisi kalmıyor. Bu arada "growth." adıyla başlayan ne olduğu belirsiz hormonları sakın kullanmayın. Ben bir ara bayağı bayağı inanıp neredeyse alacaktım, sonra tıp okuyan bir arkadaşım uyardı. Bu direkt büyüme hormonunu basıp sana veriyor, boy mu uzar burun mu uzar, kulak mı sarkar belli değil, tamamen şans oyunu ve başka zararları da var. Bunun tek yolu bacağınızın kesilip 2-3 cm uzatılıp öyle kaynaştırılması, bu da hem çok pahalı, hem zahmetli hem de çok küçük bir fark yaratıyor.

Geri
Yukarı