Boy uzunluğu genetik midir?

Hocam yalnızca dede, baba, dayı değil ki. 500 yıl önceki kısa boylu dedenize de çekmiş olabilirsiniz. Bu işler şans işi.

Ama ben çevremde babası uzun olup boyu kısa olan erkek görmedim tüm erkekler babasını geçiyor kaldı ki yeni nesil çok uzun aldı başını gidiyor bu arada dedelerimin babaları da uzunmuş bu yaştan sonra uzama olacağını da pek düşünmüyorum fakat ortopedi doktoruna gitmeyi düşünüyorum.
Bildiğim kadarıyla insanlar kemik gelişimi 22 yaşına kadar bile sürebiliyor. Boyum uzun olsun 1-2 cm artsa bile yeter derseniz basketbol oynamanızı öneririm.

Hocam basket oynayacak imkanım yok fakat evde basket atarmış gibi zıplıyorum ama internette araştırdığım verilere göre basket boy uzatmıyormuş boyu uzun olanlar basket oynuyormuş.
Onu hiç bilemeyiz Allah kerim 😃 ama boyunuz normal tam annenizle babanızın arasında.

Yok hocam bayağı kısayım çevremdeki tüm erkeklerin boyu babalarından daha uzun ben çevremde babasından kısa olan erkek görmedim kuzenlerim falan hep 185-190 civarı bu işin sonu nereye gidecek hiç bilmiyorum bu hayatta boy çok önemli bir şey.

8. sınıf yükleniyor... Anne baban uzun olsa bile sen kısa olabilirsin. Bu tam tersi de olabilir. Genetiğinin melez olup olmamasıyla da alakalı. Modifikasyon geçirip çok kısa veya çok uzun olup bunu genetiğine geçirmemiş de olabilirsin. Eminim yanlışım vardır kusura bakmayın.

8. sınıf yükleniyor... Anne baban uzun olsa bile sen kısa olabilirsin. Bu tam tersi de olabilir. Genetiğinin melez olup olmamasıyla da alakalı. Modifikasyon geçirip çok kısa veya çok uzun olup bunu genetiğine geçirmemiş de olabilirsin. Eminim yanlışım vardır kusura bakmayın.

Hocam daha detaylı anlatma şansınız var mı acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı