Boyum 170'den 168'e düştü

50-60 yaşlarında 30-20 cm kısalır genelde. Yaşlı uzun amcalarda 15 yaşlarında çok uzunsa 160 filan olabiliyor

Bu kadar aşırı olur mu bilmiyorum. Kambur durursa başka ama yaşlanmanın getirdiği bir şey bu. Benim bahsettiğim durum 70'li yaşlarda daha çok görülüyor.

50-60 yaşlarında 30-20 cm kısalır genelde. Yaşlı uzun amcalarda 15 yaşlarında çok uzunsa 160 filan olabiliyor
Neye dayanarak söylüyorsun bunu? Dedem geçtiğimiz yıl 91 yaşında rahmetli oldu ve boyu, gençlik yılları ile aynıydı neredeyse, 3-4 santim kısalmıştı ve 1.91 boyundaydı.

Neye dayanarak söylüyorsun bunu? Dedem geçtiğimiz yıl 91 yaşında rahmetli oldu ve boyu, gençlik yılları ile aynıydı neredeyse, 3-4 santim kısalmıştı ve 1.91 boyundaydı.

5-10 santim bence de normal ama arkadaş bayağı abartmış dediğiniz gibi. Zaten bu da kemiklerle alakalı bir durum ve herkesin yaşı ilerledikçe kemiklerinde aynı değişiklikler yaşanacak diye bir kaide yok.

5-10 santim bence de normal ama arkadaş bayağı abartmış dediğiniz gibi. Zaten bu da kemiklerle alakalı bir durum ve herkesin yaşı ilerledikçe kemiklerinde aynı değişiklikler yaşanacak diye bir kaide yok.
Kemiklerinde bir hastalık olmadığı sürece boy kısalmaz, sadece kambur durduğun için boy kısa gibi gözükür. Zaten yaşlı insanlarda da fark etmişsinizdir, genelde hepsi kambur durduğu için kısa gözüküyorlar fakat dik durabilseler gençlik zamanıyla neredeyse aynı ölçüde boyları.

Hocam bu soru umarım troll değildir ve büyük ihtimalle yanlış ölçmüşsünüzdür ama sanırım vakite göre boy biraz değişebiliyordu kemikler yüzünden.

Herkes dalga geçmiş ama boyumu aynı vakitlerde doğru bir şekilde ölçüyorum yanlışlık yok yüzde yüz eminim bu olay moralimi çok bozdu neden kısaldım onu merak ediyorum sadece.

17 yaşındayım, birkaç hafta önce boyum 2 cm uzadı. Boyum 170 olmuştu, şu an ölçtüğümde ise boyum 168 çıkıyor. Ölçümleri öğlen yaptım ve hiçbir yanlışlık yok, bu nasıl mümkün olabilir? Anlamış değilim. Sizce kemik erimesi falan olabilir mi?

Duruşunuza ve sabah kalktığınızda ölçmüş olmanıza bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Gece uyuduğumuzda omurga disklerinin arasındaki boşluk artar ve boyumuz 2-3cm (kimi insanlarda biraz daha fazla veya az olabilir) uzar, bundan dolayı sabah uyandığımız vakitler boy ölçmek yanıltıcıdır çünkü normalden uzun çıkar boyunuz.

Ayakkabı ile ölçmedim sabah ölçmedim hep aynı vakitte ölçtüm ve ölçümlerim yanlış değil.

Herkes dalga geçmiş ama boyumu aynı vakitlerde doğru bir şekilde ölçüyorum yanlışlık yok yüzde yüz eminim bu olay moralimi çok bozdu neden kısaldım onu merak ediyorum sadece.

Hocam daha yaşınız 17 insanlarda 29 yaşına kadar büyüme devam ediyor o 2cm farkı kapatırsınız. Aynı olay benim başıma gelse 2 cm i çok abartmazdim ama isterseniz doktora gorunebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı