Boy uzatmak için ne yapılmalı?

Güzel açıklamış her şeyiyle.

Belki değil. Kesin eder. Zaten boy = genetik+beslenme+hormon aktivitesi+gelişim. Genetiğiniz belki çok süper değildir ama en azından diğerlerini yapmazsanız o genetik verimi de alamazsınız. Dediklerinizin doğru olduğu bariz gerçek, fakat bu demek değil ki basketbol boy uzatıyor. Daha esnek, kaslı, sportif ve aktif bir birey oluşturuyor. Ama asıl konu olan boy değil.

Hangi doçentler? Zıplamayı ne için öneriyorlar? Konuyu lütfen araştırın ancak boy uzatma diye aratırsan yalan yanlış çok bilginin de söylendiğini göreceksin. Çünkü herkes boyunun uzamasını istiyor ve boyunuzu nasıl uzatırsınız diye YouTube videosu yapıldığında o videoların daha çok izleneceğini biliyorlar.

Sporun genel olarak faydası çok, en basitinden postürünüz daha dik oluyor. Yani omurganız daha düzgün olduğundan biraz daha dik duracağınız için daha uzun olursunuz.

İlk defa duymanız gerçekten beni şaşırttı. Çünkü basketbolun boy uzatmadığı bilgisini belki 20 sene önce bir gazetenin vermiş olduğu kitapçıktan okuduğum zaman küçük yaşta o bilgiye sahip olmuştum. Tabi şu an biraz daha araştırdığımda o bilginin ne kadar doğru olduğunu daha iyi anlıyorum. Ben de küçükken basketbol boy uzatır diye düşünüyordum.

Bu doktor güzel açıklamış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gençler gereksiz umutlara kapılmayın. Kendini kandırmayın. Sporunuzu yapmaya çalışın. Spor boy uzamasını geçtim faydaları saymakla bitmez. Ama motive olacaksanız evet bir miktar etkisi olabilir diyebiliriz :)

Eki Görüntüle 941165

Ayrıca hocamızla aynı şeyleri dedim zaten. Küçük yaşta ağır işlerde çalışan çocukların teknik öğrenme gibi bir imkanı olmadığı için vücütlarında sıkıntı olusuyor. Ve dediğim gibi basketbol oynamak doğrudan boy uzatır ya da uzatmaz demek mümkün değil. Kesin olarak bir sonuca varılmıyor yani. Spor yapmanın, düzgün beslenmenin ve düzenli uykunun olumlu faydaları olduğu gibi boya da faydası olabilir. Ayrıca dikkat ederseniz kısa boylu kişiler halterde başarılı olduğu için onları görüyoruz diyor. Ama uzun boylu kişiler basket oynadığı için onları görüyoruz demiyorlar. Yani tekrar soyluyorum sağlıklı yaşamanın boy üzerinde etkisi şu kadar bu kadar diye belirlenmiyor.

Benim hocam :) benimle aylarca ilgilenen doçent hocam yani. İlerleyen zamanlarda farklı bir hocaya daha gözüktük, aynı bilgileri ondan da aldım. Gazete sayfasına güvenmeyin efendim :) ayrıntılı şekilde anlatacak kadar hafızamda yok. Sadece bana dediklerini söyledim. Onlar öneriyor yani. İnternete zıplamak boy uzatır mı diye aratıp, gördüğümü buraya yazmıyorum. Umutlara kapılmayın diyecek kadar kesin konuşmak çok yanlış. Bir çocuğun küçük yaşta basketbola başladığını düşünün, o çocuk 7 yaşındayken diğer arkadaşlarından boyu farklı değilken doğru beslenme basketbol ve düzenli uyku ile gelişimini hızlandırıyor. Yok öyle bir şey dersen bunu bizzat gördüğüm arkadaşlarım var. Bu çocuk milyar da bir değilse bunun gibi olan binlerce kişi vardır. Yani bir miktar etkisi diye bu olayı çok küçümsüyorsunuz. Tabi ki yüzde yüz boy uzatır demiyorum. Ama etkisi olan belki milyonlarca insan vardır. Yani küçük yaşlarda çalışmaya başlayan kişilerin omurgalarında, bacaklarında ve kollarında ilerleyen yaşlarda sıkıntı görülüyorsa, basketbol, yüzme, voleybol vb. sporları yapıp doğru beslenme ve düzenli uyku ile boyuna etki etmesi beklenebilir. Zaten hiçbir insan aynı değil, kesin boyu uzar demiyorum hiçbir hoca da demiyordur. Ama kesin olarak etkisi yok ya da şu kadar etkisi var demek yine yanlış.
Gazete sayfasına güvendiğimi söylemedim. Basketbol ile ilgili bir kitapçıktı. Zaten daha sonra araştırdığımda ne kadar doğru bilgi olduğunu anladım. Ağırsağlamın paylaştığı bilimsel makaleyi de burada paylaştım. Demek ki bakılmamış.

Benim için bu bilginin kesin olacağı kadar yeterince araştırdığımı düşünüyorum. Doktorun sporu önermesindeki sebebi burada anlattım. Videoda da söylüyor diye hatırlıyorum.

Bizzat gördüğün arkadaşların genetik sebeple uzuyorlar. Topu potaya soktukları için değil yada arada zıpladıkları için değil. Benim hocam dediğiniz kişinin videoda söyledikleri yalan mı diyorsunuz?

Spor yapıp iyi beslenen uykusunu alan bir kişi genetiğinin sınırına ulaşır. Ancak 10 15 20 santim bekleyen çok büyük hayal kırıklığına uğrayacak.

Bilimsel makalede yazan bir kısmı da aktardım. Zıplamanın halter kaldırmaktan bile daha fazla eklemlere baskı yaptığını yazmışlar. Yani genel olarak sporun faydası var. Ancak zıplamanın yada basket topunu potaya sokmanın kişiyi uzatması tamamen bir yanılgıdan ibaret. O yanılgı ise uzunların basket oynamasından kaynaklanıyor :)

Zaten hiçbir insan aynı değil, kesin boyu uzar demiyorum hiçbir hoca da demiyordur. Ama kesin olarak etkisi yok ya da şu kadar etkisi var demek yine yanlış.

Bilimsel ise gerçekliğe dayanır. Kesin diyemiyorsanız bu demek oluyor ki genetik. Faydası var mı yok mu? Doktor bunun bilimsel araştırmasını yapmış ve açıklıyor. Dileyen kendi inandığına inanabilir. Bilimden ötesi yok sonuç olarak.

Halen aynı şeyleri söylüyorum. Gençler kendinizi kandırmayın. Düzenli sporunuzu yapın iyi beslenin iyi uyuyun. Gerisini genetiğinize bırakın. Sırf boyunuzu uzatacak diye sadece zıplamaya odaklanmayın. Normal istediğiniz sporu yapın yeter ki.
Ayrıca hocamızla aynı şeyleri dedim zaten. Küçük yaşta ağır işlerde çalışan çocukların teknik öğrenme gibi bir imkanı olmadığı için vücütlarında sıkıntı olusuyor. Ve dediğim gibi basketbol oynamak doğrudan boy uzatır ya da uzatmaz demek mümkün değil. Kesin olarak bir sonuca varılmıyor yani. Spor yapmanın, düzgün beslenmenin ve düzenli uykunun olumlu faydaları olduğu gibi boya da faydası olabilir. Ayrıca dikkat ederseniz kısa boylu kişiler halterde başarılı olduğu için onları görüyoruz diyor. Ama uzun boylu kişiler basket oynadığı için onları görüyoruz demiyorlar. Yani tekrar soyluyorum sağlıklı yaşamanın boy üzerinde etkisi şu kadar bu kadar diye belirlenmiyor.
Hoca zaten senin görüyoruz demiyorlar dediğini söylüyor. Videoyu dikkatli izlememişsin. Halen basket oynayanların diğer sporlara göre ekstra boy uzatacağını söylemeye çalışıyorsun. Ben de sana bilimsel makale ve doktordan video atıyorum.

Sen bana dedin ki birçok doçent genç yaştaki arkadaşlara zıplamayı öneriyor. Açıkçası ilk defa duydum bu dediğinizi. Ben de bunun yanlış olduğunu doktorun açıklamasıyla anlattım. Halen zıplamak ekstra boy uzatır diyorsan o senin inancın ama bir gerçekliği yok.

Sonuç olarak sporun faydası var ancak genetik sınırınız ölçüsünde ve fazla umutlanmayın diyorum. Boy uzatmak için de çok özel bir spor yok. Basketbol ne yapıyorsa diğer sporlar da benzer etkiyi yapıyor.

Sakın ola ki basket oynayanlar uzun boylular diye ben de oynarsam uzarım yanılgısına düşmeyin. Bu büyük bir yanılgı ve yanlış bilgidir.

Ayrıca şu tarz ters asılmalar da boyunuzu uzatmıyor.

Screenshot_6.jpg

Son düzenleme:
Gazete sayfasına güvendiğimi söylemedim. Basketbol ile ilgili bir kitapçıktı. Zaten daha sonra araştırdığımda ne kadar doğru bilgi olduğunu anladım. Ağırsağlamın paylaştığı bilimsel makaleyi de burada paylaştım. Demek ki bakılmamış.

Benim için bu bilginin kesin olacağı kadar yeterince araştırdığımı düşünüyorum. Doktorun sporu önermesindeki sebebi burada anlattım. Videoda da söylüyor diye hatırlıyorum.

Bizzat gördüğün arkadaşların genetik sebeple uzuyorlar. Topu potaya soktukları için değil ya da arada zıpladıkları için değil. Benim hocam dediğiniz kişinin videoda söyledikleri yalan mı diyorsunuz?

Spor yapıp iyi beslenen uykusunu alan bir kişi genetiğinin sınırına ulaşır. Ancak 10 15 20 santim bekleyen çok büyük hayal kırıklığına uğrayacak.

Bilimsel makalede yazan bir kısmı da aktardım. Zıplamanın halter kaldırmaktan bile daha fazla eklemlere baskı yaptığını yazmışlar. Yani genel olarak sporun faydası var. Ancak zıplamanın ya da basket topunu potaya sokmanın kişiyi uzatması tamamen bir yanılgıdan ibaret. O yanılgı ise uzunların basket oynamasından kaynaklanıyor :)

zaten hiçbir insan aynı değil, kesin boyu uzar demiyorum hiçbir hoca da demiyordur. Ama kesin olarak etkisi yok ya da şu kadar etkisi var demek yine yanlış.

Bilimsel ise gerçekliğe dayanır. Kesin diyemiyorsanız bu demek oluyor ki genetik. Faydası var mı yok mu? Doktor bunun bilimsel araştırmasını yapmış ve açıklıyor. Dileyen kendi inandığına inanabilir. Bilimden ötesi yok sonuç olarak.

Halen aynı şeyleri söylüyorum. Gençler kendinizi kandırmayın. Düzenli sporunuzu yapın iyi beslenin iyi uyuyun. Gerisini genetiğinize bırakın. Sırf boyunuzu uzatacak diye sadece zıplamaya odaklanmayın. Normal istediğiniz sporu yapın yeter ki.

Hoca zaten senin görüyoruz demiyorlar dediğini söylüyor. Videoyu dikkatli izlememişsin. Halen basket oynayanların diğer sporlara göre ekstra boy uzatacağını söylemeye çalışıyorsun. Ben de sana bilimsel makale ve doktordan video atıyorum.

Sen bana dedin ki birçok doçent genç yaştaki arkadaşlara zıplamayı öneriyor. Açıkçası ilk defa duydum bu dediğinizi. Ben de bunun yanlış olduğunu doktorun açıklamasıyla anlattım. Halen zıplamak ekstra boy uzatır diyorsan o senin inancın ama bir gerçekliği yok.

Sonuç olarak sporun faydası var ancak genetik sınırınız ölçüsünde ve fazla umutlanmayın diyorum. Boy uzatmak için de çok özel bir spor yok. Basketbol ne yapıyorsa diğer sporlar da benzer etkiyi yapıyor.

Sakın ola ki basket oynayanlar uzun boylular diye ben de oynarsam uzarım yanılgısına düşmeyin. Bu büyük bir yanılgı ve yanlış bilgidir.

Ayrıca şu tarz ters asılmalar da boyunuzu uzatmıyor.

Eki Görüntüle 942395

Dediğim şeyleri tekrar okudum ve yazdıklarının hepsinin cevabı olduğunu gördüm. Ağır sağlam makalesini okudum. Doktorun dediklerini ve bildiklerimi aktardım, sporun olası etkisini uzmanından duyduğum kadarıyla anlattım. Uzun uzun cevap vermeyeceğim. Yeniden okursanız dediğiniz şeylerin cevabını verdiğimi görürsünüz. Mesela basketbol oynayanlar uzun oldukları için oynuyorlar cümlenizin cevabını da yazmıştım. Herkes bildiği şekilde ilerlesin diyerek konudan çekiliyorum. İyi geceler.

Özetle.

Gençler boy konusuna kafanıza fazla takıp anlamsız şeylere büyük umutlar bağlamayın. Düzenli ve doğru spor yapmaya çalışın. İyi beslenin ve uykunuzu iyi alın. Gerisini genetiğinize bırakın. Bir insanın başarısı nasıl doğduğu veya genetiği değildir. Hayatta ne yaptığıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı