Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

Kamburluğunuzu düzeltirseniz oradan da biraz boy kazanırsınız. Kemikleriniz el verirse biraz daha da uzayabilirsiniz. Beslenmenize, uykunuza dikkat etmeye çalışın bu süreçte. Bu saatte ayakta olmamalısınız :D

Oyunculuk ve modellik hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim, ancak boyunuzun dezavantajını kendinizi geliştirerek, iyi bir vücut ve oyunculuk becerisi ile atlatabileceğinizi düşünüyorum. Bir işi severek yaptığınız ve gerekli emeği verdiğiniz sürece, başarılı olma şansınız her zaman vardır. Türkiye koşullarında sanat ile ilgili hobiler, beceriler ve meslekler hep biraz daha zor geliyor bana, umarım siz bu zorlukları aşıp başarılı olabilirsiniz, kolay gelsin.
Şu pandemi süreci başlayınca, uyku düzenim karman çorman oldu. Düzeltmek istiyorum ama nafile, okullar olsaydı en azından bir düzenim oluyordu. :D Kemiklerim konusunda ise, bileklerim aynı kız bileği, ellerim de aynı kız eli gibi. Kızlar ellerimi görünce çok beğeniyorlar. :D Bu arada ne yaparsam yapayım, lise başından beri kilo da alamıyorum. 61 kilo sabit yıllardır.

En kısa zamanda veya şu üniversite sınavından sonra oyunculuk eğitimi almayı düşünüyorum. Böyle işler torpilsiz olmaz gibi geliyor bana ama, yine de bir şansımı denemek istiyorum. Gerçekten de zor. Ama zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır diyerek avutuyorum kendimi. :D Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için, sağ olun, var olun.

Yaşım 16 sabahları yatıyorum geceleri ayaktayım boyum 181-182 civarı daha uzar mıyım? ( anne boyu 172 ) ( baba boyu 178 )
Son birkaç yılda kaç cm uzadınız? Mümkünse son 3-4 seneyi yazarsanız daha net bir şey söyleyebilirim.

Yaşınız ve anne babanızın boyu göz önünde bulundurulunca, kemik yaşınız elveriyorsa (röntgenle bakılmalı) en azından 185'e tamamlama ihtimaliniz var boyunuzu ancak geceleri ayakta kalarak bunu başaramazsınız. Uzama ihtimaliniz varsa da engellemiş olursunuz. İnsan yapısı gece uyuyup gündüz ayakta kalmak üzerine şekillenmiştir. Hormonal düzenimiz normalde bu yönde çalışıyor. Büyüme hormonu için de akşam 10'da uyumuş olmak önemli. 12'den sonraya kesinlikle kalmamalısınız.

Son birkaç yılda kaç cm uzadınız? Mümkünse son 3-4 seneyi yazarsanız daha net bir şey söyleyebilirim.

Yaşınız ve anne babanızın boyu göz önünde bulundurulunca, kemik yaşınız elveriyorsa (röntgenle bakılmalı) en azından 185'e tamamlama ihtimaliniz var boyunuzu ancak geceleri ayakta kalarak bunu başaramazsınız. Uzama ihtimaliniz varsa da engellemiş olursunuz. İnsan yapısı gece uyuyup gündüz ayakta kalmak üzerine şekillenmiştir. Hormonal düzenimiz normalde bu yönde çalışıyor. Büyüme hormonu için de akşam 10'da uyumuş olmak önemli. 12'den sonraya kesinlikle kalmamalısınız.

1-2 yıldır çok fazla almadım sanırım hatırlamıyorum ve her gün oyun oynuyorum o yüzden sabahları oturmuyorum ve sabahları sevmiyorum. Erken de hiç yatamadım nasıl yatabilirim? ( kilom 90-100 arası. )

1-2 yıldır çok fazla almadım sanırım hatırlamıyorum ve her gün oyun oynuyorum o yüzden sabahları oturmuyorum ve sabahları sevmiyorum. Erken de hiç yatamadım nasıl yatabilirim? ( kilom 90-100 arası. )
Son yıllarda pek uzamadıysanız fazla umutlanmanızı önermem, yine de kemik yaşınıza baktırabilirsiniz. Biraz uykunuza ve beslenmenize dikkat ederek şansınız varsa birkaç cm daha uzayabilirsiniz.

Her gece oyun oynamak akademik başarı açısından da büyüme gelişme açısından da hatalı. Anne-babanız veya arkadaşınız değilim, size "oynama" diye tavsiye vermeye pek hakkım yok dolayısıyla, ama hem sağlığınız hem de ders başarınız için çok zararlı bu kadar kontrolsüzce oyun oynamak. Bunun siz de farkındasınızdır büyük ihtimalle.

Erken yatabilmek için gün içerisinde daha aktif olmak, yürüyüş yapmak, belirli bir saatten sonra telefon-bilgisayar ekranlarıyla uğraşmamak ve yemek yememek, yatmadan önce kitap okumak gibi alışkanlıklar faydalı olabilir. Özellikle yatma saatine yakın oynanan oyunlar, izlenen diziler vs beynimizin aktivitesinin azalıp uykuya geçmemizi engelliyor, sürekli uyarı altında kalan beyin yoruluyor ancak uykuya geçemiyor, bu da sağlığı kötü etkiliyor. Yorgun uyanmanıza, moralinizin bozuk, enerjinizin düşük, keyfinizin kaçık olmasına, zihinsel performansınızın düşmesine sebep oluyor.

Son yıllarda pek uzamadıysanız fazla umutlanmanızı önermem, yine de kemik yaşınıza baktırabilirsiniz. Biraz uykunuza ve beslenmenize dikkat ederek şansınız varsa birkaç cm daha uzayabilirsiniz.

Her gece oyun oynamak akademik başarı açısından da büyüme gelişme açısından da hatalı. Anne-babanız veya arkadaşınız değilim, size "oynama" diye tavsiye vermeye pek hakkım yok dolayısıyla, ama hem sağlığınız hem de ders başarınız için çok zararlı bu kadar kontrolsüzce oyun oynamak. Bunun siz de farkındasınızdır büyük ihtimalle.

Erken yatabilmek için gün içerisinde daha aktif olmak, yürüyüş yapmak, belirli bir saatten sonra telefon-bilgisayar ekranlarıyla uğraşmamak ve yemek yememek, yatmadan önce kitap okumak gibi alışkanlıklar faydalı olabilir. Özellikle yatma saatine yakın oynanan oyunlar, izlenen diziler vs beynimizin aktivitesinin azalıp uykuya geçmemizi engelliyor, sürekli uyarı altında kalan beyin yoruluyor ancak uykuya geçemiyor, bu da sağlığı kötü etkiliyor. Yorgun uyanmanıza, moralinizin bozuk, enerjinizin düşük, keyfinizin kaçık olmasına, zihinsel performansınızın düşmesine sebep oluyor.

Pandemi başlamadan önce basketbola gidiyordum bayağı aktiftim sabah 6'da kalkıp yürüyüş yapıp basket oynardım fakat pandemiden dolayı şu an onları yapamıyorum bayağı hantallaştım ve kilo aldım o yüzden daha fazla oyunlara sardım. Ve kendime çözüm bulamıyorum.

Pandemi başlamadan önce basketbola gidiyordum bayağı aktiftim sabah 6'da kalkıp yürüyüş yapıp basket oynardım fakat pandemiden dolayı şu an onları yapamıyorum bayağı hantallaştım ve kilo aldım o yüzden daha fazla oyunlara sardım. Ve kendime çözüm bulamıyorum.
Zor bir dönemden geçiyoruz haklısınız. Hayatı düzene sokmak oldukça zor aylarca her gün evdeyken. Bir yerden ufak tefek başlamaya çalışmanızı öneririm. Düzgün uyumaya başlayınca moraliniz de gün içi enerjiniz de düzelmeye başlayacak.

Bu rehber kesinlikle sabitlenmeli "Boyun 190 olur mu?" Diye konu açan insanlara açıklamaltan sıkıldık. (kendim).

Bunu sabitlenmesi lazım.

Benim anlamadığım, neden bu boy takıntısı?

Kasmayın elbet gökdeleni geçersiniz(!)

Hocam yaşım 15 boyum 1.70 sizce iyi midir? Görüşlerinizi paylaşır mısınız.

Evde 3-3.5 metrelik tavana dokunuyorum, zıplamam çok iyi gerçekten. :D (Bu yaş ve bu boya bakarsak)
15 yaşta 170cm boy tam %50'sine denk geliyor toplumumuzun (erkek çocuklar için). Yani o yaştaki erkeklerin yarısı 170'ten kısa, yarısı da uzun. Kabaca bakarsak tam ortalama ve gayet iyi bir değer olduğunu söylemek mümkün. Ben de şahsen o yaşımda o boylardaydım, sonra 176'ya çıkıp orada kaldım.

Anne babanızın boyuna ve kemik yaşınıza göre değerlendirilmesi lazım ama. Potansiyelinize göre kısa, normal veya uzun olabilirsiniz şu anda. Bireysel olarak değerlendirmenin tek yolu, size ait uzama grafiğini oluşturup incelemek, el röntgeni ile epifiz açıklığı ve kemik yaşı değerlendirmek. Belki de şu anda 180-190 olmanız gerekiyordu, veya 160 olmanız bekleniyordu ama beklenenden fazla uzadınız. Belki uzamanızın sonundasınız belki daha 30 cm boy atacaksınız. Her şeyin mümkün olduğu bir yaş ve boydasınız.

Geri
Yukarı